Bilgi Başvurusu

Sizi Arayalım...

Call Center 0 212 287 57 75

İdrar Kaçırma ve Rahim Sarkması

fertiji-ferti-jin-alt-sayfa-4.jpg

İdrar Kaçırma ve Rahim Sarkması

Rahim Sarkması (Uterin Prolaps)

Rahim sarkması yaşın ilerlemesi ve vajinal dokulardaki yaralanmalar sonucu görülür. Bu probleme ait yakınmalar genellikle menopoz sonrası dönemde ortaya çıkar.

Rahim sarkması;

- Fazla sayıda doğum yapan,
- Zor doğum yapmış olan,
- Ağır kaldıran,
- Şişman olan,
- Ailesinde benzer problem olan,
- Uzun süren bronşit ve astım gibi hastalığı olan (uzun süreli ve şiddetli öksürüğe bağlı) kadınlarda daha fazla görülür.

Rahim sarkmasına bağlı yakınmalar pelvik bölgede ağırlık hissi, sırt ağrısı, özellikle ayakta dururken ve yürürken artan rahatsızlik hissi ve idrar kaçırma en sık görülen yakınmalardır.

Rahim sarkmasının tedavisi kadının yaşına, hastalığın derecesine, kadının genel sağlık durumuna ve daha sonra çocuk doğurmak isteyip istemediğine göre değişir. İleride bu problemin gelişmesi düzenli Kegel egzersizleri yapılarak engellenebilir.

Sistosel, Uretrosel ve Rektosel

- Sistosel mesanenin vajinanın önüne doğru düştüğü durumdur.

- Uretrosel uretranın vajinaya doğru yaslandığı durumdur.

- Rektosel rektumun duvarı vajinanın arkasına doğru yaslanır ve taşar. Bu problemlere pelvik kaslardaki gevşeme neden olur.

İdrar Kaçırma

Bilgilendiriyoruz

Tüp bebeğin ömrü kısa demek söz konusu değil!

ABD’li bilim insanı Dr. Pascal Gagneux, tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelen insanların ömürlerinin doğal yolla doğanlara göre daha kısa olabileceğini, yaşamlarında daha fazla sağlık sorunları yaşayabileceklerini öne sürdü.

Devamı...

Çalışan Hamileler Kahvaltıyı Evde Yapsın

Kahvaltı, herkes için günün en önemli öğününü oluştururken hamilelerde bu önem iki katına çıkıyor. Sağlıklı ve kaliteli bir gebelik dönemi için özellikle çalışan anne adayları beslenme alışkanlıklarını tekrar gözden geçirmeli.

Devamı...

Kim Korkar Menopozdan!

“Menopozda genetik son derece önemlidir. Annenizin menopoza girme yaşı, size menopoza girme yaşınız hakkında bilgi verebilir” diyen Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, menopoz hakkında bilgi veriyor…

Devamı...