Bilgi Başvurusu

Sizi Arayalım...

Call Center 0 212 287 57 75

Genetik

fertiji-ferti-jin-alt-sayfa-8.jpg

Genetik

Gebeliğe karar verdiğiniz zaman sizin ve eşinizin ailelerindeki bireylerde Down Sendromu, zeka geriliği, kan hastalıkları, doğuştan kalp hastalıkları, iskelet sistemine ait problemler, kas hastalıkları, epilepsi (sara), kistik fibroz, metabolik hastalıklar olup olmadığını değerlendirmeniz ve araştırmanız gerekir. Akraba evliliği, anne yaşının ileri olduğu gebelikler, önceki gebeliklerin düşükle sonlanmış olması, ölü veya anomalili bebek dünyaya getirmiş olmak genetik danışmanlık almanızı gerektirir.

Genetik hastalıklar;

İnsan vücudunda yumurta ve sperm dışındaki tüm hücreler 23 çift kromozom içerir. Yirmi üç tek kromozom içeren sperm ve yumurta hücresi birleşerek 23 çift kromozom içeren embryoyu oluşturur.

- Dominant geçişli hastalıklar; Anne veya baba adayından birisi dominant geçişli bir hastalık taşıyorsa doğacak çocuğun hasta olma olasılığı %50'dir. Bilinen 2000 çeşit dominant geçişli genetik hastalık vardır.

- Resesif geçişli hastalıklar; Resesif geçişli hastalığı taşıyan kişilerde hastalığa ait bulgular görülmez. Anne veya baba adayının her ikisinin de resesif geçişli hastalık taşıması halinde doğacak çocuğun hasta olma ihtimali %25, taşıyıcı olma ihtimali ise %50'dir. Bilinen 1300 çeşit resesif geçişli genetik hastalık vardır.

- X kromozomuna bağlı geçiş gösteren hastalıklar; Kadınlar iki X cinsiyet kromozomu erkekler ise bir X bir de Y cinsiyet kromozomu taşır. X'e bağlı geçiş gösteren hastalığı taşıyan bir annenin oğlunda hastalık görülme ihtimali %50'dir. Bu şekilde geçiş gösteren 240 değişik hastalık belirlenmiştir.

Bilgilendiriyoruz

Tüp bebeğin ömrü kısa demek söz konusu değil!

ABD’li bilim insanı Dr. Pascal Gagneux, tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelen insanların ömürlerinin doğal yolla doğanlara göre daha kısa olabileceğini, yaşamlarında daha fazla sağlık sorunları yaşayabileceklerini öne sürdü.

Devamı...

Çalışan Hamileler Kahvaltıyı Evde Yapsın

Kahvaltı, herkes için günün en önemli öğününü oluştururken hamilelerde bu önem iki katına çıkıyor. Sağlıklı ve kaliteli bir gebelik dönemi için özellikle çalışan anne adayları beslenme alışkanlıklarını tekrar gözden geçirmeli.

Devamı...

Kim Korkar Menopozdan!

“Menopozda genetik son derece önemlidir. Annenizin menopoza girme yaşı, size menopoza girme yaşınız hakkında bilgi verebilir” diyen Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, menopoz hakkında bilgi veriyor…

Devamı...