Bilgi Başvurusu

Sizi Arayalım...

Call Center 0 212 287 57 75

Üreme Organları

fertiji-ferti-jin-alt-sayfa-7.jpg

Üreme Organları

Kadın üreme organları, iç ve dış genital organlardan oluşur.

Dış genital organlar; vulva adı verilen iç ve dış dudaklar, klitoris, hiymen (kızlık zarı) ve çeşitli bezlerden oluşur.

- Vulva; Vajina açıklığını çevreleyen iç ve dış dudaklar yağ dokusu, ter bezleri, kan damarları ve kıl kökleri içeren deri kıvrımlarıdır.

- Klitoris; Erkeklerde penisi oluşturan yapının kadınlardaki kalıntısı olan klitoris cinsel aktivite sırasında kanla dolarak sertleşen dokulardan oluşur.

- Hiymen; Kızlık zarı vajina açıklığının dış kısmını kaplayan ince bir zardır.

İç genital organlar; vajina, rahim, fallop tüpleri, (üreme kanalları) veyumurtalıklar dan oluşur.

- Vajina; Vulvadan rahme doğru uzanan yaklaşık 7-9 cm uzunluğunda olan ve kaslardan oluşan bir yapıdır. Elastik olduğu için cinsel ilişki ve doğum sırasında gerilebilir.

- Rahim; Uterus armut şeklinde bir yapıdır, gövde ve rahim ağzından (serviks) oluşur. Rahmin içi endometrium adı verilen ve her ay menstrual kanama (adet kanaması) ile dökülen bir tabaka ile kaplıdır.

- Fallop tüpleri; Rahim ve yumurtalık arasında uzanan yapılardır. Yumurtalıklardan atılan yumurtanın döllenmesi bu tüplerde gerçekleşir. Döllenen yumurta tüplerden geçerek rahme ulaşır.

- Yumurtalıklar;Kanalların her iki yanında yer alan ve çok sayıda yumurta içeren ceviz büyüklüğünde yapılardır. Östrojen ve progesteron gibi hormonları üreten yumurtalıklardan menopoz dönemine kadar her ay bir yumurta gelişerek atılır.

Bilgilendiriyoruz

Tüp bebeğin ömrü kısa demek söz konusu değil!

ABD’li bilim insanı Dr. Pascal Gagneux, tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelen insanların ömürlerinin doğal yolla doğanlara göre daha kısa olabileceğini, yaşamlarında daha fazla sağlık sorunları yaşayabileceklerini öne sürdü.

Devamı...

Çalışan Hamileler Kahvaltıyı Evde Yapsın

Kahvaltı, herkes için günün en önemli öğününü oluştururken hamilelerde bu önem iki katına çıkıyor. Sağlıklı ve kaliteli bir gebelik dönemi için özellikle çalışan anne adayları beslenme alışkanlıklarını tekrar gözden geçirmeli.

Devamı...

Kim Korkar Menopozdan!

“Menopozda genetik son derece önemlidir. Annenizin menopoza girme yaşı, size menopoza girme yaşınız hakkında bilgi verebilir” diyen Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, menopoz hakkında bilgi veriyor…

Devamı...