Aşılama

Aşılama yöntemi hem erkeği hem de kadını kapsayan bir tedavi yöntemidir. Bir diğer adıyla inseminasyon olan bu yöntem sperm sayısı veya hareketi düşük olan durumlarda, sebebi belirlenmeyen kısırlıkta, ilk aşamalarda olan endometriozisde ve kadında yumurtlama problemi olduğunda uygulanan bir yöntemdir. Acısız ve ağrısız bir işlem olan aşılama yöntemi, toplamda 15 gün kadar süren bir yöntemdir. Bu 15 gün içerisinde erkeğin bir kere sperm örneği vermesi yeterliyken, kadın 2 veya 3 kez ultrasonografi takibine girmektedir.

Aşılama Yöntemi Nedir?

Aşılama yöntemi, birkaç basamaktan oluşur. Öncelikle, içerisinde yumurtaların yer aldığı folikül yapısının çatlayarak yumurtaların döllenmeye hazır hale gelmesini kapsar. Aynı zamanda kullanılan ilaçlar veya aşılar ile yumurtaların tam gelişimini destekler. Ardından laboratuvar ortamında alınan örnek ile hazırlanan spermler enjeksiyon yardımı ile rahim içerisine bırakılır. Spermlerin yıkanarak döllenmek için en uygun hale gelmesi sağlanır. Enjeksiyon dönemi kadının tam yumurtlama zamanı olmalıdır. Bundan dolayı yakından takip büyük önem taşımaktadır. Döllenme kadın rahminde tüplerde gerçekleşir. Döllenme gerçekleşebilmesi için anne adayının tüplerinden en az birinin açık olması gerekmektedir. Aksi takdirde işlem başarılı olmayacaktır. Aşılama yöntemi, tamamı ile ağrısız ve acısızdır. Başarı oranı ortalama olarak %20’dir ve 2 veya 3 kez denenmesi önerilmektedir. Her seferinde başarısız olması halinde ise çiftler tüp bebek tedavisini deneyebilir.

Aşılama Takibi Nasıl Yapılır?

Regl döneminin üçüncü günü kadın rahmi ultrason yöntemiyle incelenir. Yumurtalıklarda kist gibi bir durum olmadığı takdirde, düzenli olarak her gün yumurtalıkları uyarıcı iğne yapılır. Bir hafta sonrasında ise yumurtalıklarda meydana gelen değişimler değerlendirilir. Yumurta içeren kesecikler olan foliküller çatlayarak yumurtaları tüplere bırakır ve döllenme bu şekilde gerçekleşir. Aşılama yöntemiyle 1 veya 2 folikülün çatlatma iğnesi ile çatlaması sağlanır. Bu işlem ardından 24- 38 saat sonrasında bir kez laboratuvar ortamında hazırlanan spermlerin enjeksiyonu gerçekleştirilir. Ardından gelen ardışık günlerde ise 1 veya 2 kez olacak şekilde sperm enjeksiyonuna devam edilir. Herhangi bir acı duyulmayan bu işlem sıradan bir jinekoloji muayenesi gibidir. İşlem sonrası 15 dakikalık bir istirahat ardından kişiler günlük hayatlarına rahatlıkla devam edebilmektedir. Aşılamadan iki hafta sonrasında gebelik testi yapılarak tedavi başarısı öğrenilebilir.