Blastosist Transferi

Normal şartlarda bir hamilelik gerçekleştiğinde, sperm ve yumurtalar rahimde yer alan tüplerde bir araya gelir ve burada döllenme gerçekleşir. Döllenme ardından gelen 5 veya 6. günle birlikte döllenen tek hücreli embriyo kanallardan rahime aktarılır ve rahime tutunarak gelişip büyümeye başlar. Tüplerden rahime geçiş döneminde embriyo hacmi genişler ve etrafını saran zar (zona) dışına çıkan kısımları ile rahime tutunmaya hazır hale gelir. Bu evreye blastosist evresi denir. Tüp bebek tedavisinde laboratuvarda blastosist aşamasına kadar geliştirilen embriyo transferi ile gebelik şansı arttırılır.

Blastosist Transferi Nedir?

Blastosist transferi, laboratuvar ortamda hazırlanmış embriyonun blastosist dönemine girene kadar özel besi kapları içerisinde bekletilmesi ile başlar. Döllenme ardından 5 veya 6. güne tekabül eden bu süre içerisinde laboratuvar ortamında tutulan embriyolar blastosist dönemine girmesi ve uygun şartlar sağlanmasıyla birlikte anne rahmine transfer edilir. Klasik tüp bebek tedavisinden farkı, transfer edildiği gün ile ilgilidir. Klasik tedavide, döllenme ardından 2 veya 3 gün içerisinde transfer edilen embriyoların blastosist evresine ana rahmine girmesi ve tutunma işlemi için bu ortamda tomurcuklanmaya başlaması hedeflenir. Blastosist transferinde ise embriyo tutunmaya hazır halde rahme transfer edilir. Böylece tedavi başarısının artması sağlanır.

Blastosist Transferi Kimler İçindir?

Blastosist transferi yeterli sayıda ve kalitede embriyosu gelişen anne adaylarında kültüre 5. yada 6. güne kadar devam edilerek yapılır. Genellikle, 35 yaşı altındaki anne olmak isteyen kişilerde uygulanmaktadır. Transfer gerçekleştirilmesi için 3. gün ardından 5 ve üzeri sayıda kaliteli embriyo olması gerekmektedir. Kaliteli ve sağlıklı olan embriyolar seçilerek transfer edildiğinden çoğul gebelik oluşumu bu yöntemle önlenmektedir. Bundan dolayı tüp bebek tedavisi sebebiyle çoğul bebek sahibi olma ihtimalini önlemek isteyen çiftlere blastosist transferi önerilmektedir.

Blastosist Transferinin Avantajları Nelerdir?

Transfer, sağlıklı embriyoların büyüyüp gelişebilmesine daha çok olanak tanıyan bir yöntemdir. Bu sayede tedavi sonucundaki başarı oranı artmaktadır. Bir veya iki embriyo transferi yapıldığından çoğul gebelik oluşma ihtimali oldukça düşüktür. Daha öncesinde başarısız tüp bebek tedavisi geçmişi olan kişiler için alternatif bir yöntemdir. Transfer gerçekleşmesi ardından 12 gün sonrasında gebelik testi ile işlemin sonucu öğrenilebilir.