Covid-19 pandemisi süresince tüp bebek tedavisi ertelenmeli mi?

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, Covid-19 pandemisi süresince alınan yoğun önlemler sayesinde tüp bebek tedavisine devam edilebileceğini belirtti. Covid-19 pandemisi süresince her şeyden önce, genel sağlığın bir numaralı öncelik olması gerekiyor. Ancak gerekli önlemler alındığı ve tam olarak uyum sağlandığı sürece tüp bebek tedavisine devam edilebilir. Çünkü tüm hekimler, sağlık ekipleri ve tüp bebek merkezleri tehlikeyi en aza indirmek için gerekli olan tüm önlemleri almış durumdadır. Ekibin ve hastanın koronavirüs testleri yapıldıktan ve sonucun negatif olduğundan emin olduktan sonra tüp bebek tedavisine devam edilmektedir. Tedavi esnasında tüm ekip maske ve eldivenle size hizmet verecek, kliniklerde özel hijyen kuralları uygulanıyor, sosyal mesafeyi korumak için sadece randevulu ve sınırlı hasta kabul ediliyor. 

Çiftlerin maske ve eldiven gibi koruyucu giysiler giymeden tedavi görmemesi sağlanıyor.

Tüp Bebek Tedavisinde Çiftlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Tüp bebek tedavisinde iğneler, anne adayına uygulanacağından ve takipler de anne adayı üzerinden yürütüleceğinden; kendisinin ruhen ve bedenen bu tedaviye hazır olması önemlidir. Çiftlerin tüp bebek tedavisinden önce dikkat etmesi ve uygulaması gereken bazı prosedürler bulunmaktadır. Tüp bebek tedavisinde sigara ve alkol kullanımı başarı oranını düşüreceğinden tedaviye başlamadan en az 2 ay önce sigara ve alkol kullanımı bırakılmalıdır. Kafein kullanımı da başarı şansını düşüreceğinden; çay, kahve, çikolata, kola gibi gıda ve içeceklerin tüketimi azaltılmalıdır. Örneğin kahve tüketimi günde iki fincanı aşmamalıdır. Kola ve çikolata tüketimi sınırlanmalıdır. 

Folik asit, B grubu bir vitamin olup bebeğin omurilik ve beyin yapısının sağlıklı gelişiminden sorumludur. Tüp bebek tedavisi öncesi ve süresince anne adayının folik asit ve B12 kullanmaya devam etmesi önerilir. Tedavi süresince özellikle kan sayımı yapılmalı, tiroid hormonlarına bakılmalı, kızamıkçık virüsüne karşı vücudun bağışık olup olmadığı araştırmalıdır. Sarılık virüsü ile ilgili testler yapılmalıdır. Ailede şeker hastalığı öyküsü varsa, açlık kan şekeri kontrolü yapılmalıdır. Tedavi süresince vücuttaki D vitamini miktarı kontrol edilmeli eksikliği giderilmelidir. Tedavi öncesi mide rahatsızlığı ya da kalp kapakçığı problemi araştırılmalıdır.

Kaliteli uyku düzeni sağlanmalı ve melatonin salgısı desteklenmelidir. Anne adayının tedavi süresince günlük yaşamı ve iş saatlerini planlaması gerekir. Tüp bebek tedavisi başladığında ilk 15 gün yoğun kontrol gerektiğinden gerekirse bu dönem izin kullanılmalıdır. Sonraki dönemlerde de Sağlık Bakanlığının ve hekimin talimatlarına tam olarak uyum sağlanmalıdır. Bu sayede olası risk oranı en düşük oranlara indirilebilir.