Doğum

Gebelik süreci ardından, bebeğin dünyaya gelme anına doğum denmektedir. Sağlıklı şartlarda olması halinde 9 ay süren bir sürecin ardından doğum gerçekleşir. Normal doğum klasik bir doğum şekli olmasıyla beraber hemen hemen memeli tüm canlılar bebeklerini bu şekilde dünyaya getirmektedir. Bazı durumlarda veya anne tercihine bağlı olarak farklı doğum yöntemleri de gerçekleştirilebilir. Normal doğum, sezaryen doğum, epidural doğum ve suda doğum olmak üzere çeşitli doğum çeşitleri bulunmaktadır.

Normal Doğum

Geçmişten bugüne bir bebeğin dünyaya gelmesinin doğal yolu normal doğumdur. Anne adayında kasılmalar ile başlayan doğum, bebeğin vajinal yoldan çıkışı ile sonlanır. Hamileliğin 37 ve 42. haftaları arasında görülmektedir. Üç aşamadan gerçekleşen normal doğumun ilk aşamasında rahimde kasılmalar görülmektedir. 14- 16 saat boyunca süren bu kasılmalar 10 ile 15 dakikada bir gerçekleşmektedir. Zamanla kasılma şiddeti ve görülme sıklığı artmaktadır. Ardından ikinci aşamaya geçilmektedir. Bu aşama bebeğin doğum aşamasıdır. Annenin itme ve ıkınma hareketleriyle gelişen süreç birkaç saat sürebilir. Bebeğin doğması ardındansa son aşamaya geçilir. Bu aşamada plasenta rahimden alınır. 

Normal doğum ardından iyileşme süreci daha kısa sürede olmaktadır. Bebek ile bağ kurma süresi normal doğumda daha kısa sürede gerçekleşmektedir.

Epidural Normal Doğum

Epidural normal doğum ise anne adayının uyanık olup sadece bel altı bölgesinin uyuşturulması halidir. Bu durumda anne yine tüm süreci takip ederken herhangi bir ağrı veya acı hissetmemektedir. Normal ve sezaryen doğumun bir birleşimi olarak düşünülebilir. Rahme kesi atılması ardından bebeğin alınması ve ardından kesi bölgesine dikiş atılması ile tamamlanır. Bazı riskli durumlarda sezaryen yöntemlerinden biri olduğu için de tercih edilmektedir.

Sezaryen doğum

Normal doğumun riskli olduğu, anne adayının normal doğum sancılarını çekmek istemediği durumlarda uygulanan cerrahi bir yöntemdir. Rahim üzerine kesi açılarak bebeğin alınmasıdır. Genellikle genel anestezi altında uygulanmaktadır. Bebeğin doğum için olması gereken pozisyonda olmaması,  bebeğin ideal ölçülerinden daha büyük olması, bebek kalp atışlarının yavaşlaması, plasenta içerisinde yer alan suyun azalması ve plasentanın rahimden ayrılması halinde sezaryen doğuma başvurulmaktadır. Normal doğumdan sonra en çok tercih edilen doğum şekli sezaryen doğum olmaktadır.

Suda Doğum

Son yılların popüler doğum şekillerinden biri suda doğum yöntemidir. Normal doğuma alternatif olarak geliştirilen bu teknikte 35- 37 derece sıcaklığa sahip su içerisinde doğum gerçekleştiriliyor. Suyun içerisinde olmasının etkisi ise anne adayının daha rahat bir doğum gerçekleştirmesini sağlamak oluyor. Ilık suyun rahatlatıcı etkisiyle anne adayı, ağrı kesici veya suni sancıya gerek duymadan daha rahat bir doğum gerçekleştirebiliyor. Aynı zamanda suda doğum bebeğin doğum anında şoka girmesini de önlüyor.

Erken doğum, bebeğin ters gelmesi, çoklu gebelik veya genetik uçuk gibi durumlarda suda doğum önerilmemektedir.

Tüp Bebekte Doğum

Tüp bebekte doğum, tekli gebelik halinde yine 37 ve 40. haftalar arasında beklenen bir süreçtir. Annenin sağlık durumu, bebeğin gelişimi, annenin isteklerine dayalı olarak doğum şekli belirlenmektedir. Çoğul gebelik durumu halinde genelde sezaryen yöntemi önerilmektedir.