Embriyo Dondurma İşlemi

embriyo dondurma nedir nasil yapilir

Embriyo dondurma, son 20 yılın popüler tüp bebek uygulamalarından biridir. Gerekli işlemler ardından elde edilen sağlıklı embriyolar uygun şartlar altında saklanarak, bir farklı transfer dönemi için bekletilebilmektedir. Bu sayede tedavi başarı oranı arttırıldığı gibi çiftlerin ilk denemeleri istenilen şekilde sonuçlanmasıyla beraber ikinci çocuklarına da sahip olabilme ihtimali yaratır. Embriyo dondurma işlemi için yeteri kadar sağlıklı embriyo elde edilmesi gerekmektedir.

Embriyo Dondurma Nedir?

Embriyo dondurma son dönemlerde yaygın olarak kullanılan bir işlemdir. Bu işlem tüp bebek tedavisi sırasında fazladan üretilen sağlıklı embriyoların dondurulması ve ileride kullanmak üzere saklanması anlamına gelir. Embriyo dondurma nasıl yapılır? IVF sürecinde kadının yumurtaları laboratuvar ortamında toplanır ve döllenme için spermlerle birleştirilir. Bu süreç sonucunda oluşan sağlıklı embriyolar rahme transfer edilmek üzere seçilir. Uygulanan tedavi sürecinde transfer edilecek embriyo sayısını belirlemek zor olabilir ve bazen fazladan sağlıklı embriyolar elde edilebilir. Embriyo dondurma nedir kısaca açıklanacak olursa; fazladan üretilen bu sağlıklı embriyoların dondurulması ve sıvı nitrojen tanklarında düşük sıcaklıklarda saklanmasıdır. Embriyolar dondurulduktan sonra bir sonraki tedavi de kullanılmak üzere saklanabilir.

Embriyo Dondurma İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Anne adayından alınan yumurtalık ve baba adayında alınan sperm örneklerinin uygun şartlar altında döllenmesi sağlanır. Her transfer döneminde bir veya iki embriyo transferi gerçekleştirildiğinden diğer sağlıklı embriyolar özel koruyucu bir sıvıyla karıştırılarak -196 derecede dondurulur. Dondurma işlemi için embriyolar sıvı nitrojen içerisinde muhafaza edilmektedir.

Çözdürülmesi gereken noktada ise ilk önce bulundukları ortamdan çıkarılırlar. 37 C° de koruyucu sıvıdan arındırılıp kültür ortamına alınırlar. Ardından inkübatore alınarak transfere uygun olan embriyolar aynı gün içinde transfer edilebilirler.

Embriyo Dondurmanın Avantajları Nelerdir?

Embriyo dondurma transfer işleminde kullanılan 1 veya 2 embriyodan arta kalan sağlıklı gelişen embriyoların sonraki uygulamalarda tüp bebek tedavisine gerek kalmadan kullanılmasını sağlayarak maddi açıdan avantaj sağladığı gibi gebelik oranının arttırılmasına da yardımcı olmaktadır.

Embriyo dondurma işlemi mevcut transfer sırasında oluşabilecek aksiliklere bağlı olarak da uygulanabilmektedir. Transfer sırasında oluşan kanama durumunda, rahim içi endometrium dokusunun yeteri kadar kalınlaşmadığı veya rahim içi operasyon gereken durumlarda, kemoterapi veya radyoterapi gören anne adayları için embriyo dondurma işlemi yapılmaktadır.

Embriyo dondurma yöntemi ile gerçekleştirilen tedavilerin başarı oranı son derece yüksekken, anne yaşı ve sağlık durumu bu başarı oranını etkilemektedir.

Dondurulmuş Embriyo Kaç Yıl Saklanır?

Uluslararası standartlara göre dondurulmuş embriyoların saklama süresi genellikle 10 yıldır. Ancak bu süre bazı ülkelerde farklılık gösterebilir. Örneğin bazı ülkelerde saklama süresi 5 yıla indirgenmiş olabilir veya uzatılmış olabilir. Uygulama yapılacak merkeze göre bu süreçler değişkenlik gösterebilir.

Hangi Durumlarda Embriyo Dondurulur?

Bazı durumlarda rahim içi ortamın daha uygun hale gelmesi için embriyoların dondurulması ve daha sonra transfer edilmesi tercih edilebilir. Örneğin rahim içi yapının daha iyi hale gelmesi için hormonal tedavilerin uygulanması gerekebilir.

Embriyo Dondurma ile Tüp Bebek Nasıl Olur?

Embriyo dondurma tüp bebek tedavisinde birçok avantaj sunar. Bu yöntem sayesinde daha sonra embriyoların kullanılabilir ve tedavi planlaması daha esnek hale getirilebilir. Böylece gebelik şansını artırmayı sağlar. Ancak uygulama her çiftin kendi özel durumu göz önünde bulundurularak yapıldığından uzman hekimlerin görüşü bu konuda büyük önem taşır.

Çözülen Embriyolar Aynı Verimle Kullanılabilir Mi?

Çözülen embriyoların sağlık durumunun korunmasında, yapılan dondurma işlemi, saklanma koşullarına yönelik hassas davranılması, çözdürme işleminin gerekli hassasiyetle yapılması oldukça önemlidir. Tüm aşamalara dikkat eden profesyonel bir ekiple çalışıldığında embriyo kalitesinin aynı kalması %90 oranındadır.

Embriyo Dondurma Fiyatları

Embriyo dondurma ücreti uygulama yapılan merkeze, uygulamayı gerçekleştirecek olan hekim ve ekibine göre değişkenlik gösterir.