Embriyo Dondurma

Embriyo dondurma, son 20 yılın popüler tüp bebek uygulamalarından biridir. Gerekli işlemler ardından elde edilen sağlıklı embriyolar uygun şartlar altında saklanarak, bir farklı transfer dönemi için bekletilebilmektedir. Bu sayede tedavi başarı oranı arttırıldığı gibi çiftlerin ilk denemeleri istenilen şekilde sonuçlanmasıyla beraber ikinci çocuklarına da sahip olabilme ihtimali yaratır. Embriyo dondurma işlemi için yeteri kadar sağlıklı embriyo elde edilmesi gerekmektedir.

Embriyo Dondurma İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Anne adayından alınan yumurtalık ve baba adayında alınan sperm örneklerinin uygun şartlar altında döllenmesi sağlanır. Her transfer döneminde bir veya iki embriyo transferi gerçekleştirildiğinden diğer sağlıklı embriyolar özel koruyucu bir sıvıyla karıştırılarak -196 derecede dondurulur. Dondurma işlemi için embriyolar sıvı nitrojen içerisinde muhafaza edilmektedir.

Çözdürülmesi gereken noktada ise ilk önce bulundukları ortamdan çıkarılırlar. 37 C° de koruyucu sıvıdan arındırılıp kültür ortamına alınırlar. Ardından inkübatore alınarak transfere uygun olan embriyolar aynı gün içinde transfer edilebilirler.

Embriyo Dondurmanın Avantajları Nelerdir?

Embriyo dondurma transfer işleminde kullanılan 1 veya 2 embriyodan arta kalan sağlıklı gelişen embriyoların sonraki uygulamalarda tüp bebek tedavisine gerek kalmadan kullanılmasını sağlayarak maddi açıdan avantaj sağladığı gibi gebelik oranının arttırılmasına da yardımcı olmaktadır.

Embriyo dondurma işlemi mevcut transfer sırasında oluşabilecek aksiliklere bağlı olarak da uygulanabilmektedir. Transfer sırasında oluşan kanama durumunda, rahim içi endometrium dokusunun yeteri kadar kalınlaşmadığı veya rahim içi operasyon gereken durumlarda, kemoterapi veya radyoterapi gören anne adayları için embriyo dondurma işlemi yapılmaktadır.

Embriyo dondurma yöntemi ile gerçekleştirilen tedavilerin başarı oranı son derece yüksekken, anne yaşı ve sağlık durumu bu başarı oranını etkilemektedir.

Çözülen Embriyolar Aynı Verimle Kullanılabilir Mi?

Çözülen embriyoların sağlık durumunun korunmasında, yapılan dondurma işlemi, saklanma koşullarına yönelik hassas davranılması, çözdürme işleminin gerekli hassasiyetle yapılması oldukça önemlidir. Tüm aşamalara dikkat eden profesyonel bir ekiple çalışıldığında embriyo kalitesinin aynı kalması %90 oranındadır.