Embriyoskop

Embriyoskop uygulaması tüp bebek tedavisine getirilen en modern yorumlardan biridir. Embriyoskop, laboratuvar ortamında oluşturulan embriyolar arasından en kaliteli embriyoyu seçmek için geliştirilmiş bir analiz yöntemidir. Bu sayede transfer edilen embriyonun anne rahmine tutunarak sağlıklı bir şekilde dünyaya gelme olasılığı arttırılmış olur. Uzmanlık ve tecrübe gerektiren bir uygulama olan embriyoskop, günümüzde hala sayılı klinikte gerçekleştirilen bir uygulamadır.

Embriyoskop Cihazı Nedir?

Embriyoskop, embriyolar için güvenli bir gelişim ve gözlem ortamı sağlamaktadır. Embriyoların tüm gelişim basamaklarının görüntülenmesini sağlayan cihaz, yirmişer dakikalık kayıtlar alan bir sisteme sahiptir. Cihaz üzerinde yer alan kamera ve kayıt sistemi daha sonrasında detaylı analiz yapma imkânı sunmaktadır. Mikroenjeksiyon yöntemi ardından gerçekleşen tüm basamakların takibini sağlayarak dondurma işlemi veya transfer için doğru embriyonun seçilmesini sağlamaktadır. Bu sayede tüp bebek tedavisinden elde edilen başarı oranını ciddi oranda arttırmaktadır.

Embriyoskop Nasıl Uygulanır?

Embriyoskop, embriyo incelemesine olanak sağlayan cihazın adıdır. Elde edilen embriyoların 3 ve 5 gün aralığındaki süreçlerinde gözlemleri yapılır. Embriyoların tüm aşamaları ve gelişimleri embriyoskop ile görüntülenerek kayıt altına alınır. Bu sayede normal ve anormal döllenen yumurtaların tespiti sağlanabilir.

Embriyoskop Kimler İçindir?

Embriyoskop uygulaması daha öncesinde tüp bebek tedavisi denemelerinde başarısız sonuçlar elde etmiş kişiler içindir. Bir diğer uygulama alanı ise embriyo dondurma işlemleridir. Embriyo dondurmadan önce gerçekleştirilen analizler sayesinde en sağlıklı ve başarı sonucu yüksek olan embriyolar dondurulabilir. Bu sayede çözdürülme ardından gerçekleşecek transferin başarı oranının daha yüksek olması sağlanır. Embriyoskop yaş aralığı ise kişinin sağlık durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak 35 yaşının üzerinde olan kişiler için tedavi başarı oranını arttırması adına önerilmektedir.

Embriyoskop Avantajları Nelerdir?

Normal tüp bebek tedavisinde embriyo incelemesi yapılırken, embriyoların içerisinde yer aldığı inkübatörler sıklıkla açılıp kapatılmaktadır. Bu durum embriyoların şoka maruz kalmasına neden olup, embriyo kalitesini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Embriyoskop sayesinde embriyolar kültür ortamından çıkarılmadan, kültür koşulları etkilenmeden incelenebilmektedir. Embriyo gelişiminin tüm aşamaları gözlemlenip kayıt altına alınabilir. Böylece tutunma ihtimali en yüksek olan embriyo seçimi yapılabilmektedir.  Özellikle başarısız tüp bebek tedavisi geçmişi olan kişilerde, başarı oranını arttırma imkânı yaratmaktadır.