Erken Menopoz

Menopoz, yumurtalıkların fonksiyonlarını artık gerçekleştirememesi durumudur. Sağlıklı bir yetişkin kadın 45- 52 yaşları arasında menopoza girmektedir. Menopoz her kadının başına gelen endişe duyulmaması gereken bir durumdur. Ancak 40 yaşın altında gerçekleşmesi halinde östrojen seviyesinin düşmesine bağlı olarak birçok döngüsel farklılıklar oluşur. Bu durum pek istenen bir durum değildir. Özellikle anne olmak isteyen 30 yaş üstündeki kadınlar için kısırlık problemiyle yüzleşmelerine neden olmaktadır.

Erken Menopoz Neden Olur?

Erken menopoz altında çeşitli nedenler yer alabilmektedir. Erken menopoza yatkınlık anneden bebeğe geçebilir. Bundan dolayı aile geçmişinde erken menopoz durumu olan kişiler erken menopoz riski taşıyabilir. Bazı özel durumlar veya hastalık durumlarında yumurtalıkların alınması gerekebilir. Bu gibi durumlarda kişiler mecburi olarak erken menopoza girerler. Sadece cerrahi değil kanser gibi ciddi tedavi süreçleri gerektiren durumlar sırasında da yumurta kayıpları meydana gelebilir. Yine bu durum da erken menopoz nedenleri arasında yer almaktadır. Turner sendromu gibi kromozomal hastalıklar veya yaşam şekli de yine erken menopoz nedenleri arasında yer almaktadır.

Erken Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Jinekolojik muayeneler ardından istenen kan tetkikleri, hamile kalınmaya çalışılması durumunda kalınamaması ve buna bağlı olarak kişinin sağlık durumunun inceleme altına alınması ile menopoz açığa çıkmaktadır. Belirtileri arasında ise regl döneminde düzensizlikler yer almaktadır. Başlangıç için regl dönemleri arasındaki süreler kısalır ve adet yoğunluğu artar. Bu durum yumurtalık sayısının azalmasından kaynaklı oluşur. Bir süre sonra ise periyotlar arasındaki sürenin artması ve kanama yoğunluğunun git gide azalması menopoz belirtileri arasındadır. Ardındansa adet komple kesilir.

Bunların yanı sıra, vajinal kuruluk, aşırı terleme, kilo alma, cinsel isteksizlik ve uyku problemleri de diğer belirtileri arasında yer almaktadır.

Erken Menopoz Nasıl Teşhis Edilir?

Erken menopoz özellikle kan tahlili ile belirlenen bir durumdur. Adetin üçüncü gününde gerçekleştirilen hormon testleri ile AMH, FSH ve östradiol değerleri değerlendirilir. AMH’ de azalış FSH’ de artış menopoz sinyallerini verir. Ultrason yardımı ile de yumurtalıklar incelenir. Folikül sayısında yaşa oranla daha fazla düşüş olması teşhis konulmasını destekler.

Bunların yanı sıra, vajinal kuruluk, aşırı terleme, kilo alma, cinsel isteksizlik ve uyku problemleri de diğer belirtileri arasında yer almaktadır.

Erken Menopoz Tedavi Edilebilir Mi?

Erken menopoz olması halinde sürecin geri döndürülmesi mümkün değildir. Ancak düzenli jinekolojik muayene olan kadınlarda erken teşhis ile menopoza giriş süreci uzatılabilir. Özellikle anne olmak isteyen kadınlar içinse en kısa süre içerisinde tüp bebek tedavisi planlaması yapılması önerilmektedir. Mevcut şartlarda anne olamayacak kadınlar içinse yumurtalarını dondurtmaları önerilir. Menopoz dönemi öncesinde yumurta sayısı her geçen gün azaldığından başarılı bir ekiple planlı bir şekilde çalışılması ciddi önem taşımaktadır.