Hamile Kadınlar Korona Virüsü için Daha Yüksek Risk Altında mıdır?

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, bu soruya net bir cevap verilmesinin şu an için mümkün olmadığını ama gerekli olan tüm tedbirlerin alınması gerektiğini belirtti.

Hamilelerin Covid-19 virüsüne yakalanma riski diğer insanlara göre daha yüksek görünmüyor ancak hala bilmediğimiz çok şey var. Çin’de korona virüs teşhisi konan hamile kadınlar belirlenmiş hastanelerde tedavi edilmektedir ve bu tür vakaların yayınlanmış raporları sadece onlarca kişiyi kapsamaktadır.

Hamilelikte enfeksiyon kapma riski nedir?

Hamilelikte Covid-19 hakkında endişelenmenin bir nedeni, hamile olduklarında insanların grip gibi enfeksiyonlara yakalanma olasılığının daha yüksek olmasıdır. Bunun nedeni kısmen hamileliğin bir kişinin bağışıklık sistemini baskılamasıdır. Ek olarak, hamileliğin sonraki aşamalarında, fetüs ve uterüs (rahim) akciğerler de dahil olmak üzere diğer organlara baskı uygulamaya başlayabilir. Sonuç olarak, akciğerlerin bazı bölgeleri havayı daha az dolaştırarak enfeksiyona daha yatkın hale gelebilir.

Hamilelikte, özellikle de ilk trimesterde uzun süren yüksek, ateş düşük nedeni olabilir. Hamile kadınların, yeni korona virüse benzer virüsler olan MERS ve SARS’tan kaynaklanan ciddi hastalık riski altında olduğuna ve bu enfeksiyonların düşük yapma riskini artırdığına dair bazı kanıtlar vardır. Ancak kesin olarak söylemek zor, çünkü bilimsel bir kanıta varılacak hasta sayısına henüz ulaşılamadı. Gebelikte düşüğe neden olabilecek birçok farklı neden de bulunmaktadır.

Çin’deki vaka çalışmalarında bebeğe geçmediği tespit edilmiş

Yakın zamanda Çin’deki Huazhong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde uzmanlar tarafından yayınlanan bir rapor, dört bebeğini doğurduklarında virüs bulaşmış dört kadını kapsıyor. Dört kadın da doğum yaparken virüse yakalanmış. Ancak dört bebeğin de herhangi bir covid-19 semptomu olmadan sağlıklı bir şekilde doğduklarını ortaya koyuyor. Bebeklerin hiçbirinde yapılan testler sonucunda virüs tespit edilmemiş durumdaydı. Ancak Wuhan’dan gelen güncel bilgiye göre, Corona Virüsü yeni doğum yapan anneden bebeğine bulaştı. Sağlık kurumları, virüs bulaşmış yeni annelere, emzirirken, ellerini yıkamak ve yüz maskesi takmak gibi önlemler almasını tavsiye etmektedir.

Hamilelikte anne adaylarının daha fazla önlem alması tavsiye edilir

Hamilelik süresince ilaç kullanımının neden olabileceği risk kapsamında anne adayının her türlü enfeksiyon ve virüs kapma riskine karşı ekstra önlem alması tavsiye edilir. Bunun için kalabalık alanlardan kaçınmak ve sık sık el yıkamak gibi kendilerini hastalığa karşı korumak için önlemler almaları gerekir. Kontrollerini düzenli olarak yaptırmaları, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için sağlıklı beslenip, düzenli uyumaları, açık havada hafif yürüyüşler yapmaları tavsiye edilir.