Hamilelikte Fazla Kilo Alımı Nasıl Engellenir?

Hamilelik döneminde aşırı kilo alamı hareketliliği düşürürken aynı zamanda sağlık açısından birçok zararı beraberinde getiriyor. Hamilelik döneminde kilo alımını engellemek ve sağlıklı kiloda olmak bebeğin sağlığını yakından etkiliyor. Normal kiloda hamile kalan anne adaylarının günlük kalori ihtiyaçları sadece 300 kkal kadar artmaktadır. Bu da ortalama olarak 1900 ile 2500 kkal arasında bir miktar anlamına gelmektedir. Her kişi için bu sınır farklıdır ve bu sınırdan fazla kalori alımı sağlıksız kilo alımına neden olmaktadır. Sağlıklı ve düzenli bir beslenme ile hem aşırı kilo alımından hem de aşırı kilo kaybından korunmak gerekmektedir.

Hamilelikte Beslenme

Hamileliğin ilk 3-6 aylık döneminde günlük kalori ihtiyacının 340, 6-9 aylık döneminde ise 450 kalori fazlasının almak yeterli olmaktadır. Hamilelik sürecinde az miktarlarda sık sık yemek her zaman daha iyidir. Yemek öğünleri arasında ara öğünler yapmak ana öğünlerde çok fazla yemek yemenize engel olacaktır. Karbonhidrat yönünden zengin yiyecekler mide bulantısını düşürmektedir. Yalnız beyaz pirinç ve makarna gibi nişasta içeren ürünler kan şekerinin artmasına neden olmaktadır. Hamilelik sürecinde yeteri kadar vitamin alabilmek için meyve tüketimini arttırmak son derece önemlidir. Demir açısından zengin gıdalar hamilelikle birlikte gelen halsizlik hissini de ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. Fasulye, balık, yağsız et tüketimi aşırı kilo almayı engellediği gibi hipertansiyon hem de gebelik zehirlenmesi riskini azaltmaktadır.

Hamilelikte Uzak Durulması Gereken Gıdalar

Hamilelikte tüketilen bazı gıdalar aşırı kilo alımına, bebeğin zayıf doğmasına, erken doğuma, sakat doğuma hatta düşük yapmaya bile neden olabilmektedir. Aşırı şekerli ve yağlı yiyecekler sadece hamilelikte değil normal hayatta da tüketilmemesi gereken gıdalar arasında yer almaktadır. Sosis, salam ve sucuk gibi şarküteri ürünlerinin hazırlanma aşamasında kullanılan nitrit ve nitrat gibi katkı maddeleri bebeğin sağlığına zarar vermektedir. Normal hayatta kilo alımına sebep olan gıdalar hamilelik sürecinde de aşırı kilo alımına neden olmaktadır. Hamilelikte normal kilo alımı kişiden kişiye göre değişse de bu oran yaklaşık olarak 10-12 kilo civarındadır.