Havuz Yöntemi

Havuz yöntemi, birden fazla yumurta toplama işlemi (OPU) yapılması ardından elde edilen embriyoların bir arada dondurulmasıdır. İdeal embriyo sayısına ulaşılması halinde embriyolar, aynı anda çözdürürler. Çözdürme işlemi ardından embriyolar uygun ilaçlar ve yöntemler aracılığıyla rahme transfer edilir. Tüp bebekte havuz yöntemi ekonomik bir yöntem olduğundan sıklıkla tercih edilen tedavi şekillerinden biridir.

Tüp Bebekte Havuz Yöntemi Nedir?

Embriyo transferi öncesinde ikiden daha fazla sefer yumurta toplaması yapılmasına havuz yöntemi denmektedir. Transferin doğru şartlarda yapılabilmesi için embriyo olgunluğunun ve sağlığının ideal şartlarda olması gerekmektedir. Bazı durumlarda tek seferde toplanan yumurtalar ile istenilen sayıda veya sağlıkta embriyolar elde edilememektedir. Tek seferde elde edilen embriyolar dondurularak bekletilir. Gerekli ilaç tedavileri ardından toplanan yumurtalar yine döllenme işlemine tabi tutulur ve ardından dondurulur. Bu işlemler yeterli kalitede embriyo sayısına sahip oluncaya kadar devam ettirilir. İdeal sayıya ulaşması halinde embriyolardan en kalitelileri seçilerek anne adayının rahmine transfer edilir. Transfer işlemi ardından 12 gün sonra gebelik testi yapılarak tedavi sonucu öğrenilebilir.

Havuz Yöntemi Kimler İçindir?

Havuz yöntemi yumurta rezervi azalmış, daha önceki tüp bebek tedavilerinde başarısız olmuş kişilerde uygulanan bir yöntemdir. Tek transfer ile yüksek başarı yakalama imkânı sağlaması tercih edilirliğini arttırmaktadır. Havuz yöntemi ile hamile kalmak mümkündür.

Havuz Yöntemi Uygulayan Tüp Bebek Merkezleri

Tüm tüp bebek tedavileri profesyonellik isteyen işlemlerdir. Havuz yöntemi için de durum aynıdır. Yumurta toplama işlemi, döllenme işleminin doğru şekilde gerçekleştirilmesi ve sağlıklı embriyoların uygun şartlarda dondurulması basamaklarından oluşmaktadır. Tüm bunlarda olduğu gibi çözdürme işlemi sırasında da titiz davranılmalıdır. Yanlış bir uygulama ile embriyolar canlılığını yitirebilir veya kalitesini kaybedebilirler. Bu durum ise tedavinin başarısız olmasına sebep olur. Bundan dolayı dondurma işlemi için çalışılacak merkezin alanında profesyonel olması gerekmektedir.