Histeroskopi

Histeroskopi, bir çeşit endoskopi işlemidir. Özel görüntüleme ve müdahale cihazlarının bir arada olduğu bu alet ve kamera ile rahime girilmesidir. Histereskopi sayesinde rahim yakından incelenebilirken, bir patoloji olması halinde de patolojilere müdahale edebilme imkânı sunmaktadır. İki tür histeroskopi vardır. Bunlardan ilki gözlem amaçlı yapılan tanısal histeroskopiyken diğeriyse, müdahale imkânı sunan operatif histeroskopi’dir. Endometrium (rahim zarının) zarının ince olduğu dönemlerde ve adet kanamasının son günü veya bitiminden sonraki ilk gününde uygulanan bir işlemdir.

Histeroskopi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Histeroskopi genel anesteziyle uygulanabilen bir işlemdir. İnce borular vekamera eşliğinde rahim içine girilmektedir. Gerekli işlemlerin yapılması (gözlem veya patoloji alınması vb.) ardından işleme son verilir. Olabilecek komplikasyonlara karşı önlem almak adına işlem ameliyathanede yapılmalıdır.

Histeroskopi İle Tüp Bebek

Histeroskopi yöntemiyle tüp bebek tedavisine destek sağlanabilmektedir. Hatta bazı durumlarda mevcut rahatsızlık bir kısırlık nedeni olabileceğinden, bu nedeninin ortadan kaldırılması ile bebek sahibi olunabilmektedir. Histereskopi ameliyatı sayesinde, rahim içi şekil bozuklukları giderilebilir, miyom, veya rahim yapışmaları tedavi edilebilir. Her bir durum ise birer kısırlık nedeni olabildiğinden, tüp bebek tedavisi için önem teşkil etmektedirler. Bundan dolayı histeroskopi ile kısırlık tedavisi bir arada düşünebilen müdahalelerdir.

Histeroskopi Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Histeroskopi ameliyatı sonrası biraz istirahat ardından günlük hayata devam edilebilmektedir. Dikkat edilmesi gereken konu cinsel ilişki konusudur. İşlem ardından bir hafta boyunca cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir. Bu noktada doktorunuzun tavsiyelerini dinlemek büyük önem taşımaktadır.

Histeroskopi Riskleri Nelerdir?

Histeroskopi, güvenli bir cerrahi müdahaledir. Ancak işlem yapılacak yer ve ameliyatı gerçekleştirecek uzmanın bu alanda profesyonel olması son derece önemlidir. İşlem titizlik ve incelik isteyen bir işlem olduğundan alanında uzman bir hekim ve merkezle çalışılmalıdır. Bu sayede ameliyat sonrası gelişebilecek komplikasyonların da önüne geçilebilmektedir.

Histeroskopi Sonrası Hamilelik Süreci

Histeroskopi işlemi ardından kişiler tüp bebek tedavisine ihtiyaç duymadan hamile kalabilmektedir. Ancak bu durum çiftlerin sağlık profiliyle ilişkili bir durumdur. İnfertiliteye neden olabilen başka durumların olması halinde kişiler tüp bebek tedavisine başlayabilirler. İşlem sonrasında gelen üçüncü ayın ardından tüp bebek tedavisine başlanabilir. Yöntem ardından elde edilen gebeliklerde bebeklerin sağlıklı bir süreç içerisinde doğma oranı artmaktadır.