Hormonel Problemler

Beyinde yer alan hipofiz bezinden salgılanan hormonlar vücudun hemen hemen her alanında bir fonksiyona sahiptirler. FSH, LH, östrojen, testosteron, progesteron gibi hormonlar ise üreme fonksiyonları üzerinde aktiftirler. Bazı durumlarda hormonların eksikliği veya gereğinden fazla salgılanması istenmeyen sonuçlara sebep olabilmektedir. Hormon seviyelerindeki eksiklik veya fazlalık durumları ise hormonsal problemler olarak adlandırılmaktadır.

Hormon Bozukluğu Sebepleri Nelerdir?

Hormonların sağlıklı bir şekilde salgılanmasında beyin, yumurtalıklar ve rahim arasındaki uyum son derece önemlidir. Bu üç sistemden birinde yaşanabilecek herhangi bir sorun hormon salgılanmasını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Sorun oluşumu altında bölgelerde oluşan kistler veya genetik bozukluklar yer alabilmektedir. Hormonların aktifleşmediği durumlarda ise erken menopoz şüphesi ortaya çıkabilmektedir.

En sık görülen hormon bozuklukları arasında östrojen, progesteron, testosteron ve prolaktin hormonu bozukluğu yer almaktadır.

Hormon bozukluğunun bir diğer değerlendirilme şekli ise hormon düzensizliğidir. Genellikle hormon düzensizliği kadınlık hormonlarında ve tiroit hormonlarında görülmektedir.

Hormonsal Problemlerin Belirtileri

Bozukluk olan hormon çeşidine göre gösterilen belirtiler de değişiklik göstermektedir. Örneklendirerek açıklamak gerekirse; prolaktin hormonu yüksekliği adet düzensizlikleri ve göğüslerden süt gelmeye neden olabilmektedir. Tiroit hormonlarındaki dengesizlikler üreme fonksiyonlarında sorunlar oluşmasına neden olabilir. Östrojen eksikliği halinde, memelerde küçülme, vajinada kuruluk, saç dökülmesi, cinsel isteksizlik gibi sonuçlar doğurabilmektedir. Yüksekliğinde ise yumurtalık faaliyetlerinde bozulmalara neden olabilmektedir. Östrojen seviyesinin yüksek olması kanser hücrelerini tetikleyebildiğinden mutlaka kontrol altına alınması gereken bir durumdur.

Testosteron erkek üreme sisteminde aktif faaliyet gösteren bir hormon olup kadın vücudunda da bulunmaktadır. Kadın vücudunda gereğinden fazla testosteron bulunması adet düzensizliği, kısırlık, saç dökülmesi, sivilce, ses kalınlaşması ve kıllanma gibi sonuçlar verebilmektedir. Eksikliğindeyse kas kayıpları, ciltte erken yaşlanma ve cinsel isteksizlik durumu oluşabilmektedir.

Hormonsal Problemlerin Tedavisi

Herhangi bir şikayeti olan kişinin doktoruna danışmasıyla birlikte çeşitli testler yapılmaktadır. Çoğu zaman kan tahlili ve ultrason ile gözlem yapılması tanı konulması için yeterlidir. Kadınlarda hormonsal bozukluğun nedeni ve ciddiyetinin teşhis edilmesiyle birlikte ise tedavi yöntemi planlanmaktadır. Çoğu zaman hormon eksikliği olduğu durumda ilaç yoluyla hormon takviyesi salgılanmakta olup fazlalık durumunda ise hormon baskılayıcı ilaç tedavileri uygulanmaktadır.

Hormonsal Problemler Ve Kısırlık

Hormonsal problemler tedavi edilerek kontrol altına alınmadığı durumlarda kısırlığa neden olabilmektedir. Bundan dolayı jinekolojik muayenelerin aksatılmaması ve doktorunuz tarafından sizin için uygun görülen tedavinin uygulanması büyük önem taşımaktadır. Erken tedavi ile kısırlık geri döndürülebilir olurken, yumurtalıklarda hormonlara bağlı oluşan hasarların kalıcı olması halinde kısırlık tedavi edilemez hale gelebilir.