IMSI Sperm Enjeksiyonu Yöntemi

IMSI nedir

Imsi nedir? Sperm enjeksiyonu tekniği, mikroenjeksiyon tekniğinin başarı oranını arttırmak üzere uygulanan koordineli bir çalışmadır. Bu teknik ile kaliteli spermler seçilerek mikroenjeksiyon işleminde bu spermler kullanılır. Bu sayede döllenme işlemi ardından sağlıklı embriyo oluşumu sağlanır. Özellikle sperm yapısında çok fazla anomali olan erkekler üzerinde uygulanması gereken bir işlem olmaktadır. Bunun yanı sıra ileri yaşla beraber sperm anomali görülmesi riskinin artmasından kaynaklı olarak, ileri yaşlı baba adaylarında da mutlaka uygulanmalıdır.

Tüp Bebekte IMSI Yöntemi Nedir?

Yeni bir teknoloji ile geliştirilmiş olan IMSI tüp bebek uygulamasında sperm özelliklerini en iyi şekilde inceleyebilme ve en kaliteli olanları seçebilme şansı tanır. IMSI tekniği uygulanmadan önce uygulama yapılacak kişi için tüm gerekli taramalar ve testler yapılarak en uygun zaman belirlenir. Böylece gebe kalma olasılığı en yüksek zamanda uygulama gerçekleştirilir. Bu uygulama sayesinde sperm problemi yaşayan erkeklerde daha fazla şans tanınmış olur. Bu yöntem sayesinde özel olarak seçilen ve genetik yönden sağlıklı spermler yumurtanın döllenme şansını yükseltir. Sağlıklı spermlerin seçilmesi ile hem gebelik şansı artar hem de dünyaya gelecek olan çocukların daha sağlıklı olması sağlanmış olur. IMSI yöntemi nedir? diye sorulduğunda kısaca bu yöntem sayesinde embriyo kalitesinin yükseltilip, gebelik şansını arttırması ve erken düşük riskini de belirli oranda azaltması şeklinde cevaplanabilir.

IMSI Tekniği Nasıl Uygulanır?

IMSI tekniği alanında profesyonel bir ekip tarafından gerçekleştirilmesi gereken, özel mercek sistemlerinin kullanıldığı bir uygulamadır. Erkekten alınan sperm örnekleri laboratuvar ortamında incelemeye alınır. 6000 kat büyütme yetisine sahip mercekli mikroskop yardımıyla görüntülenir. Bu işlem sırasında diğer yöntemlerin aksine merceğin daha büyük dereceli olması spermi daha detaylı görüntüleyebilmeyi sağlar. Böylece normal mikroskop yardımıyla görülemeyecek anormallikler de gözlemlenebilir. IMSI özellikle yumurta sayısı az olan kadınların eşleri için de önerilmektedir. Bu sayede mikroenjeksiyon yönteminin başarı oranı artmaktadır.

IMSI Kimler İçindir?

Tüp bebekte IMSI yöntemi, ileri yaşta baba olmak isteyen kişiler, sperm yapısında yüksek oranda anormal sperm bulunduran kişiler, kaliteli yumurta sayısı az olan durumlar, tüp bebek tedavisinde başarısız 2’den fazla sonucu olanlar ve düşük öyküsü olan kişiler için uygulanabilmektedir. Kısırlık nedeninin sebebi bulanamadığı durumlar için de tercih edilen bir yöntemdir. Tüp bebek tedavisinin başarısız olduğu durumlarda da uygulanır.IMSI ile tüp bebek tedavisinin başarı oranının arttırılması hedeflenir.

IMSI Tekniğinin Avantajları Nelerdir?

IMSI tekniğiyle sağlıklı spermler işleme alındığı için tedavi başarısına yönelik birçok unsur geliştirilebilir. Öncelikle, döllenme başarısının artması sağlanır. Döllenmeyi sağlayacak sperm kalitesi arttığından döllenme başarısı da artmaktadır. Spermler anomali durumu açısından incelendiğinden oluşacak embriyonun kalitesi ve sağlıklı olma ihtimali artmaktadır. Bu durum aynı zamanda istenmeyen bir sağlık sebebinden dolayı gebeliğin sonlandırılması durumu ihtimalini de son derece düşürmektedir. Sağlıklı spermler seçildiğinden dolayı düşük yapma riski de oldukça aza indirgenmiş olur. Sağlıklı bir embriyo oluşumu ile de sağlıklı bir gebelik süreci geçirilmesi oranı artmaktadır.

IMSI Tedavisi Fiyatları

IMSI tekniğinin oldukça yeni ve üstün teknoloji ile geliştirilen bir yöntem olup uygulanması için uzman hekimler ve alanında gelişmiş personeller yardımıyla yapılması gerekir. Bazı tüp bebek uygulama merkezlerinde gerçekleştirilen bu teknik üstün bir teknoloji gerektirdiğinden maliyet olarak biraz yüksek bir uygulama olabilir. Size en uygun hizmeti verebilecek merkezi seçerek bütçenize uygun bir maliyet ile uygulamadan faydalanabilirsiniz. Bu uygulamadaki kolaylıklar gerekse alınan sonuçlardaki yüksek başarı oranları bu tekniğin tercih edilmesinde büyük rol oynar.