IMSI

Sperm enjeksiyonu tekniği, mikroenjeksiyon tekniğinin başarı oranını arttırmak üzere uygulanan koordineli bir çalışmadır. IMSI tekniği ile kaliteli spermler seçilerek mikroenjeksiyon işleminde bu spermler kullanılır. Bu sayede döllenme işlemi ardından sağlıklı embriyo oluşumu sağlanır. Özellikle sperm yapısında çok fazla anomali olan erkekler üzerinde uygulanması gereken bir işlem olmaktadır. Bunun yanı sıra ileri yaşla beraber sperm anomali görülmesi riskinin artmasından kaynaklı olarak, ileri yaşlı baba adaylarında da mutlaka uygulanmalıdır.

IMSI Tekniği Nasıl Uygulanır?

IMSI tekniği alanında profesyonel bir ekip tarafından gerçekleştirilmesi gereken, özel mercek sistemlerinin kullanıldığı bir uygulamadır. Erkekten alınan sperm örnekleri laboratuvar ortamında incelemeye alınır. 6000 kat büyütme yetisine sahip mercekli mikroskop yardımıyla görüntülenir. Bu işlem sırasında diğer yöntemlerin aksine merceğin daha büyük dereceli olması spermi daha detaylı görüntüleyebilmeyi sağlar. Böylece normal mikroskop yardımıyla görülemeyecek anormallikler de gözlemlenebilir. IMSI özellikle yumurta sayısı az olan kadınların eşleri için de önerilmektedir. Bu sayede mikroenjeksiyon yönteminin başarı oranı artmaktadır.

IMSI Kimler İçindir?

IMSI tekniği, ileri yaşta baba olmak isteyen kişiler, sperm yapısında yüksek oranda anormal sperm bulunduran kişiler, kaliteli yumurta sayısı az olan durumlar, tüp bebek tedavisinde başarısız 2’den fazla sonucu olanlar ve düşük öyküsü olan kişiler için uygulanabilmektedir. Kısırlık nedeninin sebebi bulanamadığı durumlar için de tercih edilen bir yöntemdir. IMSI ile tüp bebek tedavisinin başarı oranının arttırılması hedeflenir.

IMSI Tekniğinin Avantajları Nelerdir?

IMSI tekniğiyle sağlıklı spermler işleme alındığı için tedavi başarısına yönelik birçok unsur geliştirilebilir. Öncelikle, döllenme başarısının artması sağlanır. Döllenmeyi sağlayacak sperm kalitesi arttığından döllenme başarısı da artmaktadır. Spermler anomali durumu açısından incelendiğinden oluşacak embriyonun kalitesi ve sağlıklı olma ihtimali artmaktadır. Bu durum aynı zamanda istenmeyen bir sağlık sebebinden dolayı gebeliğin sonlandırılması durumu ihtimalini de son derece düşürmektedir. Sağlıklı bir embriyo oluşumu ile de sağlıklı bir gebelik süreci geçirilmesi oranı artmaktadır.