İntravenöz Lipid Tedavisi (Serum Tedavisi)

serum tedavisi

İntralipid serum tedavisi, bir diğer adıyla intravenöz tedavisi, içerisinde soya proteini ve yağ bulunduran süt beyazı bir serumun damar yoluyla anne adayına verilmesidir. Tekrarlanan tüp bebek tedavisi başarıları üzerinde yapılan araştırmalar, anne adayının bağışıklık sistemi üzerinde bazı sorunların olabileceğini gözlemlemiştir. İntravenöz lipid tedavisi ile anne adayının bağışıklık sisteminin desteklenmesi böylece tüp bebek tedavisinin başarı oranının arttırılması hedeflenmektedir.

İntravenöz Lipid Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Tedavide kullanılan serum, kıymetli yağ içeriği bakımından zengin bir yağ emülsiyonudur. İçerisinde; soya proteini ve yağlar, yumurta fosfolipitleri ve gliserin bazı bulunmaktadır. Bağışıklık sistemini desteklemesi ile tercih edilen sıvı aslında, yoğun bakımda ağız yolu ile beslenmenin mümkün olmadığı hastalarda kullanılmaktadır. Tüp bebek tedavisinde ise anne bağışıklık sistemini desteklemek üzere tüp bebek tedavisinin uygulanmaya başlandığı ilk gün uygulanmaktadır. Serum tedavisi damar yolu ile anneye verilmektedir. Embriyonun anne rahmine tutulması ve bebeğin kalp atışlarının duyulduğu evreye gelene kadar da serum tedavisine devam edilmesi önerilir.

İntravenöz Lipid Tedavisi Kimler İçindir?

intravenöz lipid serum tedavisi, bağışıklık sistemi yeteri kadar güçlü olmayan anne adaylarına uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra ileri yaşlı anne adaylarına tüp bebek tedavisini desteklemek amacıyla da uygulanmaktadır. Daha öncesinde başarısız tüp bebek tedavisi geçmişine sahip olan anne adayları için de önerilmektedir.

İntravenöz Lipid Tedavisi Kimlere Uygulanamaz?

Tedavi genel olarak herhangi bir yan etkiye sahip değildir. Ancak içerisinde yer alan soya ve yumurta kaynaklı besinlerden dolayı, yumurta veya soya alerjisi olan anne adayları için uygun değildir.

İntravenöz Lipid Tedavisi Avantajları Nelerdir?

Serum tedavisi tüp bebek tedavisi başarı oranını arttırmaktadır. Bağışıklık sistemi vücuda dışarıdan gelen mikroorganizmalara karşı savaş açar. Bu durum bazen anne adayının düşük yapması ile de sonuçlanabilmektedir. Tüp bebek serum tedavisi bu sonucun önüne geçilmesi için de uygulanabilen bir yöntemdir. Maliyeti düşük ve zahmetsiz olması da tedavinin önemli avantajlarından biridir. Serum tedavisi ile ilk tüp bebek tedavisi başarısızlıkla sonuçlansa bile bir sonraki tedavide başarı oranının arttığı görülmüştür.

Bağışıklık sistemi zayıflamış olan anne adaylarının serum tedavisi uygulaması ardından tüp bebek tedavisinde yakaladıkları başarı oranının %90’a yakın olması ise uygulamanın en önemli avantajıdır.

İntralipid Serum Tedavisi Nedir?

İntravenöz lipid emülsiyonu tedavisi genel olarak bağışıklık sistemini güçlendirmek için uygulanır. Tüp bebek tedavisi bazı kadınlarda birkaç kez başarısız olur ve düşükler meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda uygulanan tedavi yöntemi intralipid serum tedavisidir. Tüp bebek tedavisine başlanmadan bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamak için uygulanan tedavi gerek görülürse bebeğin kalp atışları duyulana kadar devam eder. Bu tedavi haftada bir veya iki kez uygulanır. Gebeliğin hem oluşabilmesi hem de sağlıklı devam edebilmesi için bağışıklık sistemi oldukça önemlidir. Tüp bebek başarısızlıklarının engellenmesi için uygulanan tedavi genel olarak tekrar tekrar düşük yapan kadınlara uygulanır.

Tüp Bebek Serum Tedavisi (Intravenöz Lipid) Fiyatları

Tüp bebek tedavisinde serum yöntemi başarı oranın daha fazla artması için ya da başarısız tüp bebek denemelerinden sonra gebelik olasılığının yükseltilmesi için tercih edilir. Genelde klinikte gözlem altında ya da yoğun bakımda olan hastalara uygulanan serum hastaların enerji ve besin ihtiyacını karşılar. İçinde soya proteini ve yağ bulunan bu serum tüp bebek tedavisinin bir parçası olarak da kullanılabilir. Bu serumun tüp bebek tedavisindeki rolü savunma sistemini dengeleyip bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamak olarak bilinir. Tüp bebek serum tedavisi yani intralipid serum fiyat da tedavi görülen hastaneye göre değişiklik gösterir.