Jinekolojik Muayene

Jinekolojik muayene, üç aşamadan oluşan bir muayene sürecidir. Kişinin anamnez formu doldurularak, aile ve kişisel geçmişi, cinsel hayatı ve tıbbi öyküsü öğrenilir. Ardından jinekolojik muayene gerçekleştirilir. Gerekli durumlardaysa laboratuvar testleri uygulanır. Muayenenin özel bir durum olmadığı takdir de adet kanaması olmadığı dönemlerde yapılması gerekmektedir.

Anamnez formu doldurma esnasında doktorunuz size bazı sorular yöneltecektir. Son adet tarihi, adet sürenizin uzunluğu ve siklusların uzunluğu, ara dönemlerde kanama olup olmadığı, genital ağrı veya şikayet gibi bir semptom olup olmadığı, doğum kontrol yöntemi uygulanıp uygulanmadığı gibi birçok farklı başlık altında soru yöneltilmektedir.

Jinekolojik Muayene Nedir?

Jinekolojik muayene çeşitleri; dış genital muayene, spekulum muayenesi, bimanuel muayene ve ultrasonografik incelemelerden oluşmaktadır. Her bir muayenede farklı bir genital bölge veya organ değerlendirilebilir.

Dış Genital Muayene

Bu muayenede dış genital organlar muayene edilmektedir. Kişinin iç çamaşırını çıkarması ve jinekolojik muayene masasına yatması istenir. Kişiye kasık bölgesini kapatabileceği bir örtü verilir. Kişinin kendini rahat hissetmesi sağlanır. Muayene öncesinde yatar pozisyonda kayarak masanın uç kısmına gelmesi ve bacaklarını açması istenir. Ardından doktor eldiven yardımı ile muayeneyi gerçekleştirir.  Bu muayene ile dış genital organlarda uçuk, kızarıklık, tahriş, siğil gibi durumların olup olmadığı incelenir.

Spekulum Muayenesi

Metal veya plastik spekulum ile vajinal muayene gerçekleştirilir. Kullanılan spekulum aparatı ile iki vajinal duvar aralanır.  Bu muayene ile rahim ağzı muayenesi yapılır ve eğer ki Pap Smear incelemesi yapılacaksa, tahlil örneği bu esnada alınır.

Bimanuel Muayene

Bu muayenede hekim vajinayı muayene etmektedir. Bir eli ile vajinayı muayene ederken diğer eliyle karın alt kısmını bastırır. Bu sayede rahim şekli, büyüklüğü ve rahim pozisyonu ile ilgili fikir sahibi olunur.

Ultrasonografik İnceleme

Ses dalgaları kullanarak iç organların görüntülenmesini sağlayan ultrason yöntemi tüm jinekolojik süreçlerde kullanılır. Radyasyon yaymadığından dolayı sağlıklı olan ve gebelik sürecinde de uygulanabilen bir yöntemdir. Jinekolojik muayenede abdominal (karından) veya vajinal ultrason kullanılır. Karından olması halinde kişinin mesanesinin dolu olması önerilmektedir. Vajinal ultrasonograjiyle üreme organları daha detaylı incelenir.