Kilonun Azı da, Fazlası da Kısırlığa Yol Açıyor!

kilolu olmak hamile olmaya engel mi

Kilonun kısırlıkla doğrudan ilişkisi olduğunu biliyor muydunuz? Aşırı zayıf ya da aşırı kilolu kadınlarda yaşanan adet düzensizliği ve yumurtlama sorunu hamileliğe engel oluyor. Fazla kilo erkeklerde de sperm kalitesi ve miktarını olumsuz etkiliyor.

Obezite, adet düzensizliğine, yumurtlama problemi ve kısırlığa yol açıyor. Türkiye’de obeziteye bağlı olarak kısır kalma oranı kadınlarda yüzde 42 iken, erkeklerde bu oran yüzde 21.

Yağ hücrelerinin fazlalığı, östrojen dengesiyle oynuyor. Yüksek miktarda östrojen ise yumurtlamayı engelliyor. Vücut kitle indeksinin yüksek olması; bölgesel, hormonal ve metabolik bozukluğu da beraberinde getiriyor. Bunlar da yumurtaların olgunlaşmamasına yol açıyor. Kilo artışı ile hiperandrojenizm (testosteron gibi erkeklik hormonlarının artması) sorunu ortaya çıkıyor. Böylece yumurtlama bozukluğu meydana gelerek hamilelik şansını düşürüyor. Hamilelik için olması gereken vücut kitle indeksi 21 ila 29 arasındadır.

Obez kadınlar, kilolarının yüzde 5’ini verdikleri zaman bu problemin yüzde 60’ından kurtulabilir. Obezite sadece kadınları değil aynı zamanda erkekleri de tehdit ediyor. Fazla kilo sperm kalitesini düşürüyor. Obez erkeklerde hormon dengesizlikleri, zayıf erkeklere oranla daha fazla görünüyor. Şişman erkeklerde testis bölgesindeki fazla yağ, bölgedeki vücut ısısını artırıyor. Sıcaklık nedeniyle testis damarları genişliyor. Bunun sonucunda ise sperm üretimi ve kalitesi azalıyor. Bu da çocuk sahibi olmayı engelliyor. Bunun yanı sıra fazla kilo erkeklerde iktidarsızlığa neden oluyor.

Kısırlığa Sebep Olan Faktörler

Yaş, hayat tarzı, kilo, stres, sigara ve alkol kullanımı ile genetik yapı; sperm kalitesini etkileyerek döllenmeyi azaltıyor. Bu olumsuzluklar tüp bebekteki başarı şansını da etkiliyor.

Bunun yanı sıra çinko eksikliği de sperm üretimi ve sperm kalitesini olumsuz etkiliyor, testosteron salgılanmasını engelliyor. Çinko ve folik asit takviyesi ile sperm kalitesini arttırmak mümkün. C ve E vitaminlerinin de sperm kalitesine olumlu etkileri mevcut.

Çocuk sahibi olmak isteyen aileler; yaşam tarzında değişikliğe giderek beslenmesini düzeltmeli, egzersiz yapıp programlı kilo vererek ideal kiloya ulaşmalı. Böylece sperm fonksiyonlarını düzelterek gebelik şansını arttırabilir. Bununla birlikte Omega-3 içeren bitkisel yağların tercih edilmesi, sperm sorunlarının önüne geçiyor.

Fazla kilo gibi aşırı zayıflık da kısırlığa davetiye çıkarıyor. Çok zayıflama, beyinden yumurtalıklara giden sinyallerin azalmasına yol açıyor. Bu durum östrojen üretimini durduruyor böylece rahmin iç tabakası gelişemiyor. Bunun sonucunda ise döllenen yumurta rahme tutunamadığı için hamilelik oluşamıyor. Aşırı egzersiz yapımı da adet düzenini bozup yumurtlamayı engelliyor. Bu da kısırlığa yol açıyor.