Kolposkopi

Kolposkopi, rahim ağzının net bir şekilde incelenmesine olanak tanıyan bir yöntemdir. Kolposkop adı verilen ışıklı bir büyüteci andıran cihaz ile rahim ağzı incelenir. 40 kata kadar büyütebilme özelliğine sahip olan cihaz ile rahim ağzı kanseri riski olup olmadığı değerlendirilmektedir. Çıplak gözle görülemeyecek olan yapıların görülebilmesine olanak tanımaktadır. Klinik bir işlem olan kolposkopi, erken teşhis için son derece önemli bir yöntemdir.

Hangi Durumlarda Kolposkopi Yapılmaktadır?

Kolposkopi, Smear Test sonucunda anormallikler olan kişilerde uygulanan bir yöntemdir. HPV 16 ve 18 pozitif gelen kişiler için de kolposkopi uygulanmaktadır. Rahim ağzı kanseri yavaş ve sinsi ilerleyen bir hastalık olduğundan, kolposkopi ile tarama yapılması daha rahat değerlendirme yapılmasını sağlamaktadır. Rahim ağzı kanserinden şüphelenme durumunda veya kesin teşhisinde, vulvada görülen şüpheli lezyonlarda veya uzun süredir geçmeyen vulva kaşıntılarında, gebelik takibi sırasında gerekli durumlarda veya infertilite nedeni araştırılırken kolposkopi uygulanmaktadır.

Kolposkopi Öncesi Yapılması Gerekenler

Kolposkopi, ağrısız bir işlem olup endişe duyulmamalıdır. Klinik ortamda yapılan bu işlem öncesinde dikkat edilmesi gereken birkaç husus bulunmaktadır. Kolposkopi öncesinde vajinal duş alınmamalı, iki gün öncesi cinsel ilişkiye girilmemelidir. Kullanılan bir vajinal ilaç varsa işlem öncesindeki iki gün ilaç kullanımına ara verilmelidir. İşlemden öncesinde bazı durumlarda ağrı kesici ilaçlar önerilebilmektedir.

Kolposkopi Nasıl Uygulanır?

Kolposkopi klasik bir jinekolojik muayene gibi düşünülebilir. Destekli masaya sırt üstü uzanan kişi pelvik muayene yaptırıyormuşçasına bacaklarını aralar. Vajina duvarını açmak üzere spekulum aparetı vajinaya yerleştirilir. Böylece serviksin görüntülenmesi sağlanır. Serviks daha rahat görünebilmesi adına losyon yardımı ile yıkanır. Ardından kolposkop vajinan birkaç santim önüne konulur. Cihaz herhangi bir şekilde vajina içine girmemektedir. Merceği sayesinde büyüyen dokular detaylıca incelenir. Şüpheli durumlarda işlem sırasında biyopsi alınabilmektedir.

Kolposkopi Sonrası Dikkat Edilecekler

Kolposkopi işlemi herhangi ağrı veya acı oluşturmamaktadır. Kolposkop vajinaya temas etmediğinden kanama oluşumu dahi görülmemektedir. Ancak gerekli durumlarda kolposkopi işlemi sırasında biyopsi de yapılmaktadır. Bu gibi durumlarda biraz ağrı ve kanama oluşumu görülebilmektedir.

Kolpoksopi sonrası akıntı oluşabilmektedir. İşlem sırasında kullanılan losyonlar akıntı oluşumunu arttırabilmektedir. Akıntı konusunda endişe duyulmamalıdır ancak takip altında tutulması gerekmektedir. Yoğun bir akıntı olması halinde doktora danışılmalıdır.

Kolposkopi Sonucu Kaç Günde Çıkar?

Kolposkopi sonucu işlem sırasında çıkmaktadır. İşlemin tamamlanması ile doktorunuz raporlandırmayı yapabilir. Ancak biyopsi alınması halinde biyopsi sonucu 10 gün sonrasında çıkmaktadır.