Laparoskopi Ameliyatı

laporoskopi

Laparoskopi, kesi yapılmadan, sadece birkaç küçük delik açılarak gerçekleştirilen ameliyatların genel adıdır. Yıllardır kullanılan başarılı bir ameliyat tekniği olan laporoskopi, son yıllarda tüp bebek tedavisi amacıyla da kullanılmaktadır. Bu yüzden laparoskopi ne demek sorusu sıkça sorulan ve araştırılan konular arasında yer alır. İlk başta sadece kısırlık altında yatan nedeni bulmak veya hamile kalmayı düşünmeyen kadınların tüplerini bağlayarak kısırlaştırmak için yapılan ameliyatlar olup günümüzde bebek sahibi olunabilmesi için de uygulanmaktadır.

Laparoskopi Nedir?

Laparoskopi, geleneksel açık cerrahiye kıyasla daha küçük kesilerle gerçekleştirilir ve birçok farklı sebeple kullanılan etkili bir yöntem olarak uygulanır. Laparoskopi nedir kısaca şu şekilde açıklanabilir: işlemi genellikle şu adımları içerir:

  • Genel anestezi: Hastaya genel anestezi uygulanır bu sayede bilinci kapalı olur ve hiçbir şekilde ağrı hissetmez.
  • Trokarların yerleştirilmesi: Karın bölgesine küçük kesiler yapılır ve bu kesilere trokar adı verilen ince uzun tüpler yerleştirilir. Bu tüpler sayesinde cerrahi aletler karın boşluğuna kadar ulaşabilir.
  • Laparoskop kullanımı: Laparoskop adı verilen bir ince ışıklı tüp bir kamera ve bir görüntüleme sistemi içerir. Laparoskop bir trokar aracılığıyla karın boşluğuna sokulur ve içerideki organları ve dokuları görüntülemek için kullanılır. Görüntüleri cerrah bir ekranda görüntüleyebilir.
  • Cerrahi işlem: Diğer trokarlar aracılığıyla cerrahi aletler karın boşluğuna sokulur ve gereken cerrahi işlem gerçekleştirilir. Bu işlem sayesinde birçok farklı sorunun çözülmesinin yanı sıra kısırlık sorunlarının giderilmesi de sağlanabilir.
  • Sonlandırma: Cerrahi işlem tamamlandığında laparoskop ve diğer aletler çıkarılır kesiler küçük olduğu için genellikle dikiş gerektirmez. Kesiler steril bant veya dikiş ile kapatılabilir.

Laparoskopi daha hızlı iyileşme süresi, daha az ağrı, daha küçük yara izleri ve kısa hastanede kalma süresi gibi avantajlara sahiptir.

Laparoskopi İle Tüp Bebek Tedavisi

Kısırlık altında çeşitli nedenler yatabilmektedir. Zamanında geçirilen hastalıklara bağlı oluşan tüp tıkanıklıkları, rahim veya yumurtalıklarda bulunan kistler, rahim yapısında bulunan şekil anormallikleri, geçirilen ameliyatlara bağlı olarak rahim içerisinde yapışıklık olması sıklıkla karşılaşılan sorunlar arasında yer almaktadır. Bu durumların tedavi edilmesi ve bebek sahibi olunabilmesi içinse laparoskopik rahim ameliyatı yöntemine başvurmaktadır. Bu ameliyatlarla karın boşluğu ve pelvis üzerinden açılan delikler ile kesik olmadan kısırlık nedeni tedavi edilebilmektedir. Kişinin rahminde yer alan miyom ve kistler, polipler, yumurtalıklarda bulunan çikolata kistleri, tüp tıkanıklıkları ve rahimde yapışmalar ve laparoskopik dış gebelik ameliyatı birkaç saatlik bir operasyon ile ortadan kaldırılmaktadır. Genel anestezi altında geçirilen bu ameliyatlar büyük kesikler içermediğinden kolay bir iyileşme sürecine sahiptir.

Laparoskopi Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Laparoskopi ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır ve ameliyat süresi ameliyat içeriğine göre değişmektedir. Kişinin miyom veya kistleri olması halinde bu oluşumlar bölgeden temizlenirken, rahim anormallikleri olması halinde bu anormalliklerin düzeltilmesi, rahimde yapışıklık veya tüplerde tıkanıklık varsa bu problemlerinde çözümlenmesine yönelik işlemler gerçekleştirilir. Ardından ameliyat için açılan küçük kesiler özel yöntemlerle dikilmektedir. Laparoskopik histerektomi rahim ve bazen rahim ağzının cerrahi olarak çıkarılması işlemidir. Laparoskopik histerektomi rahim fibroidleri, aşırı adet kanamaları, rahim sarkması, endometriozis veya kanser gibi rahimle ilişkili çeşitli durumların tedavisinde kullanılabilir. Bu uygulama geleneksel açık histerektomiye göre daha küçük kesiler ile yapılan bir yöntemdir ve genellikle daha hızlı iyileşme süresi daha az ağrı ve daha küçük yara izleri nedeniyle gereken durumlarda sıkça tercih edilir. Laparoskopik kolesistektomi uygulaması ise safra kesesinin cerrahi olarak çıkarılması işlemidir. Bu işlem safra kesesi taşları, safra kesesi iltihabı veya diğer safra kesesi hastalıklarının tedavisi için sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.

Laparoskopik Ameliyat Sonrası

Laparoskopik ameliyat sonrası klasik ameliyat yöntemleri gibi sancılı bir süreç değildir. Anestezi etkisi geçmesi ardından kişiler sıvı gıdalar tüketebilir ve tuvalete gidebilecek kadar yürüyebilmektedirler. 1 veya 2 gün hastanede kalınması ardındansa kişiler taburcu edilir. İlk bir ay kadar ağır sporlar yapılması veya cinsel ilişkiye girilmesi önerilmemektedir.

Laparoskopik ameliyat sonrası bazı anne adayları tüp bebek tedavisi görme ihtiyacı dahi duymamaktadır. Ameliyat ile kısırlık nedeninin ortadan kaldırılması, bebek sahibi olmak için yeterli bir yöntem olabilmektedir. Özellikle üçüncü ve altıncı ay arasında gebe kalma ihtimali oldukça yükselmektedir.

Laparoskopi Tüp Bebek Tedavisinde Etkili Midir?

Laparoskopi ameliyatı sonrası gebelik oluşumu ihtimali oldukça yükselmektedir. Bazı hastalarda tedaviye gerek bile kalmazken, kısırlığın altında yatan ana nedeninin kaldırılması tedavi başarı oranını kayda değer şekilde arttırmaktadır.

Laparoskopi Sonrası Tüp Bebek Ne Zaman Yapılır?

Laparoskopi sonrası tüp bebek tedavisi için ideal zamanlama kişinin sağlık durumu ve cerrahi işlemin doğası gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir. Genel olarak laparoskopi sonrası bir süre iyileşme ve vücudun normal fonksiyonlarını geri kazanması için beklemek önerilir. Laparoskopi sonrası iyileşme süresi genellikle birkaç hafta ile birkaç ay arasında değişebilir. Laparoskopi sonrası ilk bir ay rahmin iyileşmesi beklenir. Üçüncü aydan itibarense tüp bebek tedavisi için gerekli işlemlere başlanabilmektedir. İşlem sonrası yapılan cerrahi müdahalelerin başarısı ve etkisi tüp bebek tedavisi için uygun zamanı belirlemede önemli olabilir.

Laparoskopik Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Laparoskopik ameliyatın süresi yapılan işlemin karmaşıklığına, cerrahi müdahalenin türüne ve hastanın bireysel durumuna bağlı olarak değişebilir.

Laparoskopi Fiyatları

Laparoskopi fiyatları işlemin yapıldığı hastaneye ve işlem çeşidine göre değişiklik gösterebilir.