Laparoskopi

Laparoskopi, kesi yapılmadan, sadece birkaç küçük delik açılarak gerçekleştirilen ameliyatların genel adıdır. Yıllardır kullanılan başarılı bir ameliyat tekniği olan laporoskopi, son yıllarda tüp bebek tedavisi amacıyla da kullanılmaktadır. İlk başta sadece kısırlık altında yatan nedeni bulmak veya hamile kalmayı düşünmeyen kadınların tüplerini bağlayarak kısırlaştırmak için yapılan ameliyatlar olup günümüzde bebek sahibi olunabilmesi için de uygulanmaktadır.

Laparoskopi İle Tüp Bebek Tedavisi

Kısırlık altında çeşitli nedenler yatabilmektedir. Zamanında geçirilen hastalıklara bağlı oluşan tüp tıkanıklıkları, rahim veya yumurtalıklarda bulunan kistler, rahim yapısında bulunan şekil anormallikleri, geçirilen ameliyatlara bağlı olarak rahim içerisinde yapışıklık olması sıklıkla karşılaşılan sorunlar arasında yer almaktadır. Bu durumların tedavi edilmesi ve bebek sahibi olunabilmesi içinse laparoskopik ameliyat yöntemine başvurmaktadır. Bu ameliyatlarla karın boşluğu ve pelvis üzerinden açılan delikler ile kesik olmadan kısırlık nedeni tedavi edilebilmektedir. Kişinin rahminde yer alan miyom ve kistler, polipler, yumurtalıklarda bulunan çikolata kistleri, tüp tıkanıklıkları ve rahimde yapışmalar birkaç saatlik bir ameliyat ile ortadan kaldırılmaktadır. Genel anestezi altında geçirilen bu ameliyatlar büyük kesikler içermediğinden kolay bir iyileşme sürecine sahiptir.

Laparoskopi Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Laparoskopi ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır ve ameliyat süresi ameliyat içeriğine göre değişmektedir. Kişinin miyom veya kistleri olması halinde bu oluşumlar bölgeden temizlenirken, rahim anormallikleri olması halinde bu anormalliklerin düzeltilmesi, rahimde yapışıklık veya tüplerde tıkanıklık varsa bu problemlerinde çözümlenmesine yönelik işlemler gerçekleştirilir. Ardından ameliyat için açılan küçük kesiler özel yöntemlerle dikilmektedir.

Laparoskopik Ameliyat Sonrası

Laparoskopik ameliyat sonrası klasik ameliyat yöntemleri gibi sancılı bir süreç değildir. Anestezi etkisi geçmesi ardından kişiler sıvı gıdalar tüketebilir ve tuvalete gidebilecek kadar yürüyebilmektedirler. 1 veya 2 gün hastanede kalınması ardındansa kişiler taburcu edilir. İlk bir ay kadar ağır sporlar yapılması veya cinsel ilişkiye girilmesi önerilmemektedir.

Laparoskopik ameliyat sonrası bazı anne adayları tüp bebek tedavisi görme ihtiyacı dahi duymamaktadır. Ameliyat ile kısırlık nedeninin ortadan kaldırılması, bebek sahibi olmak için yeterli bir yöntem olabilmektedir. Özellikle üçüncü ve altıncı ay arasında gebe kalma ihtimali oldukça yükselmektedir.

Laparoskopi Tüp Bebek Tedavisinde Etkili Midir?

Laparoskopi ameliyatı sonrası gebelik oluşumu ihtimali oldukça yükselmektedir. Bazı hastalarda tedaviye gerek bile kalmazken, kısırlığın altında yatan ana nedeninin kaldırılması tedavi başarı oranını kayda değer şekilde arttırmaktadır.

Laparoskopi Sonrası Tüp Bebek Ne Zaman Yapılır?

Laparoskopi sonrası ilk bir ay rahmin iyileşmesi beklenir. Üçüncü aydan itibarense tüp bebek tedavisi için gerekli işlemlere başlanabilmektedir.