Lazer İle Tomurcuklanma (Assisted Hatching)

Kısırlık tedavilerinde yumurta sperm kalitesi, embriyo oluşumu ve sağlığı gibi etkenler ön plandayken bir ayrı kilit nokta daha bulunmaktadır. Embriyonun anne rahmine tutunması tüm tedavinin sonucunu etkileyen önemli bir basamaktır. Embriyo tutunmasını desteklemek üzere geliştirilmiş olan lazer ile tomurcuklanma işleminde, embriyo dışında yer alan zona tabakası üzerinde işlem gerçekleştirilir. Zona tabakası embriyo tutunmadan öncesinde kendiliğinden eriyen bir dokudur. Ancak tüp bebek tedavisinde başarı oranını arttırmak adına lazer ile tomurcuklanma sağlanabilmektedir. Embriyo yapısı ve laboratuvar koşullarıyla birlikte, kimi zaman mekanik ince pipetler ile veya lazer ve ilaç uygulamaları ile zona tabakası üzerinde pencere açılır. Açılan pencere ile embriyo hücrelerinin dışına doğru tomurcuklanması ve rahme tutunması sağlanmaktadır.

Lazer Tomurcuklanma Nasıl Uygulanır?

Lazer tomurcuklanma uygulaması, üstün bir teknolojik yöntemdir. Embriyoya hiçbir zarar vermeden gerçekleştirilen incelik isteyen bir yöntemdir. Lazer sistemi ile embriyoya temas etmeden (non- touch lazer micro- driling) , mikron düzeyinde kesiler oluşturulmaktadır. Embriyolar anne karnına yerleştirilmeden önce yapılan bu uygulama ardından embriyoların transferi gerçekleştirilir. Uygulama sadece tomurcuklanma işlemi için yapılmamaktadır. Lazer tomurcuklanma ile 3 veya 4 kez başarısız tüp bebek tedavisi geçmişi olanlarda dahi olumlu sonuçlar alınması sağlanmıştır.

Lazer Tomurcuklanma Yöntemi Kimler İçindir?

Kadın yaşı ilerledikçe, yumurta etrafında oluşan zona tabakası kalınlaşır. Bu durum embriyoyu da etkileyerek, kalınlaşan tabaka embriyonun rahme tutunmasını olumsuz yönde etkilemektedir. Bundan dolayı lazer uygulaması, ileri yaşlı anne adayları ve düşük geçmişi olan kişiler için uygulanabilmektedir. Bunların yanı sıra genç yaşta anne adayı olan bir kadının yumurtalarının da zona tabakası kalın olabilmektedir. Bu gibi durumlarda da lazer işlemi tercih edilmektedir. Lazer ile tomurcuklanma yöntemi tüp bebek tedavisi başarı oranları kayda değer şekilde artmaktadır. Dokuz veya onuncu tüp bebek tedavisi denemesinden sonra bile başarılı sonuç alınabilmektedir.