Lazer ile Tomurcuklanma (Assisted Hatching)

mikr tese islemi nedir

Kısırlık tedavilerinde yumurta sperm kalitesi, embriyo oluşumu ve sağlığı gibi etkenler ön plandayken bir ayrı kilit nokta daha bulunmaktadır. Embriyonun anne rahmine tutunması tüm tedavinin sonucunu etkileyen önemli bir basamaktır. Embriyo tutunmasını desteklemek üzere geliştirilmiş olan lazer ile tomurcuklanma işleminde, embriyo dışında yer alan zona tabakası üzerinde işlem gerçekleştirilir. Zona tabakası embriyo tutunmadan öncesinde kendiliğinden eriyen bir dokudur. Ancak tüp bebek tedavisinde başarı oranını arttırmak adına lazer ile tomurcuklanma sağlanabilmektedir. Embriyo yapısı ve laboratuvar koşullarıyla birlikte, kimi zaman mekanik ince pipetler ile veya lazer ve ilaç uygulamaları ile zona tabakası üzerinde pencere açılır. Açılan pencere ile embriyo hücrelerinin dışına doğru tomurcuklanması ve rahme tutunması sağlanmaktadır. Ayrıca bu yöntem ile embriyoların içerisindeki biyolojik toksik atıklar özel yöntemler uygulanarak temizlenir ve anne adayına transfer edilen embriyoların kalitesi iyileştirilebilir. Böylece sağlıklı bir gebelik sağlanır.

Assisted Hatching Nedir?

Assisted hatching (yardımcı çatlatma), tüp bebek tedavisi sırasında embriyonun dış zarını zayıflatma veya delme işlemidir. Bu uygulama embriyonun rahim içine yerleşmesini kolaylaştırarak başarı oranını en yüksek hale getirir. Embriyolar genellikle 2 ila 5 gün arasında laboratuvarda özel bir şekilde bekletildikten sonra uzman hekim tarafından uygulama yapılır. Bu teknik embriyonun rahim içine tutunma yeteneğini artırır ve gebe kalma olasılığını artırır. Yardımcı çatlatma işlemi, özellikle anne adayının yaşının ilerlemiş olduğu durumlarda veya daha önceki tüp bebek denemelerinde başarısızlık yaşanmışsa tercih edilebilir ve etkili bir sonuç alınabilir. Lazer kullanılarak yapılan yardımla tomurcuklanma uygulaması kadın ve eşinin yaşı farketmeden yumurtanın etrafında bulunan zona tabakasının normalden kalın olduğu vakalarda ve birden fazla tüp bebek veya mikroenjeksiyon uygulamasına rağmen gebeliğin elde edilemediği durumlarda uygulanabilir. Lazer yardımı ile tomurcuklanma uygulamaları ile üçüncü, dördüncü hatta dokuzuncu uygulamasında gebe kalarak sağlıklı çocuk sahibi olan birçok kişi bulunur. Oldukça yeni ve son teknoloji ile gerçekleştirilen bu teknik sıkça tercih edilen uygulamalardan biri olarak bilinir.

Lazer Tomurcuklanma Nasıl Uygulanır?

Lazer tomurcuklanma uygulaması, üstün bir teknolojik yöntemdir. Lazer tomurcuklanma işlemi genellikle bir mikroskop altında yapılır. Lazer cihazı embriyoyu hedeflenen bölgeye odaklamak için ayarlanır. Embriyo laboratuvar ortamında kültüre edilir ve uygun gelişim aşamasına ulaşması beklenir. Lazer tomurcuklanma genellikle embriyo blastosist aşamasında iken uygulanır. Lazer cihazı ile belirlenen bölgede bulunan dış zar zayıflatılır veya delinir. Böylece embriyonun daha kolay rahim içine tutunmasını sağlar. Embriyoya hiçbir zarar vermeden gerçekleştirilen incelik isteyen bir yöntemdir. Lazer sistemi ile embriyoya temas etmeden (non- touch lazer micro- driling), mikron düzeyinde kesiler oluşturulmaktadır. Embriyolar anne karnına yerleştirilmeden önce yapılan bu uygulama ardından embriyoların transferi gerçekleştirilir. Uygulama sadece tomurcuklanma işlemi için yapılmamaktadır. Lazer tomurcuklanma ile 3 veya 4 kez başarısız tüp bebek tedavisi geçmişi olanlarda dahi olumlu sonuçlar alınması sağlanmıştır.

Lazer Tomurcuklanma Yöntemi Kimler İçindir?

Kadın yaşı ilerledikçe, yumurta etrafında oluşan zona tabakası kalınlaşır. Bu durum embriyoyu da etkileyerek, kalınlaşan tabaka embriyonun rahme tutunmasını olumsuz yönde etkilemektedir. Bundan dolayı lazer uygulaması, ileri yaşlı anne adayları ve düşük geçmişi olan kişiler için uygulanabilmektedir. Bunların yanı sıra genç yaşta anne adayı olan bir kadının yumurtalarının da zona tabakası kalın olabilmektedir. Bu gibi durumlarda da lazer işlemi tercih edilmektedir. Tüp bebekte lazer ile tomurcuklanma uygulaması başarı oranları kayda değer şekilde artmaktadır. Dokuz veya onuncu tüp bebek tedavisi denemesinden sonra bile başarılı sonuç alınabilmektedir.