Lenfosit Aşı Tedavisi

Lenfosit aşı tedavisi, tekrarlayan düşük vakalarında veya nedeni bilinmeyen infertilite tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Bazı kısırlık problemlerinin altında bağışıklık sistemi yatabilmektedir. Bağışıklık sistemi vücuda dışarıdan gelen proteinlere karşı tepki gösterir ve bu yapılara karşı savunma mekanizması geliştirir. Bu durumlar arasında anne adayının vücudu plasentaya ait dokulara tepki vererek, plasentayı vücuttan atabilir, bir diğer deyişle düşüğe neden olabilir. Lenfosit aşı tedavisiyle bu durumun önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Lenfosit aşısı, 1978 yılından beri kullanılan bir tedavi olup anne, baba ve bebek sağlığı için herhangi bir risk teşkil etmemektedir. Günümüzde sıklıkla, tüp bebek tedavisini desteklemeye yönelik tercih edilen yöntemler arasında yer almaktadır.

Lenfosit Aşı Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Lenfosit aşı tedavisinde baba adayından alınan kan örneği bir takım işlemlere tabi tutulur. Ayrıştırma işlemi yapılırken özel solüsyonlar ve santrifüj işlemi uygulanmaktadır. Bu sayede kan örneği içerisinde yer alan lenfositleri ayrıştırılır.  Ayrıştırılan lenfositler, anne adayına kolunun dört ayrı bölümünden deri altına enjekte edilir. Enjeksiyon işlemi sırasında kişilerde uygulama bölgesinde hafif bir yanma veya ağrı oluşumu gerçekleşebilir. Bu işlem tüp bebek tedavisi öncesinde üç kez ve embriyo transferi ardındansa iki kez uygulanmaktadır.

Lenfosit Aşı Tedavisi Kimler İçindir?

Lenfosit aşı tedavisi, nedeni açıklanamayan infertiliteye sahip olan kişilerde uygulanabilmektedir. Bunun yanı sıra tekrarlanan düşüğe bağlı olarak başarısız tüp bebek tedavisi geçmişine sahip olan kişiler için de önerilmektedir.

Hangi Durumlarda Lenfosit Aşı Tedavisi Uygulanmaz?

Tedavi öncesinde baba adayına çeşitli testler uygulanmaktadır. Testlerin sonucunda baba adayında hepatit veya HIV bulunması halinde uygulama gerçekleştirilememektedir.

Lenfosit Aşı Tedavisinin Avantajı Nedir?

Lenfosit aşı tedavisi, tüp bebek tedavisinin başarı oranını arttırmaktadır. Anne ve bebek sağlığı için herhangi bir riski taşımamaktadır. 40 yıla aşkın bir uygulama olması, güvenilirliğini her geçen gün kanıtlamasını da sağlamıştır. Uygulama kolay ve zahmetsiz bir uygulamadır.