Menopoz

Menopoz menstrual kanamaların (adet kanamalarının) sonlanmasıdır. Menopoz genellikle 45-55 yaşları arasında gerçekleşen doğal bir süreçtir. Menopozun gerçekleştiği bu on yıllık dönem klimakterium olarak adlandırılır. Ortalama menopoz yaşı 51 olmasına rağmen menopoz 35-58 yaşları arasında görülebilir. Menopoz sonrası yıllara yayılan dönem postmenopoz olarak adlandırılır. Menopozun erken yaşlarda görülmesi pek istenmeyen bir durumdur. Özellikle anne olmak isteyen kadınlarda menopoz belirtileri görülmesiyle tüp bebek tedavisine başvurulmakta ve bazı ilaç tedavileriyle menopoza giriş süreci uzatılmaktadır.

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Menopoz öncesi görülen en sık bulgu adet sikluslarının düzeninin bozulmasıdır. Adet sikluslarının süresi kısalabilir, uzayabilir veya adet kanamasının miktarı artabilir. Ateş basması (%75), gece terlemeleri (%68), hassasiyet, sinirlilik ve depresyon (%60) en sık görülen bulgulardır. Bunların yanı sıra sık idrara çıkma, ödem (vücutta şişkinlik) ve uykusuzluk gibi bulgular görülebilir. Vücutta östrojenin azalmasına bağlı olarak vajinada kuruluk ve cinsel istekte azalma görülür.

Perimenopoz (Premenopoz) Nedir?

Perimenopoz veya premenopoz olarak adlandırılan dönem kırklı yaşlarda başlar ve 4-6 yıl devam eder. Bu dönemde adet kanamaları ve siklusları düzensizleşir. Adet siklusları uzar, kanama miktarı ve süresi değişir. Bu dönemde ateş basması, gece terlemesi, uykusuzluk, duygusal değişiklikler ve vajinal kuruluk görülebilir.

Menopoz Tedavisi Nasıldır?

Özellikle uygun yaş aralığı geldiğinde menopoz tedavi edilmesi gereken bir süreç değildir. Erken yaşta gerçekleşmesinde de yine menopoz tedavisi olarak düşünülmemeli premenopoz süreci uzatılması olarak adlandırılmalıdır. Ancak her iki durumda da menopoz belirtileri azaltılması sağlanabilir böylece yaşam kalitesi yükseltilebilmektedir. Örneğin ateş basmaları için kafein tüketimine özen gösterilmesi, stres düzeyinin azaltılması ve uykusuzluk probleminin çözülmesi hedeflenir. Vajinal kuruluk durumunda haftada bir veya iki kez cinsel birliktelik yaşamanız ve vajinal kasları güçlendirici egzersizler önerilmektedir. Bu dönemde düzenli olarak gerçekleştirilen jinekolojik muayeneler büyük önem taşımaktadır.

Erken Menopoz Nedir?

Adet kanamalarının kırk yaşından önce kesilmesi erken menopoz olarak adlandırılır. Nadir olarak görülen bu durumda yumurtalıklar fonksiyonunu sürdürmez. Erken menopozda tedavi çok önemlidir. Erken menopoz vakalarında kemik erimesi problemi erken yaşlarda başlayarak geriye dönüşü olmayan ciddi kemik zayıflıklarına neden olur. Bu yaşlarda adet kanamalarının kesilmesi (amenore); ani kilo kaybı, aşırı egzersiz, stres, kürtaj veya diğer cerrahi girişimler sonrasında rahim içinde oluşan yapışıklıklara bağlı olarak da görülebilir. Amenore vakalarında östrojen hormonun azalmasına bağlı kemik kayıpları görülebileceğinden mutlaka hekime başvurulması gerekir.

Erken Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Erken menopoz belirtileri arasında başlangıçta daha sık adet görme ardındansa adet görme aralıklarının uzaması görülebilir. Bunun dışında kısırlık problemi yaşayan kişilerde kısırlık nedeni araştırılırken erken menopoz teşhisi konulabilmektedir. Menopoz ile birlikte yumurta sayısı azalmaktadır. Yaşa göre yumurta rezervi düşük olması hali de erken menopoz belirtileri arasındadır.

Erken Menopoz Nedenleri?

Otoimmün hastalıklar, cerrahi işlemler sırasında yumurtalıkların zarar görmesi, kanser tedavisi, yaşam tarzı, ailesel geçmiş, kromozomal bozukluklar veya cerrahi menopoz erken menopoz nedenleri arasındadır.