Mikro TESE Ameliyatı

mikr tese islemi nedir

Mikro TESE, menide sperm hücresi bulunmayan kişiler için geliştirilmiş bir yöntemdir. Tıkanıklığa bağlı olmayan azospermide uygulanan bu yöntemle, testislerden doku alınır ve olgun sperm aranır. Genel anestezi altında gerçekleştirilen mikroskobik bir operasyondur. Testis açılarak genişlemiş sperm kanalları incelemeye alınır. Ardından bölgenin uygun olması halinde buradan doku alınarak sperm elde edilir. Azospermi hastalarında %40- 60 oranları arasında sperm elde edilmesi mümkün olabilmektedir.

Başarı oranı yüksek bir yöntem olarak menide olgun spermi olmayan kişilere uygulanır. Genel anestezi altında yapılan ameliyat ile erkeğin olgunlaşmamış spermleri alınır. Olgunlaşmış spermler oluşturularak tüp bebek tedavisinde kullanılır. Erkeğin genital bölgesine yapılan bir müdahaledir. Dikkatle ve bu ameliyatlarda deneyimli hekim ve ekibi tarafından uygulanması gerekir.

Mikro Tese Nedir?

Mikro Tese nedir incelendiğinde bunun erkeğin çocuk sahibi olmasını sağlamak amacıyla yapılan bir tedavi olduğu görülür. Erkeklerin yeterli sayıda sperme sahip olmaması halinde gebeliğin oluşması mümkün olmaz. Bu durum çiftlerin çocuk sahibi olmalarını önler. Uygulanan tedavi ile birlikte çiftin bebek sahibi olması mümkün olur. Ameliyat ile erkeğin testislerinde sperm aranır. Erkeğin menisinde hiç sperm olmasa dahi bu ameliyat ile testis kanallarında sperm aranır. Bazı durumlarda bulunması mümkün olur.

Sperm ilk ameliyat sırasında elde edildiğinde gerekli durumlarda ikinci ameliyat da yapılabilir. İlk defasında sperm bulunduğu takdirde ikincisinde de bulunma ihtimali oldukça yüksektir. İlkinde hiç sperm bulunmayan kişilerde ikinci defada sperm bulunabilir. İkinci denemede spermin bulunma ihtimali yüzde yirmi ile otuz düzeyinde olur. İlk uygulamada sperm bulunduğu takdirde sperm dondurulur. Bu şekilde ihtiyaç duyulduğu anda kullanılır.

Mikro TESE Kimlere Uygulanır?

Azospermi hastası olan her erkek Mikro TESE ameliyatı için bir adaydır. Azospermi tanısı ardından genetik inceleme ve hormon testleri yapılarak kişilerin ameliyat için uygun olup olmadığına karar verilir. Azospermi hastaları sperm üretimi gerçekleştirip bunu meniye aktaramadıkları gibi, Y kromozomu üzerinde sperm üretim görevi yapan genlerin komple eksikliği halinde hiç sperm üretimi gerçekleştiremeyebilir. Bundan dolayı kromozom üzerinde yer alan a, b, c, bölgeleri incelenmeli sperm üretimi olması halinde kişilere ameliyat uygulanmalıdır.

Mikro TESE Ameliyatı Nasıl Gerçekleştirilir?

Mikro TESE ameliyatı, standart bir ameliyat riski kadar risk taşıyan bir işlemdir. 1- 2 saat kadar süren bir ameliyattır. Testiste yer alan kanalların tek tek incelenmesi ve sperm bulunmasını hedefleyen bu ameliyat bazı durumlarda 2.5 saate kadar sürebilmektedir. Sürenin uzun olmasından dolayı ise ameliyat genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat esnasında testis tamamen açılır ve özel mikroskop yardımı ile tüm kanallar büyütülerek incelenir. Yeterli sperm bulunması ardından işlem tamamlanır.

Mikro Tese ameliyatı menisinde olgunlaşmış sperm olmayan erkeklere yapılır. Her ameliyat sırasında olabilecek riskler bu ameliyatta da bulunur. Hastanın ameliyat öncesinde en az iki gün önceden kan sulandırıcı ilaçları içmeyi bırakması gerekir. Ameliyat sonrasında doktorun önerilerine uyulması halinde komplikasyonların oluşması riski ortadan kaldırılır. Ameliyat öncesinde hastadan perhiz yapmasına gerek yoktur. Meninin içinde sperm bulunan erkeklerin cinsel perhiz yapmalarını doktor isteyebilir.

Mikro TESE Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mikro TESE, her ameliyat sonrasında bulunan enfeksiyon, ağrı veya kanama gibi riskleri taşımaktadır. Bunları önlemek ise ameliyat sonrasındaki iyileşme sürecinde istirahat etmek gerekmektedir. Ameliyat sonrasındaki gün içerisinde düzenli buz uygulaması yapılmalıdır. Doktorun önerdiği zamandan önce hareket edilmemesi ve verilen ilaçların kullanılması gerekmektedir. Testislerin yukarıdan tutulmalı ve sıkı iç çamaşırı giyilmemelidir. Ameliyat sonrasında çeşitli risklerin ortaya çıkmaması için doktor tarafından yapılan önerilere uyulması gerekir. Hastaların dikkat etmeleri gereken noktalar arasında şunlar bulunur.

  • Ameliyattan sonra o bölgeye buz uygulaması yapılmalıdır
  • Doktorun verdiği antibiyotikler düzenli içilmelidir
  • Sıkı iç çamaşırı giyilmeli ve testislerin sarkmasının önüne geçilmelidir
  • Hastanın doktorun belirttiği süre boyunca hareket etmemesi gerekir

Mikro TESE Ameliyatı Tek Seferlik Bir Uygulama Mıdır?

Mikro TESE ameliyatı ilk ameliyat sonucuna bağlı olarak birkaç kez daha uygulanabilmektedir. Birinci ameliyatta sperm elde edilmesi durumunda spermleri dondurarak saklamak mümkündür. Yeteri kadar sperm olmaması veya alınan spermlerin kaliteli olmaması veya hiç sperm elde edilememiş olması durumunda hastaya ilaç desteği verilerek işlem bir kez daha gerçekleştirilebilir. İkinci tese de sperm elde etme oranı ise %10- 15 oranında artmaktadır.

Mikro Tese Başarı Oranları

Mikro Tese başarı oranları azospermi hastasının durumuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Sperm kalitesi yüksek olan hastalarda başarı oranı artar. Bunun yanında sperm kalitesi düşük olan hastalarda ise başarı oranı düşebilir. İşlemin birden çok yapılabiliyor olması sayesinde başarı oranı artar. İlk uygulamada sperm bulunulamadığı durumlarda ise ikincisi uygulanarak sperm bulunabilir.

Mikro Tese Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Çocuk sahibi olmak için menisinde sperm olmayan erkeklere uygulanan bir işlemdir. Mikro Tese ile erkeklerin kaliteli spermleri testislerinden alınarak dondurulur. Her ameliyatta olduğu gibi bunda da bazı risklerin olduğu unutulmamalıdır. Oluşabilecek risklerin önlenmesi için doktor tarafından yapılan önerilere dikkat edilmesi gerekir. Olabilecek riskler arasında şunlar bulunur.

  • Her ameliyatta olduğu gibi kanama olabilir aynı zamanda sonrasında ağrı duyulabilir
  • Ameliyat genital bölgeye yapılır. Bundan dolayı yapılan işlem sırasında hormonlar zarar görebilir. Bu durum ise yaklaşık altı ay içinde kendiliğinden düzelir.

Mikro TESE Ameliyatı Fiyatları

Mikro tese ameliyatı fiyatları işlemin yapılacağı merkeze bağlı olarak değişir. Çocuk sahibi olmak isteyen erkekler için çözüm sunmakla birlikte aynı zamanda dikkatle yapılması gerekir. Bundan dolayı da mutlaka bu konuda deneyimli doktor tarafından yapılması gerekir. Bu işlem hakkında detaylı bilgi almak ve fiyatını öğrenmek için merkezimizle iletişime geçebilirsiniz.