Mikro TESE

Mikro TESE, menide sperm hücresi bulunmayan kişiler için geliştirilmiş bir yöntemdir. Tıkanıklığa bağlı olmayan azospermide uygulanan bu yöntemle, testislerden doku alınır ve olgun sperm aranır. Genel anestezi altında gerçekleştirilen mikroskobik bir operasyondur. Testis açılarak genişlemiş sperm kanalları incelemeye alınır. Ardından bölgenin uygun olması halinde buradan doku alınarak sperm elde edilir. Azospermi hastalarında %40- 60 oranları arasında sperm elde edilmesi mümkün olabilmektedir.

Mikro TESE Kimlere Uygulanır?

Azospermi hastası olan her erkek Mikro TESE ameliyatı için bir adaydır. Azospermi tanısı ardından genetik inceleme ve hormon testleri yapılarak kişilerin ameliyat için uygun olup olmadığına karar verilir. Azospermi hastaları sperm üretimi gerçekleştirip bunu meniye aktaramadıkları gibi, Y kromozomu üzerinde sperm üretim görevi yapan genlerin komple eksikliği halinde hiç sperm üretimi gerçekleştiremeyebilir. Bundan dolayı kromozom üzerinde yer alan a, b, c, bölgeleri incelenmeli sperm üretimi olması halinde kişilere ameliyat uygulanmalıdır.

Mikro TESE Ameliyatı Nasıl Gerçekleştirilir?

Mikro TESE ameliyatı, standart bir ameliyat riski kadar risk taşıyan bir işlemdir. 1- 2 saat kadar süren bir ameliyattır. Testiste yer alan kanalların tek tek incelenmesi ve sperm bulunmasını hedefleyen bu ameliyat bazı durumlarda 2.5 saate kadar sürebilmektedir. Sürenin uzun olmasından dolayı ise ameliyat genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat esnasında testis tamamen açılır ve özel mikroskop yardımı ile tüm kanallar 2büyütülerek incelenir. Yeterli sperm bulunması ardından işlem tamamlanır.

Mikro TESE Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mikro TESE, her ameliyat sonrasında bulunan enfeksiyon, ağrı veya kanama gibi riskleri taşımaktadır. Bunları önlemek ise ameliyat sonrasındaki iyileşme sürecinde istirahat etmek gerekmektedir.  Ameliyat sonrasındaki gün içerisinde düzenli buz uygulaması yapılmalıdır. Doktorun önerdiği zamandan önce hareket edilmemesi ve verilen ilaçların kullanılması gerekmektedir. Testislerin yukarıdan tutulmalı ve sıkı iç çamaşırı giyilmemelidir.

Mikro TESE Ameliyatı Tek Seferlik Bir Uygulama Mıdır?

Mikro TESE ameliyatı ilk ameliyat sonucuna bağlı olarak birkaç kez daha uygulanabilmektedir. Birinci ameliyatta sperm elde edilmesi durumunda spermleri dondurarak saklamak mümkündür.  Yeteri kadar sperm olmaması veya alınan spermlerin kaliteli olmaması veya hiç sperm elde edilememiş olması durumunda hastaya ilaç desteği verilerek işlem bir kez daha gerçekleştirilebilir. İkinci tese de  sperm elde etme oranı ise %10- 15 oranında artmaktadır.