Miyomlar

Miyomlar, kadın hastalıkları arasında görülme sıklığı oldukça yüksek olan bir hastalıktır. Üreme dönemindeki kadınların %20’ sinde görülmektedir. Obezite hastası olan veya hiç doğum yapmamış kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır. Miyom oluşumu görülen kadınların düzenli olarak jinekolojik muayene olmaları büyük önem taşımaktadır. Miyomların ilerlemiş durumda olup kontrol altında tutulmaması erken doğum veya düşük ile sonuçlanan gebeliklere neden olabilmektedir.

Miyom Nedir?

Miyom, rahimde bulunan düz kasların anormal olacak düzeyde çoğalmasıdır. İyi huylu tümör olan miyomlar, düzgün ve sınırlı kitlelerdir. Rahim içerisinde, intramural, subseröz, intrakaviter vb. farklı yerlerde oluşabilmektedirler. Tam olarak neden oluştuğu açıklanamayan miyomlarda aileden gelen kalıtsal bir durum olabileceği düşünülmektedir. Oluşum altında yatan neden ise östrojen hormonunun miyomlara sebep olabilmesidir. Menapoz döneminde azalan östrojen seviyesi beraberinde miyomlarda küçülmeyi de getirmektedir. Bu durum, oluşum nedeni olarak östrojenden şüphelenilmesini kanıtlar niteliktedir.

Miyom Belirtileri Nelerdir?

Miyomlar genellikle jinekolojik muayene sırasında fark edilmektedirler. Semptom görülen durumlarda ise kişiler, düzensiz, uzun süreli adet dönemleri ve şiddetli kanamaya bağlı olarak gelişen anemiden şikayetçi olmaktadır. Bu belirtileri normal karşılayan kişilerde ise büyük boyutlara ulaşmış miyomlara rastlanabilmektedir. Kişiler regl dönemiyle ilgili yaşadıkları semptomları normal olarak düşündüğünden ilerlemiş miyom görülme sıklığı fazladır. İlerlemiş miyomlar, karın bölgesinde şişlik, düzenli ağrı, kabızlık, gaz ve hazımsızlık problemlerine neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra idrar kaçırma ve böbrek problemleri de oluşabilmektedir. Rahimde miyom boyutlarının ilerlemesi rahim kavite boşluğuna basıya neden olabilmektedir. Oluşan bası, düşüklere veya erken doğuma neden olabilmektedir. Tüm bu durumlar bir kez daha erken tanının kıymetini jinekolojik muayenenin önemini göstermektedir.

Miyom Tedavisi Nasıldır?

Miyomlar genellikle iyi huylu tümörlerdir. Kötü huylu tümör görülme sıklığı, %0.1- 0.5 arasındadır. Çoğu miyom için direkt olarak bir tedavi uygulanmamakta gözlem altında tutulması önerilmektedir. Ancak ani bir büyüme veya şüpheli görünüme sahip miyom olması halinde kişiye özel tedavi planlaması yapılmaktadır. Tedavi şekli, kişinin yaşı, semptomları, miyomun bulunduğu yer gibi değişkenlere dayanarak değişmektedir. Çoğu zaman ameliyatsız miyom tedavisi uygulanıyor olup medikal tedaviler uygulanmaktadır. Ancak gerekli durumlarda cerrahi müdahaleler ile miyomlar alınmaktadır.