"> Oral Seks Yapanlara Kötü Haber - Fertijin
Oral Seks Yapanlara Kötü Haber

Oral Seks Yapanlara Kötü Haber

0
(0)

Oral Seks Yapıyorsanız Bu Haberi Okuyun

 Belsoğukluğu hastalığının sadece cinsel organlar yoluyla bulaştığını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Milyarlarca bakteriyi barındıran boğazımız belsoğukluğu mikrobu (gonore) için tehlikeli ve sessiz bir rezervuar! İlaca dirençli bu hastalık tüm dünyada oral seksle yayılıyor. Dünya Sağlık Örgütü 50’den fazla ülkede artış bildirdi.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, belsoğukluğu ve oral seks arasındaki bağlantı hakkında şu bilgileri verdi:

Oral Seks Yoluyla Geçiyor

“Boğaz enfeksiyonları sessiz bir rezervuar görevi görüyor. Belsoğukluğu iletimi boğazında bu bakteri olan birinden oral seks yoluyla geçiyor. Oral gonore’yi, algılamak ve tedavi etmek zordur. Daha da endişe verici olan bu bakteri, boğazdaki diğer bakterilerden doğrudan antibiyotiklere karşı direnç kazanmakta ve daha sonra seks partnerlerine iletilmektedir.

Bu bakteriler algılandığında bile, oral enfeksiyonların tedavisi zordur. Antibiyotikler kan dolaşımında bulunur, ancak boğazdaki az kan damarı sayısı azdır.

Tedavi edilmemiş boğaz enfeksiyonları cinsel organlara yayılabilir ve erkeklerde testis ve pelvik ağrıya neden olabilir. Özellikle bu bakteriler kadınlar için de tehlikeli.

Tüm İlaç Tiplerine Karşı Direnç Geliştirebiliyor

Bu böcek her zaman bizden daha zeki. Üretilen her ilaca karşı direnç kazanıyor. Bazı bakteriler, neredeyse tüm ilaç tiplerine karşı direnç geliştirdirler, fakat bir tanesi hariç: Oral tipli azitromisin ile eşleştirilmiş geniş spektrumlu bir sefalosporin enjeksiyonu.

Fakat bu bile uzun vadede kesin çözüm değildir. Japonya, Fransa ve İspanya’da bu tedaviye karşı direnen üç süper gonore vakası ortaya çıktı. Hiç bir antibiyotikten etkilenmeyen yeni tür bakteri bilim dünyasını endişelendiriyor.

Bu durum süper gonore’lerin tedavi edilemeyeceği anlamına gelmiyor. Ancak doktorlar, insanlarda düzgün test edilmemiş “etiketsiz” tedavilere başvurmak zorunda kalabilirler (örneğin yüksek dozda antibiyotik veya daha ağır ilaçlar almak gibi).

Üstelik bilmediğiniz ilaçları kullandığınızda o ilaçlardan hangi dozlarda almanız gerektiğini de kestiremezsiniz. Ayrıca bir süre sonra bakteriler o ilaçlara karşı da bağışıklık kazanabilir.

Üç Yeni İlaç Üzerinde Çalışılıyor

Bilim insanları süper gonore’ye karşı kullanılabilecek üç yeni ilaç üzerinde çalışıyor. Ancak bunun haricinde bu süper dirençli bakteriler için kullanılabilecek pek bir şey de yok.

Ayrıca ilaç şirketlerinin yeni bu bakteriye karşı yeni ilaçlar üretmesi için yeterli teşvik olmadığını da belirtmek gerekir. Çünkü bu ilaçların kullanım ömrü yeterince uzun değildir. Bakteri ilaca karşı direnç kazandığında ilacın da formülünü değiştirmek gerekir.

Bu nedenle bu hastalığa karşı herhangi bir ilacın üretilmesi için de pek çaba gösterilmiyor.

Her Yıl 78 Milyon İnsana Bulaşıyor

Fakat bu bakteri giderek artan ve halk sağlığını tehtit eden bir problem haline gelmektedir. Dünyada, gonore her yıl yaklaşık 78 milyon insana bulaşmaktadır. Son yıllarda bu sayı, H.İ.V. korkusunun azalmasına bağlı olarak prezervatif kullanımının azalması nedeniyle artmaktadır. Aynı zamanda başarısız tedaviler ve insanların seyahat ederek bu hastalığı başka ülkelere taşıması da bunda bir etkendir.

İlaca dirençli bakteriler son yıllarda pek çok ülkede, özellikle Hindistan, Çin, Endonezya, Güney Amerika, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nin bir bölümünde artmıştır. Tutarlı veri eksikliği nedeniyle Afrika’daki veya Ortadoğu’daki eğilimler hakkında çok az şey biliniyor.”

Randevu Alın

İçeriği Beğendiniz Mi?

Yıldızları tıklayarak oy kullanabilirsiniz!

Ortalama Puan 0 / 5. Toplam Oy: 0

Henüz bu yazıyı puanlamamışsınız. Hemen yukarıdaki yıldızları tıklayarak oy kullanabilirsiniz.

Open chat
Powered by

İletişim talebiniz alınmıştır. En Kısa Sürede Sizinle İletişime Geçeceğiz.