Pap Smear Testi

Pap Smear Testi, rahim ağzı kanseri taraması için kullanılan bir test yöntemidir. Oluşum aşamasındaki kanseröz lezyonların teşhisi için kullanılmaktadır. Zahmetsiz ve basit bir test olan Pap Smear, yıllık jinekolojik muayeneler sırasında uygulanmaktadır. Test, vajinal muayene esnasında, spekulum ile açılan vajinal kanalın serviksin transformasyon zonu olarak adlandırılan bölgesinden fırça benzeri bir çubuk ile sürüntü alınarak gerçekleştirilir. Uygulama sırasında herhangi bir ağrı veya acı hissedilmiyor olup birkaç saniyelik bir işlemdir.

Smear Testi Ne Zaman Yapılır?

Pap Smear Testi, ilk cinsel ilişkiden 3 yıl sonra veya 21 yaşının üstündeki kadınlara yapılmaktadır.  30 yaşından küçük kadınlarda yılda bir defa yapılması yeterli olurken, 30 yaşının üstündeki kişilerde gerekli durumlarda yılda 3 kez tekrarlanabilmektedir.

Pap Smear Testi Neden Yapılır?

Rahim ağzı kanseri testi olarak da bilinen Pap Smear, rahim ağzı kanseri erken teşhisi için uygulanan bir testtir. Servikal hücrelerde herhangi bir değişim olup olmadığının tespitini sağlamaktadır. Test sonucunun negatif çıkması halinde herhangi bir tedavi ihtiyacı bulunmamaktadır. Ancak pozitif çıkma durumunda hangi değerin pozitif çıktığı değerlendirmeye alınır.

  • ASC-US (önemi tanımlanamamış atipik skuamöz hücreler): Hücrelerde bir değişim olduğunu gösterir. Ancak değişimin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bundan dolayı ek araştırmalar yapılarak oluşan değişimin kanser başlangıcı olup olmadığı tespit edilir.
  • LSIL (düşük dereceli intaepitelial lezyon): Servikal hücrelerde, hafif düzeyde bir anormallik vardır. Düşük risk grubundaki HPV ile bölgede gelişen enfeksiyonlar sonucu görülür.
  • HSIL (yüksek dereceli intraepitelial lezyon): Servikal hücrelerdeki değişimler oldukça belirgindir. Kansere dönüşme riski yüksek olduğundan dikkat edilmesi gereken bir sonuçtur.
  • ASC-H (yüksek dereceli atipik skuamöz hücreler): HSIL ile benzer bir sonuçtur.
  • AGC (atipik glandular hücreler): Bölgede bulunan farklı tür hücreye ait değişimlerdir.

Pap Smear Testi Sonucu Pozitif İse Ne Yapılmalıdır?

Sonucun pozitif çıkması direkt olarak bir endişe yaratmamalıdır. Doktorunuzun ön gördüğü tetkikler yapılarak hücresel değişimlerin seviyesi ve nedeni incelenir. Bu durumda en çok başvurulan yöntem, kolposkopidir. Kolposkopi ile serviks yakından incelenir. Bu işlem sırasında çeşitli kimyasal testler uygulanabilmektedir. Gerekli durumlarda ise biyopsi alınır. HPV olması halinde ise ileri tetkikler uygulanarak HPV türü saptanır. Çıkan sonuçlara göre kişiye özel medikal tedavi süreci planlanır.