PRP Yöntemi

PRP yöntemi, son dönemlerin en popüler uygulamaları arasındadır. Cilt sağlığından tüp bebek tedavisine pek çok farklı alanda uygulanabilmektedir. Kişiden alınan kan örneğinin, özel cihazlar ile plazmasının ayrılması sağlanır. Bu plazma trombosit ve büyüme faktörleri içeriğiyle zengin, özel bir sıvıdır. Ardından ayrıştırılan plazmanın, ilgili organ veya dokuya enjeksiyonu sağlanır. Tüp bebek tedavisinde enjekte edilen doku ise rahim zarıdır. Rahim zarına uygulanan PRP ile rahim zarı kalınlığının embriyonun tutunabileceği ideal kalınlığa ulaşması hedeflenmektedir. Özetlemek gerekirse; anne adayından alınan kan örneğinin plazması ayrıştırılarak elde edilen trombositin tekrar kişinin rahim zarına enjekte edilmesine PRP yöntemi denmektedir. PRP yöntemi ile tüp bebek tedavisinden elde edilen başarı oranının artması sağlanır.

PRP Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Tüp bebek tedavisi için uygulanan iki tip PRP tedavisi vardır. Bunlardan biri Ovarian PRP’dir. Ovarian  PRP’de işlem yumurtalıklar üzerinde gerçekleştirilir. Elde edilen trombosit, opu iğnesi aracılığıyla yumurtalıklara enjekte edilir. Bu sayede yumurta sayısı ve kalitesi artması hedeflenir. Bir diğer yöntemse Endometrial PRP’dir. Bu işlem rahim zarına uygulanmaktadır. Endemetrium, rahim iç tabakasıdır. Buraya uygulanan PRP ile embriyonun rahme tutunma olasılığı artırılmaktadır.

PRP Yönteminin Avantajları Nelerdir?

PRP yöntemi rahim sağlığını genel olarak destekleyen bir yöntemdir. Sadece ince rahim zarına sahip olan kişilerin ideal zar kalınlığa ulaşmasını sağlamaz, aynı zamanda yumurta rezervinin gelişimine ve yumurta kalitesinin iyileşmesine de destek olur. PRP yöntemi, bu güçlü etkilerinin yanı sıra kolay uygulanabilen zahmetsiz bir uygulamadır. Tüp bebek tedavisini destekleyen önemli uygulamalardan biridir.

PRP Yöntemi Dezavantajları Nelerdir?

PRP yönteminin sağlık yönünden herhangi bir dezavantajı bulunmamaktadır. Tüp bebek tedavisi başarı oranını arttırdığından kişilere rahatlıkla önerilebilmektedir.