Rahim Dinlendirme

rahim dinlendirme

Rahim dinlendirme, yapılan çalışmalarla birlikte son yıllarda popülerliği artan tüp bebek tedavisi aşamalarından biridir. Tüp bebek tedavisi yapılırken yumurtaların gelişmiş ve kaliteli olması büyük bir önem taşımaktadır. Bundan dolayı yumurta gelişimini destekleyen ve yumurtaların çatlamasını sağlayan ilaçlar kullanılır. Böylece tüp bebek tedavisiyle elde edilen embriyo kalitesinin artması ve buna bağlı olarak da tedavinin başarılı olması sağlanır. Ancak bazı durumlarda yumurta cevabının fazla olması durumunda oluşan embriyolar dondurularak saklanır ve rahim dinlendirilerek bir sonraki ay dondurulmuş embriyolar tedavi için kullanılır.

Rahim Dinlendirme Nedir?

Rahim dinlendirme işlemi, yumurta alınması için belirli ilaç tedavisi uygulanan kadınlarda gerçekleştirilir. Yumurtaların alınması ardından embriyo transferi için beklenerek rahim dinlendirilir. Rahim dinlendirme süresi 1 ve 2 ay arasıdır. Bu iki aylık süreç içerisinde herhangi bir ilaç tedavisi uygulanmaz ve rahmin mevcut ilaçların etkisini kaybetmesi beklenir. Bu sayede rahim embriyonun tutunabilmesi için daha uygun bir hale gelir. Öncesinde alınmış yumurtalar veya oluşturulmuş embriyolar ise bu süre içerisinde dondurulurlar.

Rahim Dinlendirme Neden Yapılır?

Rahim dinlendirme, kaliteli embriyoların tutunabilme ihtimalini arttırmak bu sayede tüp bebek tedavisinin başarılı olmasını sağlamak için yapılmaktadır. Uygulama ile tedavi başarı oranı önemli derecede artmaktadır. Dinlenme süreci içerisinde rahim sağlıklı haline geri gelerek embriyonun tutunabilmesi için daha iyi bir durumda olur.

Rahim Dinlendirme Kimler İçindir?

Rahim dinlendirme tedavisi tüp bebek tedavisi sırasında rahim ortamında bozulma görülen kişilerde uygulanmaktadır. Düşüklere bağlı başarısız bir şekilde sonuçlanmış tüp bebekte rahim dinlendirme yapılarak olumlu sonuçlar alınabiliyor. Bazı durumlarda yumurta kalitesini arttırmaya yönelik kullanılan ilaçlar kişilerde hassasiyet yaratabilir. Bu duruma ovaryen hipersitmülasyon sendromu denmektedir. Sendromun gelişmesi halinde rahim dinlendirme işlemi uygulanması gerekebilmektedir.

Rahim Dinlendirme İşleminin Avantajları Ve Dezavantajları Nelerdir?

Rahim dinlendirme işlemi, tüp bebek tedavisinde embriyonun transfer işlemi ardından rahme tutunabilme oranını arttırmaktadır. Bu sayede elde edilen kaliteli embriyoların başarılı bir şekilde dünyaya gelmesi sağlanır. Son yıllarda sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Rahim dinlendirme işleminin herhangi bir dezavantajı bulunmamaktadır.

Rahim Dinlendirme Kaç Gün Sürer?

Yumurta alınması için belirli ilaç tedavisi uygulanan kadınlarda gerçekleştirilen rahim dinlendirme işlemi 1 ya da 2 ay sürer. Yumurtalar alındıktan sonra embriyo transferi için rahim dinlendirilmeye alınır. 2 ayrı aşamada gerçekleştirilen bu işlemin birinci aşamasında yumurtalar ilk olarak uyarılır ve sonra yumurta toplanır. Embriyoların dondurulması ile biten bu aşama toplam olarak 2 ya da 2 buçuk hafta sürer. İkinci aşamada ise rahim hazırlanır ve embriyoların çözülmesi ve transfer edilmesi yapılır. Bu aşama ise 7 ile 10 gün sürer.

Rahim Dinlendirmeden Sonra Transfer Ne zaman Olur?

Rahim dinlendirme sonrasında donma çözme siklusu için tedaviye başlanacak ay hastaların tedavi şemasına uymaları gerekir. Transfer öncesi rahim hazırlığı bazı hastaların tedavi öncesinde ilaçlı bir protokol uygulaması gerekirken bazı hastalar herhangi bir ilaç kullanmadan gelir. Zamanlama olarak ise hasta isterse yumurta toplama sonrasındaki ilk adetle bile dondurulmuş embriyo nakli yapılabilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Rahim Dinlendirme

Tüp bebek tedavisinde rahim dinlendirme nedir oldukça merak edilir. Bu işlem bazı hastalara uygulanır. Tüp bebek tedavisi kişiden kişiye farklılık gösterir. Rahim dinlendirme yöntemi ise uygun kalitedeki embriyoların dondurularak transfer yapmadan önce rahmi 1-2 ay dinlendirme işlemidir. Tüp bebek tedavisinde rahim dinlendirme taze transfer yapılmadan o ay uygun kriter taşıyan embriyoların dondurup saklanarak transfer yapılacak aylara kadar saklanmasıdır.

Rahim Dinlendirme İşlemi Fiyatları

Rahim dinlendirme işlemi tüp bebek tedavisi gören her hastaya uygulanmaz. İhtiyacı olan hastalara uygulanan bu tedavi genel olarak ücretsiz bir şekilde yapılır. Fakat sağlık merkezine göre değişiklik gösteren rahim dinlendirme ücreti bu işlemi ücretli yapan sağlık merkezlerinde fiyatlar merkeze göre değişiklik gösterebilir.