Rahim Dinlendirme

Rahim dinlendirme, yapılan çalışmalarla birlikte son yıllarda popülerliği artan tüp bebek tedavisi aşamalarından biridir. Tüp bebek tedavisi yapılırken yumurtaların gelişmiş ve kaliteli olması büyük bir önem taşımaktadır. Bundan dolayı yumurta gelişimini destekleyen ve yumurtaların çatlamasını sağlayan ilaçlar kullanılır. Böylece tüp bebek tedavisiyle elde edilen embriyo kalitesinin artması ve buna bağlı olarak da tedavinin başarılı olması sağlanır. Ancak bazı durumlarda yumurta cevabının  fazla olması durumunda oluşan embriyolar dondurularak saklanır ve rahim dinlendirilerek bir sonraki ay dondurulmuş embriyolar tedavi için kullanılır.

Rahim Dinlendirme Nedir?

Rahim dinlendirme işlemi, yumurta alınması için belirli ilaç tedavisi uygulanan kadınlarda gerçekleştirilir. Yumurtaların alınması ardından embriyo transferi için beklenerek rahim dinlendirilir.  Rahim dinlendirme süresi 1 ve 2 ay arasıdır. Bu iki aylık süreç içerisinde herhangi bir ilaç tedavisi uygulanmaz ve rahmin mevcut ilaçların etkisini kaybetmesi beklenir. Bu sayede rahim embriyonun tutunabilmesi için daha uygun bir hale gelir. Öncesinde alınmış yumurtalar veya oluşturulmuş embriyolar ise bu süre içerisinde dondurulurlar.

Rahim Dinlendirme Neden Yapılır?

Rahim dinlendirme, kaliteli embriyoların tutunabilme ihtimalini arttırmak bu sayede tüp bebek tedavisinin başarılı olmasını sağlamak için yapılmaktadır. Uygulama ile tedavi başarı oranı önemli derecede artmaktadır. Dinlenme süreci içerisinde rahim sağlıklı haline geri gelerek embriyonun tutunabilmesi için daha iyi bir durumda olur.

Rahim Dinlendirme Kimler İçindir?

Rahim dinlendirme tedavisi tüp bebek tedavisi sırasında rahim ortamında bozulma görülen kişilerde uygulanmaktadır. Düşüklere bağlı başarısız bir şekilde sonuçlanmış tüp bebek tedavisi geçmişine sahip kişiler için de önerilmektedir. Bazı durumlarda yumurta kalitesini arttırmaya yönelik kullanılan ilaçlar kişilerde hassasiyet yaratabilir. Bu duruma ovaryen hipersitmülasyon sendromu denmektedir. Sendromun gelişmesi halinde rahim dinlendirme işlemi uygulanması gerekebilmektedir.

Rahim Dinlendirme İşleminin Avantajları Ve Dezavantajları Nelerdir?

Rahim dinlendirme işlemi, tüp bebek tedavisinde embriyonun transfer işlemi ardından rahme tutunabilme oranını arttırmaktadır. Bu sayede elde edilen kaliteli embriyoların başarılı bir şekilde dünyaya gelmesi sağlanır. Son yıllarda sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.

Rahim dinlendirme işleminin herhangi bir dezavantajı bulunmamaktadır.