Rahime Bağlı Nedenler

Döllenen yumurtanın (embriyonun) anne vücudunda gelişip büyüyebilmesi için rahme tutunması gerekmektedir. Bazı durumlarda rahim şekline bağlı nedenlerden kaynaklı olarak, embriyo rahme tutunamayabilir ve böylece gebe kalınamayabilir. Rahim anomalileri doğuştan gelebilmekte veya sonradan oluşabilmektedir. Sonradan oluşanlar kazanılmış anomaliler olarak da adlandırılmaktadır. Her iki durumda da klinik incelemeler yapılması ile teşhisi konulabilir.

Rahim Anomalileri Neden Oluşur?

Doğuştan gelen şekil bozuklukları rahim anomalileri arasında en sık rastlananıdır. Rahim içerisinde, kısmi veya tam perde (septum) durumu, dışında çift başlı rahim (bikornis), yarım rahim (unicornis), çift rahim (didelfis) gibi yapılar yer alabilir. Bu durumlar hem kısırlığa hem de düşüğe sebep olabilmektedir.

Kazanılmış anomaliler ise kürtaj veya geçirilen enfeksiyonlara bağlı olarak rahim içerisinde oluşan değişimlerdir. Bu değişimler arasında; rahim içinde yapışmalar, rahime baskı yapan miyomlar ve polipler yer almaktadır. Miyom ve polipler yarattığı baskı ile gebe kalınma ihtimalini azaltabilir.

Rahim Anomali Belirtileri Nelerdir?

Anomaliler bebeklikte karında kitle oluşumu yaratarak fark edilebilmektedirler. Bebeklik döneminde fark edilemediği durumlarda, ergenlik döneminde adet olamama veya sürede gecikme, karın ağrısı ve karında tıkanıklığa bağlı yarattığı kitle olarak görülebilmektedir. Erişkinlikteyse hamile kalınamaması veya gebeliklerin düşükle sonuçlanması durumunda fark edilebilmektedirler.

Rahim Anomali Teşhisi Nasıl Konulur?

Rahim yapısı incelenirken gelişmiş ultrason teknolojisinden yararlanılır. Bunun yanı sıra HSG bir diğer adıyla rahim filmi çekilir. Her iki inceleme ile rahim yapısıyla ilgili kesin verilere ulaşılabilmektedir. Rahim filmi esnasında tüpler de detaylı bir şekilde analiz edilebilir. Bu sayede tüplerde bir tıkanıklık olup olmadığı da inceleme altına alınır.

Rahim Anomalileri Nasıl Tedavi Edilir?

Doğumsal gelen anomaliler ameliyat ile tedavi edilebilmektedir. Histeroskopi veya laparoskopi gibi kapalı ameliyat yöntemleriyle tedavi gerçekleştirilir. Ameliyat sonrasında kişiler doğal yollar ile hamile kalabilir veya tüp bebek tedavisi ile başarılı sonuçlara ulaşabilir. Kazanılmış anomalilerde ise özellikle polip veya miyom oluşumuna bağlı gelişen bir baskı olması halinde histeroskopi yöntemi ile patolojiler ortadan kaldırılır. Diğer durumlarda ise ilaç tedavilerine başvurulabilir. Bu tedaviler sonucunda da kişiler doğal yolla veya tüp bebek tedavisiyle gebe kalabilirler.

Anomali problemi olup doğal yollarla gebe kalan kadınlar, bebeğin yanlış pozisyonda doğma veya düşük yapma ihtimaline karşılık rutin kontrollerini ihmal etmemelidir.