Gebeliğe Bağlı Yakınmalar

Yorgunluk

Gebeliğin 1. ve 2. üç aylık döneminde yorgunluk en sık görülen yakınmalardan biridir. Hormonal değişikliklere bağlı kalbin iş yükü artar, bunun yanında artan enerji ihtiyacı anne adayının kendini yorgun hissetmesine neden olur. Bu dönemde vücudunuzun ihtiyacına göre yorgunluk hissettiğinizde yaptığınız işe ara vererek dinlenin. Öğleden sonra 45 dakika kadar uyumaya çalışın. Yorgunluk yakınmanız sizi çok rahatsız ederse hekiminize danışın.

Mide Bulantısı

Gebeliğin 5-6. haftasında başlayan mide bulantıları daha çok sabahları görülür. Bu bulantılar ilk 3 ay devam edip daha sonra azalır. Bulantıların şiddeti gebeler arasında farklılık gösterir.Yağlı,baharatlı ve ağır gıdalar mide bulantısını arttırır. Gebeliğin ilk aylarında kullanılmaya başlanan vitamin ve demir preparatları da mide bulantısına neden olabilir. Mide bulantıları yolcuklarda artar, özellikle hava yolcukları zor geçebilir. Mide bulantısı ve kusma gelişmekte olan bebeğe zarar vermez, sıvı kaybı çok arttığında dehidratasyona bağlı asidite artar bu durum bebeğe zarar verebilir.

Mide bulantısını azaltmak için;

– Hafif ve kuru gıdalar yenmeli.

– Günde 3 öğün yerine en az 6 öğün, az miktarda ve sık yemek yenmeli.

– Sıvı alımı arttırılarak, yemeklerden 1 saat sonra su içmeye başlanmalı.

– Dinlenmeli ve mümkün olduğunca stresten uzak durmaya çalışılmalı.

– Evdeki düzen mide bulantısını azaltacak şekilde değişmeli, gerekirse yemekleri başka biri hazırlamalı.

– Kusma çok şiddetli ve su kaybı fazla olduğunda yatak istirahatı yapılmalı ve gerektiğinde damardan beslenmeye geçilmeli. 48 saat sonra ağızdan gıda alımına başlayarak damardan beslenme yavaş yavaş azaltılır.

Sırt Ağrısı

Sırt ağrısı tüm gebelik boyunca görülen bir yakınmadır. Gebeliğin ilk aylarında büyüyen rahmin yaptığı basıya bağlı sırtın alt kısmında ağrı olur, gebeliğin ilerleyen aylarında vücudun ağırlık merkezi değiştiği için sırtın üst kısmında da ağrı olur. Oturma ve yürüme pozisyonlarına dikkat ederek, sert yatakta yatarak ve basit egzersizler yaparak bu ağrının şiddetini azaltabilirsiniz.

Vücutta Şişlik

Gebelik döneminde vücutta sıvı miktarı artar. Gebelikte özellikle bacaklarda ödem (şişlik) görülür. Gebeler için üretilmiş çoraplardan giymek, yatarken bacakları yükseltmek ödemi azalmasını sağlar. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde ellerde ve yüzde de şişlik görülür. Preeklempsi (gebelik zehirlemesi) gelişen kadınlarda vücuttaki şişliğin yanında yüksek tansiyon ve idrarda protein tespit edilir.

Üreme Organlarındaki Değişiklikler

Embryo rahme tutunduktan sonra rahim büyümeye başlar. Hormonların etkisi ile rahim büyür, yumuşar ve kanlanması artar. Rahim büyüdükçe önce mesaneye daha sonra omurga, karın duvarı, barsaklar, mide ve karaciğere de bası yapar. Rahmin büyümesi pelvik bölgede basınç hissine ve sık sık idrara gitmeye neden olur.

Sık Sık İdrara Çıkma

Vücutta artan sıvı miktarı ve büyüyen rahmin mesaneye bası yapması sonunda anne adayı sık sık idrara çıkma ihtiyacı hisseder. Mesane kapasitesi azaldığından anne adayı öksürürken, hapşuruken idrar kaçırabilir. İdrar yaparken yanma ve sızı şikayeti önemlidir, gebelik döneminde idrar yolu enfeksiyonları erken doğumu başlatabilir.

Gebelik döneminde kan şekeri normal olmasına rağmen kadınların %15’inde glikozuri (idrarda şeker varlığı) tespit edilir.

Karın Ağrısı

Gebelik döneminde rahim etrafındaki bağların gerilmesine bağlı ağrılar hissedilir. Bu ağrılar birkaç dakika süren bıçak gibi saplanan ağrılardır, genellikle dinlenince geçer. Karın ağrısına bulantı, kusma, ateş, vajinal kanama veya bebeğin hareketlerinde azalma eşlik ettiğinde mutlaka hekime başvurmanız gerekir.

Sindirim Sisteminde Görülen Değişiklikler

– Kabızlık; Gebelik döneminde en sık görülen yakınmalardan biri kabızlıktır. Progesteron hormonunun etkisi ve rahmin barsakları itmesi nedeni ile barsak hareketleri yavaşlar ve kabızlık ortaya çıkar. Bol sıvı almak, lifli gıdalardan zengin beslenmek kabızlığın önlenmesinde faydalı olabilir.

– Mide ekşimesi; Midedeki asidin yemek borusuna geri kaçması özellikle gebeliğin son 3 ayında mide ekşimesi yakınmasına neden olur. Gebelik sırasında rahmin büyüyerek mideyi itmesi, midenin boşalma hızının yavaşlaması ve mide ile yemek borusu arasında bulunan sfinkterin gevşemesi midedeki asitli sıvının yemek borusuna kaçmasına neden olur. Bu asitli sıvı yemek borusunu kaplayan dokuya zarar verir. Mide ekşimesi yakınmasını azaltmak için sık fakat az yemek yemek, gece yatmadan önce herhangi bir şey yenmemesi, çok soğuk ve çok sıcak gıdalardan kaçınmak, yastığı yükselterek yatmak alınabilecek önlemlerdir.

– Fitalizm; Gebelik döneminde tükrük miktarı artar. Fitalizmi nişastalı gıdalar arttırır.

– Hemoroidler; Büyüyen rahim bası yaparak karın içi basıncı arttırır. Makattaki ince duvarlı venler genişleyerek hemoroidleri oluşturur. Kabızlık hemoroidleri arttırır ve rektal kanamaya neden olur.

– Safra taşları; Gebelikte safra kesesinin hareketleri yavaşlar ve safra taşları oluşma riski artar.

– Karaciğer; Karaciğer enzimlerinin kandaki düzeyi artar. Alkalen fosfataz enzimi %100 artar, serum trigliserid ve kolesterol düzeyi artar, albumin miktarı azalır.

Dişlerde Görülen Değişiklikler

Dental Hijyen; Gebelik döneminde diş ve dişeti bakımına özen göstermek gerekir. Dişetlerinin kanlanması arttığından gebelik döneminde dişetlerinde büyüme görülür. Özellikle diş fırçalarken dişetleri kanar. Gebelik döneminde diş macunu ve gargaraların kullanılmasında sakınca yoktur. Dişlerdeki problemler gebelik döneminde giderilebilir, lokal anestezi ile dişlere dolgu yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Ciltte Görülen Değişiklikler

– Striae Gravidarum; Gebelerin %50’sinde memelerde, karın bölgesinde ve bacakların üst kısmında çatlaklar oluşur. Çatlakların oluşumunu önlemek mümkün değildir, cildinizi nemli tutmanız gerekir.

– Spider Angioma; Kan damarları genişleyerek örümcek görünümünde lekeler oluşur. Genellikle gebelikten sonra kaybolan bu lekeler zararsızdır.

– Palmar Eritem; Artmış östrojen hormonunun etkisi ile avuç içlerinde kızarıklık oluşur.

– Deride Lekelenmeler; Gebelik döneminde yüzde gebelik maskesi olarak adlandırılan lekelenmeler meydana gelir. Yüzde cildin rengi koyulaşır. Gebelik döneminde güneşe karşı hassasiyet artar, güneşe çıkarken mutlaka koruma faktörü yüksek koruyucu ürünler kullanmak gerekir. Gebelik döneminde benler büyür ve rengi koyulaşır.

Burun Kanaması

Artmış damar içi kan volümü ince damarların kolay çatlamasına ve burun kanamalarına neden olur. Burun mukozasının kuruması da burun kanamasını arttırdığı için burnunuza serum fizyolojik damlatarak ve bulunduğunuz ortamın nemini arttırarak kurumayı önleyebilirsiniz.

Memelerde Görülen Değişiklikler

Gebelik döneminde memeler büyür, hassasiyet artar ve çatlaklar oluşabilir. Meme uçlarında hassasiyet yakınması gebeliğin erken dönemlerinde kadınların %80’inde görülür. Bu yakınma gebeliğin 10-12. haftalarında geçer. Gebe kadınlarda meme ucu etrafındaki koyu renkli alan büyür ve aerola daha da koyulaşır. Gebelik döneminde kadınlar kendi kendilerine uyguladıkları meme muayenelerine devam etmelidir.

Kaslar ve Sinir Sisteminde Görülen Değişiklikler

– Diaztazis rekti

Karın kaslarında gebeliğin son dönemlerinde meydana gelen değişiklikler ayrılmalara neden olabilir. Diaztazis rekti olarak adlandırılan durumda karında uzunlamasına yerleşimli kaslar fazla gerilerek ayrılabilir. Doğumdan sonra karın ufaldığında kaslar birbirine yaklaşır, doğumdan sonra da kaslarda meydana gelen ayrılma devam ederse cerrahi ile düzeltilebilir.

– Bacak krampları

Özellikle gece yatarken baldır bölgesinde kramplar meydana gelir. Yan yatarak ve gerilme egzersizleri yaparak bu krampların sıklığı ve şiddeti azaltılabilir. Krampların önlenmesi için gebelere kalsiyum ve magnezyum almaları da önerilir.

– Ellerde uyuşukluk (Carpal Tunnal Sendromu)

Gebelerin %25’inde görülen Carpal Tunnel Sendromunda elde, avuç içinde, başparmak, işaret parmağı,orta parmak ve yüzük parmağın yarısında uyuşukluk görülür. Küçük parmak etkilenmez. Bilekteki şişlik median sinire bası yapar ve Carpal Tunnal Sendromu ortaya çıkar. Bu sendromun tedavisi için bilek atele alınır, özellikle uykuda bilek belli bir pozisyonda tutulduğu için yakınmalar azalır.

– Bell’s Palsy

Gebeliğin son döneminde fasiyal sinirin ileti sağladığı kaslarda güçsüzlük meydana gelebilir. Bu durum yanak ve dudaklarda his kaybı, keçeleşme, göz kapağını kapatamama ile karakterizedir. Nedeni tam olarak izah edilemeyen bu durum viral enfeksiyonlara veya şişmeye bağlı olabilir, doğum sonrasında düzelir.

– Sırt ağrısı

Gebelikte en sık görülen yakınmalardan biri sırt ağrıdır. Özellikle sırtın alt bölgesindeki ağrı gebeliğin her döneminde görülebilir. Büyüyen rahmin sakruma bası yapması, vücudun ağırlık merkezi değişmesi, bebeğin başının yaptığı bası ve pelvik bölgedeki kasların gevşemesi sırt ağrısına neden olur. Özel sırt destekli çamaşırlar, egzersizler, ılık duş ve yatış pozisyonu değiştirmeniz ağrının azalmasına yardımcı olabilir.

– Disk Hernisi

Gebelik ve doğum sonrası dönemde omurgada lumbosakral bölgede meydana gelen herni siyatik sinire bası yaparak ağrıya neden olur. Ağrı hem omurganın eğriliğinin artması hem de siyatik sinire bası nedeni ile meydana gelir. Isı uygulaması, dinlenme ve ağrı kesicilere cevap verir. Bunlara cevap vermeyen ağrı ve ağrıya ayak ve ayak parmağında güçsüzlük eşlik ettiğinde doğum sonrası MRI magnetik rezonans incelemesi yapılmalıdır.

– Ayak ağrısı

Gebelik döneminde özellikle ayak tabanlarında ağrı, sık görülen bir yakınmadır. Artan vücut ağırlığı, ödem, sinirlere bası ve ayağın şişmesi ayak ağrısına yol açar.

– Baş ağrısı

Gebeliğin 10.-20. haftaları arasında baş ağrısı yakınması çok görülür. Vücutta sıvı volümü arttıkça döneminde damarlar gevşer ve şiddetli baş ağrısı görülür. Baş ağrısı şiddetli olduğu durumlarda asetominofen türevi ağrı kesiciler kullanılabilir. Gebeliğin son üç ayında baş ağrıları geçer. Gebeliğin son dönemlerinde görülen baş ağrısı yüksek tansiyona bağlı olabilir. Gebeliğin son üç ayında görülen baş ağrısı yakınması hekime bildirilmelidir.

Dolaşım sistemi

– Kalp

Gebelik, kalbin iş yükü ve dolaşım üzerinde belirgin değişikliklere neden olur. Gebelikte kalbin dakikada pompaladığı kan volümü artar, nabız yükselir, üfürüm duyulabilir. Damarlar yavaş yavaş genişleyerek artan kan volümüne uyum gösterir. Gebeliğin ikinci üç aylık döneminde kan basıncı azalır, son üç aylık dönemde kan basıncı artar. Gebeliğin ilk dönemlerinde görülen aşırı yorgunluk kalbin iş yükünün artmasına bağlıdır.

– Bacaklarda şişlik

Gebelik döneminde vücuttaki kan volümü %45 artar, bu doğum sırasında meydana gelen kan kaybını karşılar. Gebelikte kan basıncında herhangi bir yükselme olmadığı sürece bacaklarda şişlik görülmesi normaldir. Böbrekler gebelik döneminde normalden daha fazla idrar üretir, idrar üretimi gece artar. Gün sonunda fazla sıvı cilt altında birikir ve bacaklarda şişliğe neden olur.

– Kansızlık

Gebelik döneminde vücuttaki sıvı ve kan volümü artar. Bu artış doğum sırasında meydana gelecek kan kaybını karşılar. Gebeliğin son dönemlerinde anne adayının vücudundaki demir stoğu azalır. Gebelik döneminde demir tabletleri alınması ve demirden zengin gıdalar ile beslenilmesi önerilir.

– Pıhtılaşma

Gebelik döneminde kandaki pıhtılaşma faktörleri artar. Yüksek östrojen düzeyi pıhtılaşma faktörlerinin artmasına neden olur. Bu durum gebelik döneminde pulmoner embolizm görülme ihtimalini arttırır.

– Tromboflebit

Gebelik döneminde pıhtılaşmaya bağlı bozuklukların görülme ihtimali artar. Tromboflebit damar içinde kan pıhtısının etrafında meydana gelen iltihabı reaksiyona verilen addır.Yüzeyel damarlarda meydana gelen tromboflebit ısı uygulaması, elevasyon ve aspirin ile tedavi edilebilir. Derin ven trombozu olarak adlandırılan ve derin damarlarda meydana gelen tromboflebit daha önemlidir. Baldır, kalça ve pelvik bölgedeki damarlarda meydana gelebilir. Kan pıhtısı ayrılarak pulmoner embolizme neden olabilir. Pulmoner embolizmde kan pıhtısı akciğere gelir ve havalanmayı engeller. Derin ven trombozu tedavi edilmediği durumlarda tehlikelidir. Tek taraflı bacak şişmesi, kızarıklık, ısı artışı, ağrı ve hassasiyet derin ven trombozunun bulgularıdır. Derin ven trombozu gelişen gebeler hastaneye yatırılmalı ve heparin gibi kanı sulandıran ilaçlar kullanılarak tedavi edilmelidir.

– Varis

Genellikle bacaklarda oluşan varisler bazı gebe kadınlarda vulvada dudaklar etrafında da oluşabilir. Damar genişlemeleri olan varisler genellikle fazla yakınmaya neden olmaz. Gebelik döneminden sonra varisler tedavi edilir.

Akciğerler

Gebelik döneminde akciğerlerin fonksiyonel kapasitesi azalır. Gebelik sırasında nefes darlığı sık görülen yakınmalardan biridir. Düzgün duruş pozisyonu ve bası yapan pozisyonların engellenmesi ile bu yakınma azalabilir. Uzun süre oturmanız gereken durumlarda 90 dakikada bir 15 dakika yürümeniz veya ayakta durmanız gerekir.

Hormonal Değişiklikler

Gebelik döneminde birçok hormonal değişiklik meydana gelir. Plasentada üretilen östrojen ve progesteron vücudunuzda meydana gelen birçok değişiklikten sorumludur.

– Östrojen

Östrojen düzeyleri gebelik sırasında çok yükselir. Plasentada bulunan ve sinsityotrofoblast adı verilen hücreler gebeliğin 12. haftasından itibaren östrojen üretiminden sorumludur. Bebeğin gelişimi için östrojen üretimi önemlidir. Östrojen memelerde büyüme, rahmin büyümesi, vücutta su tutulması ve kan miktarının artmasından sorumludur.

– Progesteron

Gebelik döneminde progesteron üretimi artar. Gebeliğin ilk dönemlerinde yumurtalıklarda üretilen progesteron gebeliğin 6. haftasından itibaren plasentadan salgılanır. Progesteron rahmi gebeliğe hazırlar. Progesteron üretimindeki problemler düşüğe yol açar.

– HCG

Gebelik hormonu olarak da adlandırılan HCG embriyonun rahme tutunmasından sonra salgılanmaya başlar. İdrar ve kanda yapılan gebelik testlerinde bu hormon ölçülür. HCG düzeyi gebeliğin 8-10. haftalarında en yüksek değere ulaşır.

Duygusal Değişiklikler

Gebelik döneminde meydana gelen hormonal değişiklikler duygusal hayatınızı etkiler. Gebeliğin ilk dönemlerinde huzursuzluk, ağlama nöbetleri sık görülen yakınmalardır. Gebeliğin ikinci üç aylık dönemi gebelerin kendilerini en mutlu ve huzurlu hissettikleri dönemdir. Gebeliğin son üç aylık döneminde sıkıntı, sabırsızlık artar. Son üç aylık dönemde gebelerin birçoğu gece kâbus görmekten yakınır. Bu kâbuslar anksiyeteye (kaygıya) bağlı ve anksiyeteden kurtulabilmeniz için gereklidir.

Sizi Arayalım


Bizi Arayın

Sizi Arayalım

Numaranızı bırakın, sizi arayalım...