Gebelik Ve Seyahat

Gebelik ve Seyahat

Tatil mekânını seçerken iyi düşünmelisiniz. Aşırı sıcak ve yüksek rakımlı bölgeler anne adayları için uygun değildir. Yurtdışına gitmeyi planlıyorsanız, az gelişmiş ülkelere yapılacak seyahatlerden kaçınmalısınız. Bu ülkelere yapılacak olan seyahatler sırasında hem o ülkedeki tıbbı imkânların yetersizliği hem de bu ülkelerde yaygın olarak görülen malarya (sıtma) gibi mikrobik enfeksiyonlar gebeliği olumsuz etkiler.

Seyahate çıkan kişilerde en sık görülen problemlerden biri olan ishal aşırı su kaybına yol açar, bu durum anne adayını ve bebeğe olan kan akımını bozarak gelişmekte olan bebeği olumsuz etkiler. Özellikle gezi sırasında içilen suya çok dikkat edilmesi sadece kapalı kutularda satılan içeceklerin içilmesi, kesinlikle buz kullanılmaması gerekir. Dışarıda hazırlanmış salata, az pişmiş et ve mayonezli ürünlerin tüketilmesinden kaçınılmalıdır. Seyahate çıkarken ishali önlemek için önerilen antibiyotikleri anne adaylarının kullanması sakıncalıdır. Anne adaylarında ishal görüldüğünde bol sıvı almak ve hekime danışarak antibiyotik kullanmak gerekebilir.

Sağlıklı bir tatil için öneriler;

– Gideceğiniz yerdeki sağlık kurumları ve kapasitelerinin belirlenerek, acil durumda başvurabileceğiniz telefon numaralarının öğrenin;

– Kan grubunuz, kullandığınız ilaçlar, alerjik reaksiyonlar, ve gebeliğinizle ilgili tıbbi bilgilerin ve hekiminize ulaşılabilecek telefon numaralarının yanınızda bulundurun;

– Sizin ve bebeğiniz açısından beslenmenize dikkat etmeniz çok önemlidir. Tatil döneminde de düzenli beslenmeniz gerekir. Bol sıvı almanız ve lifli besinlerden zengin beslenmeniz kabızlığı önler. Hijyenik açıdan güvenilir olmayan yerlerde yemek yememeye özen gösterin.

– Özellikle sıcak olan bölgelere yaptığınız seyahatlerde bol su içmeniz gerekir. Sadece pet şişede satılan suları ve kapalı içecekleri tüketmeye özen gösterin. Buz kalıpları birçok yerde şebeke suyundan hazırlandığı için kullanmayın.

– Rahat, ince, hava alan giysiler ve alçak topuklu ayakkabılar giyin;

– Tatilinizi sürekli gezmek yerine sık sık dinlenerek geçirin.

Hangi anne adayları için tatil riskli olabilir;

– Düşük öyküsü
– Rahim ağzı yetmezliği
– Dış gebelik öyküsü
– Erken doğum öyküsü
– Plasental anomaliler (bebeğin eşine ait problemler)
– Vajinal kanama veya düşük tehtidi
– Çoğul gebelik
– Gebelik zehirlenmesi öyküsü
– Hipertansiyon , diabet (şeker hastalığı), kalp hastalığı ve diğer organ sistemlerine ait kronik hastalığı
– Ağır anemisi (kansızlık)
olan gebelerin özellikle yurt dışı ve uzak yerlere seyahat etmekten kaçınmaları gerekir.

Anne adayı nasıl yolculuk yapmalı;

– Yolculuk süresince tuvelete gitmeyi ertelemeyin, bu idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilir. Yolcululuğunuz boyunca bol su içmeye ve sık tuvalete gitmeye dikkat edin.

– Yolculuk süresince uzun süre hareketsiz kalmak kan dolaşımını yavaşlatarak derin ven trombozuna (pıhtılaşmaya) yol açabilir. Yolculuk sırasında sık sık dolaşmak, bacaklarınızı hareket ettirmek ve bol sıvı almak gerekir. Özellikle varis problemi olan gebelere mutlaka varis çorabı giyerek seyahat etmeleri önerilir.

Araba yolculuğu; Araba ile yolculuk sırasında rahat edebileceğiniz koltuğu seçin gerekirse sırtınızı ve boynunuzu yastıkla destekleyin ve mutlaka emniyet kemerinizi bağlayın. Emniyet kemeriniz karnınızı sıkmayacak şekilde yeterince gevşek olmalıdır. Uzun sürecek yolculuklarda saatte bir durarak mutlaka biraz dolaşın. Yanınızda acıktığınızda atıştırabileceğiniz hafif, besleyici yiyecekler ve su, meyve suyu gibi içecekler bulundurun. Araba tutması gibi bir yakınmanız varsa yolculuk öncesinde bu problemi önlemek için kullanabileceğiz ilaçları mutlaka hekiminize danışın.

Uçak Yolculuğu; Bir çok havayolu şirketi gebeliğin 36. haftasına dek uçuşlara izin verir. Seyahatinizi dönüş tarihindeki gebelik haftasını göz önünde bulundurarak planlayın. Gebeliğin son 3 ayında özellikle 4 saatten fazla sürecek uçak yolculuğu zorunlu olmadıkça önerilmez. Özellikle uzun sürecek uçak yolculuklarında mutlaka bol sıvı alın, her yarım saatte bir kalkarak dolaşın ve bacaklarınızı sık sık hareket ettirin. Uçağın kanat hizasındaki bölümü uçuş açsısından en rahat bölümdür. Mümkünse bu bölgede ve kalkarken rahat edebileceğiniz koridor kenarında bir koltuğa oturun. Tüm uçuş boyunca mutlaka kemerinizi bağlı tutun.

Otobronzan, solaryum, güneş ışını…

Anne adayları bronzlaşırken dikkat!

Gebelik sırasında hassaslaşan cilt özel bir koruma ve bakım istiyor. Güneş anne adaylarının cildinde lekelenmelere yol açarken, güneşsiz bronzluk sağlayan kremler ve solaryum da bebeğe zarar verebiliyor.

İçinde bulunduğumuz aylardan itibaren yazın sağlıklı görünümünü cildine taşımak isteyen herkes bronzlaşmanın yollarını arayacak. Ancak anne adayları bu keyfi yaşarken hem kendilerini hem de bebeklerini düşünmeliler. Anne adaylarını güneş ışığına korumasız çıkmamalıdır. Gebelik döneminde artan östrojen hormonu yaz aylarında güneşe maruz kalan anne adayının cildinde koyu lekelenmelere neden oldur. Özellikle alın bölgesinde, burun ve üst dudak çevresinde görülen bu lekelerin bazı kadınlarda doğumdan sonra bile kalıcı olabilir. Aşırı güneş ışığının sadece kozmetik açıdan değil, sağlık açısından da anne adayı ve bebeğine zarar verebilir.

Gebelikte otobronzan kullanımı ve solaryum

Peki güneşten uzak kalmak gerektiğinde akla gelen otobronzan kullanımı veya solaryum gebelik dönemi için ne kadar uygun?

Güneşe çıkmadan bronzlaşmak isteyen anne adayları otobronzan kullanımını tercih etmek isteyebilirler. Ancak bu ürünlerin içeriğinde bulunan DHA (dihidroksiaseton) da anne karnındaki bebeğe zarar verebiliyor. Cilt tarafından emilen DHA’nın gebelik döneminde plasentaya da geçer. Bu geçiş kremin kullanıldığı bölgeye ve kullanım süresine göre değişir.

Bronzlaşmak için diğer bir seçenek olan solaryumun anne adaylarına etkisi hakkında fazla veri bulunmamaktadır. Gebelik döneminde mor ötesi ışınlara maruz kalan anne adaylarının çocuklarında penis ve yumurtalık torbası kanserlerinin arttığını gösteren araştırma sonuçları var. Bu sebeple anne adaylarına gebelik süresince solaryuma girmemeleri önerilir.

Anne adayları nasıl güneşlenmeli?

Gebeler sabah 09.00 – 10.00 arasında ve akşam 16.00’dan sonra koruma faktörü 30 – 45 olan ürünler kullanarak güneşlenebilir. Ancak bu sırada bol sıvı almaya, aşırı sıcaktan etkilenmemeye özen göstermek de şart. Çünkü gerek solaryum sırasında gerekse güneşlenirken vücut ısısının yükselmesi, anne karnındaki bebeğe zarar veriyor.

Sizi Arayalım


Bizi Arayın

Sizi Arayalım

Numaranızı bırakın, sizi arayalım...