Jinekoloji, cinsel sağlığı ve üreme sağlığını korumaya yönelik kadınlara özel tıbbi bir bakımdır. Bu bakım; hastalıklardan korur, kanserlerin erken tanısını, üreme organlarını etkileyen enfeksiyonların erken tanı ve tedavisini ve daha sonra görülebilecek kısırlık gibi komplikasyonların önlenmesini sağlar. Hangi yaşta grubunda olduğunuza, evli veya bekar olmanıza, cinsel hayatınız aktif olup olmamasına bakılmaksızın iyi bir jinekolojik bakım kadın sağlığının anahtarıdır. 18 yaş ve üzerindeki tüm kadınlar mutlaka her yıl jinekolojik kontrolden geçmelidir.

Jinekoloğa başvurduğunuzda yapılacak işlemler;

Birçok kadın jinekolojik muayene oldukça tedirgin edici gözükse de önemi düşünüldüğünde bu randevunun kesinlikle ertelenmemesi gerekir. Kadının bu randevuda nelerle karşılaşacağını bilmesi endişelerini yenmesine yardımcı olur.

– Öncelikle kişisel, ailesel, cinsel ve tıbbi öyküler alınır.
– Jinekolojik muayene yapılır.
– Laboratuvar testleri istenir.

Muayenenin adet kanamasının olmadığı bir dönemde yapılması gerekir. Adet kanaması hem laboratuvar testlerinin sonuçlarını hem de muayeneyi etkiler. Muayene öncesindeki birkaç gün vajinal duş ve krem kullanımından kaçınılmalıdır.

 

Sormak istediklerinizi not edin;

Jinekologla randevudan önce sorulmak istenen konuların belirlenerek not alınması randevunun daha verimli geçmesini sağlar. Jinekoloğa verilen bilgilerin ve aktarılan şikayetlerin eksiksiz olması gerekir. Jinekoloğa verilen tüm özel bilgiler gizli kalır. Yanlış ya da eksik bilgi verilmesi tedaviyi ve sorunların belirlenmesini olumsuz etkiler.

 

İlk jinekolojik muayenede doktora verilmesi gereken bilgiler nelerdir?

Tıbbi öyküde neler aktarılmalı?

– Son adet tarihi
– Adet sikluslarının uzunluğu
– Adet kanamasının ne kadar sürdüğü
– Ara kanamaların olup olmadığı
– Genital ağrı, kaşıntı ve akıntı varlığı
– Cinsel yaşamınız, kullanılan doğum kontrol yöntemi
– Başka bir tıbbi problemin olup olmadığı
– Aile fertlerinde görülen hastalıklara ait bilgiler
– Önceden geçirilmiş hastalıklar, cerrahi işlemler ve kullanan ilaçlara ait bilgiler
– Sigara, alkol ve beslenme alışkanlıkları hakkında bilgi

Birçok kadın jinekolojik muayene öncesinde son derece tedirgin olur. Oysa jinekolojik muayene ağrıya yol açmayan kolay ve beş dakikadan fazla sürmeyen bir işlemdir. İlk muayene öncesinde kişinin kendini rahatsız hissetmesini son derece doğaldır ve muayenede neler yapılacağı konusunda önceden bilgi sahibi olmak endişeleri azaltır.

 

Muayene nasıl yapılır?

Jinekolojik muayene ile genital organların durumu ve jinekolojik problemler değerlendirilir.

 

Dış Genital Muayene

Jinekolojik muayene için iç çamaşırının çıkarılıp, jinekolojik muayene masasına yatılması istenir. Bu sırada karın ve bacakların örtülebileceği bir örtü verilir ve muayene başlamadan önce masanın uç kısmına kayarak ayakların muayene masasının iki yanında bulunan özel ataçmanlara geçirilmesi isteniyor. Doktorun muayene yapabilmesi için bacakları ayırarak yatmak gerekir. Bu pozisyonda kişinin kendini rahat bırakması muayene işlemini çok kolaylaştırıyor. Doktor eldiven giyerek dış genital organları muayene eder. Kızarıklık, tahriş, kist, siğil olup olmadığını kontrol eder. Çok kısa süren bu işlem herhangi bir acı vermez.

 

Spekulum Muayenesi

Steril metal veya plastik spekulum ile vajinal muayene yapılır. Spekulum adı verilen muayene aparatı ile vajinal duvarlar birbirinden ayrılır ve rahim ağzı incelenir. Bu muayene esnasında kadınlar hafif bir basınç ve rahatsızlık hissedebilir. Metal spekulum kullanıldığında bunun önceden ısıtılması rahatsızlığı azaltır. Bu muayene sırasında Pap smear incelemesi için rahim ağzından örnek alınır. Enfeksiyona ait yakınması ve bulguları olan kadınlardan da mikrobiyolojik inceleme için örnek alınır.

 

Bimanuel Muayene

Bimanuel muayenede hekim eldiven giydiği eli ile vajinayı muayene ederken diğer eli ile karnın alt kısmına bastırır. Bimanuel muayene ile rahmin şekli, büyüklüğü ve pozisyonu hakkında bilgi edinilir. Bu muayene sırasında hissedilen ağrı enfeksiyonun göstergesi olabilir.

 

Ultrasonografik inceleme

Ultrasonografik inceleme ile ses dalgaları kullanılarak iç organlar detaylı olarak izlenir. Radyasyona maruz kalınmadığı için güvenilir bir inceleme yöntemidir. Abdominal (karından) veya vajinal ultrasonografi yapılabilir. Karından yapılacak incelemelerde kadının mesanesinin dolu olması gerekir. Dolu mesane barsakları iterek üreme organlarının görülmesini kolaylaştırır. Vajinal ultrasonografik incelemeler için mesanenin dolu olması gerekmez. Üreme organları vajinal ultrasonografi ile daha iyi incelenebilir.

Jinekolojik açıdan ilk muayene için 18 yaştan bahsedilse de yaşa bakılmadan mutlaka jinekolojik kontrolden geçilmesini gereken durumlar vardır:

– Karnın alt bölgesinde ve kasıklarda ağrı
– Adet düzensizlikleri, adet kanamasının olmaması veya aksaması
– Adet kanaması sırasında veya öncesi dönemde şiddetli ağrı
– Anormal kanamalar
– Dış genital organlarda ağrı, şişlik, kaşıntı, kitle ve yaralar bulunması
– Vajinal akıntı, kaşıntı ve ağrı olması
– Onbeş, onaltı yaşına gelinmesine rağmen adet kanamasının olmaması
– Cinsel temas yoluyla geçen hastalıklara maruz kalınması

Yılda birden daha fazla jinekolojik kontrolün gerektiği durumlar:

– Gebelik planlandığında
– Cinsel temas yolu ile geçen hastalık varlığında
– Cinsel sağlıkla ilgili problemlerin varlığında
– Pap smear sonucu normal olmadığında