Thin Prep Smear Testi

Thin Prep Smear Testi, rahim ağzı kanseri riskini taramak için yapılan bir işlemdir. Pap Smear Testi’nin gelişmiş versiyonu olarak düşünülebilir. Pap Smear Testi’nin yanılma payı %25 oranında olabilirken, Thin Prep Smear’in %4 oranındadır. Thin Prep Smear’de vajinadan alınan sürüntü normal smear testinin aksine, cam yüzeye sürülmemektedir. Sürüntü, örnek bir sıvı içerisinde toplanarak kan, akıntı, iltihap hücreleri gibi sonucu olumsuz etkileyecek etkenlerden arındırılır. Kullanılan sitopatolog mikroskop ile sadece rahim ağzından dökülen hücreler incelenir. Direkt olarak bölgeye odaklanması ve doğru hücreleri değerlendirmeye alması testin başarı oranını arttırmaktadır.  

Thin Prep Smear Testi Neden Yapılır?

Tüm kanser çeşitlerinde olduğu gibi rahim ağzı kanserinde erken teşhis de hayat kurtaran bir durumdur. Thin Prep Smear Testi yaptıranlar rahimlerinde bulunan serviks hücrelerinin hata payı olabilecek en düşük oranda olmasını sağlayarak rahim sağlığı ile ilgili doğru bilgilere ulaşılmasını sağlar.

Thin Prep Smear Testi Yapan Tüp Bebek Merkezleri

Thin Prep Smear Testi, son dönemlerde popülerleşen bir uygulama olup belirli merkezlerde uygulanmaktadır. Ferti- Jin Tüp Bebek Merkezi’mizde uygulanan tarama testleri arasında yer almaktadır. Gerekli durumlarda doktorlarımız Thin Prep Smear uygulaması yapmaktadır.

Thin Prep Smear Testi Ne Zaman Yapılır?

Thin Prep Smear Testi, ilk cinsel birliktelik ardından gelen 3. yılda veya 21 yaşının üstündeki kadınlara yapılmaktadır.  30 yaşından küçük kadınlarda yılda bir defa yapılması yeterli olurken, 30 yaşının üstündeki kişilerde gerekli durumlarda yılda 3 kez tekrarlanabilmektedir. 30 yaşının üstündeki kadınlarda HPV taraması da yapılmaktadır.

Test Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Test öncesinde dikkat edilmesi gereken birkaç unsur bulunmaktadır. Test alınmadan öncesindeki 2 günde cinsel birliktelikte bulunmamak gerekmektedir. Vajinal ilaçlar, kremler, ovül, fitil, spreyler veya tampon kullanılmamalıdır. Vajina içerisi yıkanmamalıdır. Adet dönemlerinde smear testleri uygulanmamaktadır.