1.Çiftlerin her ikisinde de tıbbi bir sorun olmadığı halde gebelik elde edilemiyorsa nasıl bir yol izlenir?

Herhangi bir sorun tespit edilmediği taktirde bu hastaları, nedeni tam açıklanamayan infertil (kısır) hastalar olarak değerlendiririz. Bu hastalara yaş uygun olduğu taktirde aşılama tedavisi yapılabilir. Eğer aşılama tedavilerinden yarar görmez ise diğer yardımcı üreme teknikleri (mikroenjeksiyon) yapılır.

2.İleri yaştaki hastalar ne kadar beklemeli?

Çiftler, bir sene korunmasız, düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebe kalmadığı taktirde infertil olarak kabul edilirler. Ancak >37 yaş hastalarda, 1 seneyi beklemek, çok doğru olmayabilir. Bu açıdan ileri yaş hastalarının evliliğin ilk 6 ayında gebe kalamadıkları taktirde mutlaka bir infertilite (kısırlık) uzmanına başvurmaları doğru olur.

3.Tüp bebek kaç kez denenebilir?

Hastada sperm, yumurta ve rahim olduğu sürece, tıbbi olarak tüp bebek denenebilir. Ancak bildiğimiz, hastanın gebelik şansı 5.denemeden sonra düşmektedir. Ayrıca, hastanın yaşı önemli faktörler arasında yer almaktadır. 40 yaşından sonra hastalarda kendi yumurtasıyla gebe kalma şansı azalmaktadır. Tüp bebek için herhangi bir deneme sınırlaması getirmek zordur. Ancak, eğer sperm, yumurta ve özellikle rahim içinde geri dönüşümü olmayan problemler varsa bu hastalar mikroenjeksiyondan yarar görmezler.

4.İkinci bir deneme için ne kadar süre geçmelidir?

Yapılan tedavisinin sebebine ve anne adayının yaşına bağlı olarak ikinci bir tedavi için geçmesi gerek süre değişiklik göstermektedir. Genç anne adyalarında en az iki adet beklemek gerekmektedir. Fakat ileri yaş vakalarda bu süreyi aza indirmek mümkün olabilmektedir.

5.Bu tedaviler sonucu dış gebelik olur mu?

Tüp bebek tedavisi, embriyoların laboratuardan alınarak rahim içine yerleştirilmesiyle son bulmaktadır. Rahim içine transfer edilen embriyolar, zaman zaman nedeni tam açıklanamasa da tüplerin içine doğru, karın içine veya rahim ağzına doğru yerleşebilirler. Bu durumlarda tubal gebelik (tüpte gebelik), abdominal gebelik (karında gebelik), servikal gebelik(rahim ağzında gebelik)’lerden bahsedilir. Bu gebelikler normal rahim içinde olmadığından, dış gebelik olarak adlandırılırlar. 100 hastadan 2′sinde dış gebelikle karşılaşılabilir.

6.Tedavide kullanılan ilaçlar kanser riskini artırır mı?

Tüp bebek tedavisinde yaklaşık 25-30 senedir yumurtayı büyütme hormonları kullanılmaktadır. Bugüne kadar, dünya çapında yapılan araştırmalarla bu ilaçların kansere yol açtığı hiçbir şekilde ispatlanmış değildir.

7.Bu tedaviler sonucu yumurtalık rezervi tükeniyor mu?

Normalde her ay belirli sayıda yumurta taslağı yumurta oluşumu için hazırlanmaktadır. Bu taslaklar gelişerek bir yarış tarzında o ayki yumurtayı oluşturmaya çalışır ve bir tanesi öne geçerek o ayki yumurtayı meydana getirir. Geri kalan yumurta taslakları ise yumurtalık içine atreziye dediğimiz erime işlemine uğrarlar. Bizim yaptığımız tedavi, yola çıkan bütün yumurtaların erimesini engelleyerek elde etmeye yönelik bir yaklaşımdır. Bu nedenle yumurtalık rezervinin tükenmesine yönelik herhangi bir kaygı boşunadır. Yani bu tedaviler, zaten eriyecek olan yumurtaları elde etmeye yöneliktir.

8.Bu ilaçların yan etkisi var mı?

Kullandığımız hap, burun spreyi, cilt altı, vajinal jel ve kas içi ilaçlar, doktorun direktifleri yönünde düzgün olarak kullanıldığı taktirde, tamamen amaca yönelik olup hiçbir tespit edilmiş zararı yoktur. Ancak bilinçsiz, hastanın kendi isteği veya tavsiye üzerine kullanılması, büyük sakıncalar yaratabilir.

9.Kadınların üremesini etkileyen faktörler nelerdir?

En önemli faktör yaştır. Kadın yaşı arttıkça doğurganlık özelliği azalır. 44 yaşından sonra pratik olarak gebelik şansı ihmal edilebilecek kadar azdır. Daha önce geçirilmiş cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, yumurtalık ve tüpleri etkileyen enfeksiyonlar da gebelik şansını olumsuz olarak etkiler.

10.Miyomlar kısırlık nedeni midir?

Miyomlar rahim iç tabakasına (submükoz myomlar) yani embriyonun oturacağı, gelişeceği yere baskı yapıyorsa gebelik şansını etkiler. Rahim duvarından dışarı doğru büyümüş (ekstra mural miyom) olan miyomlar ise çok büyük olmadıkça gebelik şansını etkilemezler.

11.Miyom varken tüp bebek tedavisi uygulanabilir mi?

Miyom yerine, sayısına ve büyüklüğüne bağlı olarak infertiliteye veya düşüğe sebep olabilir. Eğer miyom bebeğin büyüyeceği rahim kavitesine baskı yapabilecek durumdaysa tedavi öncesi alınması gerekir.

12.Tüp bebek işleminde başarılı olma şansı nedir?

Başarı kadının yaşına ve embriyo kalitesine bağlıdır. 30 yaşın altında gebelik oranları %55-60 civarında olup, 40 yaşında sonra %15-20’lere düşer.

13.Tüp bebek işleminde başarıyı etkileyen faktörler nelerdir?

Kadın yaşı, embriyo kalitesi, rahmin embriyoyu kabullenmesi başarıyı etkiler.

14.Tüp bebek tedavisinde başarıyı olumsuz yönde etkileyen faktörler nelerdir?

Rahim içinde embriyoların tutunmasını engelleyecek yapışıklık, miyom veya polip gibi problemlerin olması, tüplerin tıkalı ve içlerinin su dolu olması tüp bebekte başarıyı olumsuz olarak etkiler.

15.Tüp bebek işlemi sırasında oluşabilecek riskler nelerdir?

En önemli riskler çoğul gebelik ve aşırı uyarılma sendromudur.

16.Tüp bebek ile oluşan gebeliğin takibi doğal yolla oluşan gebelikten farklı mıdır?

Tüp bebek gebeliği ile normal gebeliğin takibi aynıdır.

17.Tüp bebek gebeliğinde doğum yönetimi nasıldır?

Tüp bebek gebeliğinde doğumun yönetimi normal doğum yönetimi ile aynıdır.

18.Tüp bebek tedavisinde embriyo seçimi nasıl yapılır?

Kadın yaşı, embriyo kalitesi, uygulama sayısı ve dondurulacak embriyo varlığına göre seçim yapılır.

19.Transferin hangi gün yapılacağına nasıl karar verilir?

Hastanın yaşı embriyo sayısı ve kalitesi daha önceki tedavileri ve sonuçlarına göre embriyo transferi 2. 3. veya 5. gün yapılmak üzere değerlendirilerek karar verilir.

20.Transferden ne kadar zaman sonra işe dönebilirim, araba kullanabilirim?

Transferden iki gün sonra normal aktivitelerinize dönebilirsiniz. Eğer işiniz çok stresli ve yorucu ise bu konuyu doktorunuzla konuşmanızı öneririz.

21.Embriyo transferinden kaç gün sonra çiftler cinsel ilişkide bulunabilirler?

Gebelik testinin sonucunu alana kadar cinsel ilişkide bulunmamalısınız.

22.Transfer sonrasında ne kadar istirahat edilmeli?

Bir yatakta rahat ettiğiniz pozisyonda uzanabilir, bir sandalyede oturabilirsiniz. Tuvalet ve benzeri durumlar dışında bir-iki gün boyunca istirahat etmeniz yeterlidir. Şehir dışında oturuyorsanız yola çıkmadan bir gün istirahat etmenizi tavsiye ederiz.

23.Tüp bebek tedavisi süresince hastanede yatmak gerekir mi?

Tüp bebek işlemin hiçbir aşamasında yatış gerekmez.