Tüp Bebek Tedavisinde Laboratuvar Süreci

Tüp bebek tedavisi 5 aşamalı bir süreçten meydana gelir. Bu aşamalar, toplamda 4 haftada tamamlanmış olur. İlk aşamada, tüp bebek tedavisindeki riskler ve hamilelik şansını arttıracak ilaçlar konuşulur. İkinci aşamada ise, birden fazla sayıda yumurta elde edilmesi için hastalara ilaç tedavisi uygulanır. İlaçlara hastanın verdiği yanıta, ultrasonografi ve kan testleri ile bakılır.

İstenilen boyuta gelen foliküller, içlerinden yumurta toplamak üzere ‘OPU’ adı verilen yöntemle toplanır. Aynı zamanda da baba adayından sperm örneği alınır. Toplanan sperm ve yumurtalar birleştirilerek, geliştirilen embriyolar transfer aşamasına kadar laboratuvar ortamında bekletilir.

Yumurta toplama sürecinin ardından 3. veya 5. günde 1 ya da 2 adet embriyo anne adayının rahmine yerleştirilir.

Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları

Yumurta Gelişimi

Foliküllerin belli büyüklüğe gelmesi ve kan östrojen seviyesinin belli değerlere ulaşması yumurtanın olgunlaşma konusunda bilgi verir. Ayrıca çatlatma iğnesinin ve yumurta toplama zamanının belirlenmesini sağlar. Bu süreç yaklaşık olarak 12 ila 16 gün sürmektedir. Fakat bu süre, kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Çatlatma iğnesinden 32-36 saat sonra diğer bir aşama olan yumurta toplama aşamasına geçilir.

Yumurta Toplama

Tüp bebek tedavisinin bu aşaması, hastanın ağrı hissetmemesi açısından sedasyon anestezisi (uyku hali) altında,  transvajinal ultrasonografi yardımıyla gerçekleşir. Bu işlem esnasında foliküllerin içindeki sıvı toplanır ve sıvı içinde yumurta olup olmadığı kontrol edilir ve var olan yumurtalar alınır. İlk seferde folikül sıvısında yumurtaya rastlanmazsa özel sıvı ile folikül içi yıkanır ve folikül içinde kalan yumurtalara ulaşmaya çalışılır. Yumurta toplamı işlemi, yaklaşık olarak 15 ile 20 dakika sürer.

Döllenme İşlemi

Bu aşamada, olgun ve döllenebilecek yumurtaların seçilmesinin ardından yumurta toplama günü hastanın eşinden alınan spermlerle laboratuvar ortamında döllenme işlemi gerçekleşir.

Döllenmiş yumurta transfer edilebilecek duruma gelene kadar özel kültür ortamında takip edilerek, kaliteli embriyolar rahim içine transfer edilir.

Embriyo Transferi

Tüp bebek tedavisinin bu aşaması, anestezi yardımı gerektirmeyen ağrısız bir işlemdir. Çoğunlukla abdominal ultrason eşliğinde ince bir kateter ile gerçekleştirilir. İşlem öncesinde rahim ağzı özel sıvılar ile temizlenir. Hastalar, transferden 1 ya da 2 saat sonra evlerine dönebilirler. Hastanın kalan döllenmiş iyi kalitede embriyosu varsa, bu embriyolar dondurularak saklanabilir.

Bekleme Süreci

Embriyo transferi yapıldıktan 2 hafta sonra gebelik testi yapılır. Bu iki haftalık süreç zorlu geçebilir. Bu bekleme sürecinde kendinizi meşgul edecek herhangi bir hobi bulmalı, rahat davranmalı ve stresten uzak durmalısınız.