Tüp bebek tedavisinde yumurta sayısının önemi

Tüp bebek tedavisinde yumurta sayısının önemi

1
(1)

Daha fazla yumurta toplanması tüp bebek yöntemiyle hamilelik şansınızı artırır mı? Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir sizler için anlattı.

Yeni araştırmalar, yumurta miktarının tüp bebek başarısında çok önemli olduğunu gösteriyor. Tüp bebek tedavisi görürken birçok çiftin odaklandığı başarı faktörlerinden biri, döngünün oosit toplama (OPU) aşamasında alınan yumurta sayısıdır.

Toplanan yumurta sayısı ve tüp bebek başarı oranı

Tüp bebek tedavisi döngüsünde alınan daha fazla sayıda yumurta; transfer için uygun, kromozomal olarak daha normal embriyo sayısıyla bağımsız olarak ilişkilidir. Bu, kadının yaşı ve yumurtalık uyarısı için kullanılan ilaç dozu ne olursa olsun, daha fazla yumurtanın daha fazla kromozomal olarak normal embriyolara yol açabileceği anlamına gelir.

Kromozomal olarak normal (euploid) embriyoların sayıca çok olması, uyarılmış IVF (tüp bebek) döngüsünden sonra daha yüksek kümülatif canlı doğum şansı anlamına gelir. Bunun nedeni, kromozomal olarak normal embriyoların, canlı doğuma yol açacak bir hamilelik için en büyük potansiyele sahip olduğu ve IVF başarısı için belirleyici bir faktör olduğunu göstermektedir.

Anne adayının yaşının ilerlemesiyle yumurta sayısı önemli ölçüde azalır. Anne adayının yaşı ne kadar fazlaysa, kromozomal olarak normal (euploid) embriyo elde etme şansını artırmak için o kadar çok yumurta alınması gerekir.

Yumurta kalitesi ve yumurta miktarı

Yumurtalık uyarımı sırasında daha yüksek yumurta verimini hedeflemenin, elde edilen yumurtaların kalitesini etkilemez. Araştırmalar yoğun yumurtalık uyarımının yumurta kalitesi üzerinde zararlı bir etkisinin olası olmadığını gösteriyor. Aksine, daha fazla sayıda yumurta elde etmek, muhtemelen daha fazla sayıda yetkin yumurtaya ve daha kromozomal olarak normal (euploid) embriyolar elde edilmesini sağlar.

Günümüzde uygulanan yeni IVF prosedürleri, tek bir IVF döngüsünden elde edilen sonuçları en üst seviyeye çıkartılmasına ve böylece doğurganlık tedavisinin finansal, fiziksel ve duygusal maliyetini azaltmaya olanak tanır. Yumurta sayısının ve yumurta kalitesinin artırılmasının günümüzde oldukça güvenli bir şekilde yapılabilmesi sebebiyle tüp bebek tedavisinin başarısına ve canlı doğum oranlarının artmasına yardımcı olmaktadır.

Kaynak: https://sakarya360.com/tup-bebek-tedavisinde-yumurta-sayisinin-onemi/

İçeriği Beğendiniz Mi?

Yıldızları tıklayarak oy kullanabilirsiniz!

Ortalama Puan 1 / 5. Toplam Oy: 1

Henüz bu yazıyı puanlamamışsınız. Hemen yukarıdaki yıldızları tıklayarak oy kullanabilirsiniz.

Bizi Arayın

Sizi Arayalım

Numaranızı bırakın, sizi arayalım...