Üreme Kanallarındaki (Tüplerdeki) Tıkanıklık

Kadına bağlı kısırlık nedenlerinin üçte birini oluşturan durum, üreme kanallarındaki tıkanıklık bir diğer adıyla tubal faktördür. Rahim ve yumurtalıklar arasında bir kanal oluşturan fallop tüpleri bazı sebeplerden dolayı tıkanabilir, tüp dış kısmı çevre dokulara yapışabilir veya iç kısımda yer alan kirpiksi hücrelere olarak adlandırılan yapılar fonksiyon özelliklerini kaybetmiş olabilir. Bu durum tüpün yumurtayı alamamasına veya tüp içerisindeki yapıdan dolayı spermin yumurtaya ulaşamamasına neden olur. Böylece yumurta sperm ile döllenemez. Karşılaşılan bir diğer durumsa döllenme gerçekleşse de tıkanıklığa bağlı olarak embriyo rahime ulaşamadığından dış gebelik oluşmasıdır.

Tüplerde Tıkanıklık Neden Oluşur?

Tüplerde tıkanıklık oluşmasının başlıca nedenleri arasında tedavi edilmemiş veya tedavi için geç kalınmış enfeksiyonlar yer almaktadır. Seksüel enfeksiyonlar, spiral kullanımı, düşük- doğum sonrası ve pelvik enfeksiyonları ise tıkanıklık yaratan enfeksiyonlardır. Bunun yanı sıra geçirilen karın ve pelvis ameliyatları da tüplerde tıkanıklığa neden olabilmektedir.

Belirtileri Nelerdir?

Tüplerdeki tıkanıklık kısırlık şikayetine kadar genellikle anlaşılmamaktadır. Erken teşhis halinde ise çoğu zaman regl dönemindeki yoğun ağrılar veya günlük hayattaki kasık bölgesinde oluşan ağrılar gündeme gelmektedir.

Nasıl Teşhis Edilir?

Tüplerdeki tıkanıklık teşhisinde hem klinik hem de radyolojik muayene yapılır. Histerosalpingografi (HSG) ile rahim filmi çekilir. Bu sayede tüpler ve rahim detaylı bir şekilde görüntülenir. 15- 20 dakika süren bu çekim ile klasik röntgen filminin aksine tüm kanallar rahatlıkla gözlemlenir. İşlem regl ağrısı düzeyinde bir ağrı yaratabilir. Bundan dolayı dileyen kişiler anestezi altında veya ağrı kesiciler aracılığı ile çekime alınabilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Tüplerdeki tıkanıklık genellikle mikro cerrahi yöntemi ile tedavi edilmektedir. Ancak bu tedavi her zaman için kısırlık durumunun iyileştirilmesi ile sonuçlanmamaktadır. Tüplerdeki hasara bağlı olarak operasyon başarısı değişkenlik gösterir. Hasarı çok olan, yaşı 35 üstünde olan ve yumurta rezervi az olan kadınlar için tüp bebek tedavisi önerilmektedir. Bu sayede tüplerdeki soruna rağmen gebelik sağlanabilir. Ancak tüplerde sıvı dolumu ve buna bağlı şişlik oluşması halinde (hidrosalpenks), tüp bebek tedavisi öncesinde tüplerin laparoskopik yöntemlerle çıkarılması gerekir.