Vajinusmus Nedir?

vajinismus nedir tedavisi var mi

Vajinismus, vajina girişindeki kasların istemsiz bir şekilde kasılmasına bağlı olarak vajina içerisine herhangi bir cismin girememesi durumudur. Bu sadece penis olarak düşünülmemelidir. Jinekolojik muayeneler sırasındaki ultrason, tampon, fitil öğelerine karşı genel olarak gelişmektedir. Kadınlarda en sık rastlanan işlev bozukluklarından biridir. Görülme sıklığı %10 olan vajinismusun nedenleri arasında genellikle psikolojik faktörler yer almaktadır. Vajinismus neden olur sorusu sıklıkla karşılaşılan sorulardan biridir. Çocuklukta geçirilen travmalar ve istismara uğrama, yetersiz cinsel konulara yönelik eğitim, cinsel tabular ve yüksek derecede heyecan vajinismusa neden olabilir.

Vajinismus Çeşitleri

Vajinismus nedir ve vajinismus çeşitleri nelerdir birçok kişi tarafından araştırılan konular arasında yer alır. Vajinismus çeşitleri; Primer ve sekonder olmak üzere iki tip vajinismus bulunmaktadır. Primer vajinismus, penis ve diğer faktörlere karşı kasılma durumudur. İlk cinsel ilişkide görülen bu durumda, penetrasyon hiçbir şekilde başarılamamaktadır.

Sekonder vajinismus ise normalde herhangi bir kasılma problemi yaşamayan kadınlarda yaşadıkları düşük, kürtaj veya doğum süreçlerine bağlı olarak kasılmaların gerçekleşmesidir. Sekonder vajinismus oluşması halinde penetrasyon tekrar gerçekleşememektedir.

Vajinismusun Nedenleri Nelerdir?

Vajinismus psikolojik etkenlere bağlı olarak açığa çıkmaktadır. Toplum ve aile baskısı ile büyüme, cinsel konuda bilinçsizlik, ilk gece korkusu, namus kavramı ve kızlık zarı ilişkisi, toplumsal yargılar gibi nedenler vajinismusa neden olabilir. Bunun yanı sıra yaşanılan travma oluşturan olaylar da vajinismusa neden olabilir. Vajinismus hastalığı nedir diye sorulduğu zaman daha çok psikolojik sebeplerden dolayı ortaya çıkan bir sağlık problemi olduğu yanıtı verilir. Genellikle toplumun baskısı sonucu ortaya çıkan bu rahatsızlık için psikolojik destek alınabilir.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus cinsel istek olmasına rağmen, cinsellik gerçekleştirememesi olarak da düşünülebilir. En büyük belirtisi bu olmakla birlikte çeşitli başka belirtiler de yer almaktadır. Vajinismus belirtileri arasında birlikteliğin yarım kalması, birliktelik sırasında acı duyma, aşırı terleme, gerginlik, kalp çarpıntısı, ölüm korkusu ve buna bağlı olarak geçirilen panik atak krizleri yer almaktadır. Birliktelik dışında ise kişinin tampon veya fitil kullanamaması, jinekolojik muayenelerden korkması gibi belirtiler de görülebilmektedir.

Vajinismus Tedavi Yöntemi

Vajinismus tedavi edilebilen bir cinsel bozukluktur. Alanında uzman bir psikolog veya psikiyatr ile çalışarak vajinismusun üstesinden gelinebilir. Psikolojik kısmının yanı sıra jinekolojik değerlendirmeler yapılarak da bir ekip çalışması gerçekleştirilmelidir. Kızlık zarının çok sert ve sıkı olması halinde küçük bir cerrahi müdahale ile bu durum çözümlenebilir. Kasların rahatlatılması adına fizyoterapist yardımı ile uygun hareketler yapılarak tedavi desteklenebilir. Böylece pelvik taban kontrolü sağlanır. Gerekli durumlarda hipnoterapi yöntemi de uygulanabilmektedir. Vajinismus tedavisi sayesinde pek çok insan cinsel olarak rahatlayabilir ve ayrıca gebe kalma işlemi de kolay bir şekilde gerçekleşebilir.

Vajinismus ve Gebelik

Vajinismusa sahip kadınların gebe kalabilmesi genellikle mümkün değildir. Bu durum spermin yumurtalar ile birleşememesinden kaynaklıdır. Küçük ihtimallerle gebe kalma şansı olsa de tedavi edilebilir bir rahatsızlık olduğundan dolayı tedavi edilmesi önerilmektedir. Vajinismus tedavisi nasıl yapılır denildiği zaman alanında uzman kişilere yönlendirilerek yapılabilir. Dileyen kişiler direkt olarak vajinismus rahatsızlığını tedavi ederek komple bu durumdan kurtulabilir. Dileyenler ise tüp bebek tedavisi uygulayabilir. Tüp bebek tedavisi için kişinin yumurta sayısı ve kalitesi de değerlendirilmektedir. Uygun bulunan kişiler başarılı ve sağlıklı bir şekilde gebelik gerçekleştirebilir.

Vajinismus Olan Birisi Hamile Kalabilir mi?

Vajinismusa rağmen cinsel birleşme olan çiftlerde hamile kalma olasılığı vardır. Pelvik kasları kasılan ve vajina bölgesini cinsel ilişki esnasında kapatan bireylerde çok düşük bir ihtimal de olsa gebelik oluşumu gerçekleşebilir. Fakat cinsel birleşme düşüncesinin bile bir kasılma oluşturduğu ağır vakalarda gebelik durumu söz konusu olmamaktadır. Vajinismus şikayeti olan kadınlarda gebeliğe dair herhangi bir problem yoktur. Yalnızca cinsel yolla birleşme olmadığı için sperm hücreleri rahim içine ulaşamadığından birleşme gerçekleşemez. Vajinismus problemi olan kişilerde spermin başka yöntemler ile aktarılmasının sonucunda başarılı bir gebelik oluşabilir.

Vajinismus Hamile Kalma Yöntemleri

Vajinismus vakalarında cinsel ilişki olmadan hamile kalma olasılığı oldukça düşüktür. Vajinismustan dolayı cinsel ilişkiye giremeyen çiftlerde dışa boşalma şeklinde bölgeye ulaştırılan meni içinde yer alan spermler yüzme yetenekleri sayesinde gebeliği başlatabilir. Fakat bu durumda gebeliğin ortaya çıkması çok düşük bir ihtimaldir. Bazı vajinismus vakalarında ise yarım ilişki denilen durum yaşanabilir. Bu durumda penisin bir kısmı vajinanın içine girebildiği için hamile kalma olasılığı daha yüksek olur. Vajinismus sorunu yaşayanlar evlilik yaşamları boyunca birkaç defa cinsel ilişkiye girsele bile gebelik oluşabilir. Vajinismus hamile kalma yöntemleri bu şekilde olsa bile hamilelik planları yapılmadan önce vajinismus tedavisine başlamak daha doğru olmaktadır.

Vajinismus Normal Doğum Yapabilir mi?

Vajinismus tedavisi görenler gebe kalabilir ve normal doğum yapabilir. Vajinusmus tedavisi görenlerin normal doğum yapmalarında herhangi bir sakınca bulunmaz. Vajinismus olan kadınların bebekleri anne karnında normal doğuma uyumlu bir pozisyonda duruyor ise normal doğum yapmada bir sakınca yoktur. Fakat yine de bu konuda son kararı verecek olan doktor ve anne adayıdır. Eğer doğum ile ilgili kaygılar yaşanıyor ise uzman doktor hem bebeğin hem de anne adayının sağlığı açısından sezaryen olmayı uygun görebilir. Sezaryen doğumlarında epidural anestezi yani belden uyuşturma yöntemi ile doğum gerçekleşebilir.