Vajinismus

Vajinismus, vajina girişindeki kasların istemsiz bir şekilde kasılmasına bağlı olarak vajina içerisine herhangi bir cismin girememesi durumudur. Bu sadece penis olarak düşünülmemelidir. Jinekolojik muayeneler sırasındaki ultrason, tampon, fitil öğelerine karşı genel olarak gelişmektedir. Kadınlarda en sık rastlanan işlev bozukluklarından biridir. Görülme sıklığı %10 olan vajinusmusun nedenleri arasında genellikle psikolojik faktörler yer almaktadır. Çocuklukta geçirilen travmalar ve istismara uğrama, yetersiz cinsel konulara yönelik eğitim, cinsel tabular ve yüksek derecede heyecan vajinismusa neden olabilir.

Primer ve sekonder olmak üzere iki tip vajinismus bulunmaktadır. Primer vajinismus, penis ve diğer faktörlere karşı kasılma durumudur. İlk cinsel ilişkide görülen bu durumda, penetrasyon hiçbir şekilde başarılamamaktadır. 

Sekonder vajinismus ise normalde herhangi bir kasılma problemi yaşamayan kadınlarda yaşadıkları düşük, kürtaj veya doğum süreçlerine bağlı olarak kasılmaların gerçekleşmesidir. Sekonder vajinismus oluşması halinde penetrasyon tekrar gerçekleşememektedir.

Vajinismusun Nedenleri Nelerdir?

Vajinimus psikolojik etkenlere bağlı olarak açığa çıkmaktadır. Toplum ve aile baskısı ile büyüme, cinsel konuda bilinçsizlik, ilk gece korkusu, namus kavramı ve kızlık zarı ilişkisi, toplumsal yargılar gibi nedenler vajinismusa neden olabilir. Bunun yanı sıra yaşanılan travma oluşturan olaylar da vajinismusa neden olabilir.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus cinsel istek olmasına rağmen, cinsellik gerçekleştirememesi olarak da düşünülebilir. En büyük belirtisi bu olmakla birlikte çeşitli başka belirtiler de yer almaktadır. Birlikteliğin yarım kalması, birliktelik sırasında acı duyma, aşırı terleme, gerginlik, kalp çarpıntısı, ölüm korkusu ve buna bağlı olarak geçirilen panik atak krizleri yer almaktadır. Birliktelik dışında ise kişinin tampon veya fitil kullanamaması, jinekolojik muayenelerden korkması gibi belirtiler de görülebilmektedir.

Vajinismus Tedavi Yöntemi

Vajinismus tedavi edilebilen bir cinsel bozukluktur. Alanında uzman bir psikolog veya psikiyatr ile çalışarak vajinismusun üstesinden gelinebilir. Psikolojik kısmının yanı sıra jinekolojik değerlendirmeler yapılarak da bir ekip çalışması gerçekleştirilmelidir. Kızlık zarının çok sert ve sıkı olması halinde küçük bir cerrahi müdahale ile bu durum çözümlenebilir. Kasların rahatlatılması adına fizyoterapist yardımı ile uygun hareketler yapılarak tedavi desteklenebilir. Böylece pelvik taban kontrolü sağlanır. Gerekli durumlarda hipnoterapi yöntemi de uygulanabilmektedir.

Vajinismus Ve Gebelik

Vajinismusa sahip kadınların gebe kalabilmesi genellikle mümkün değildir. Dileyen kişiler direkt olarak vajinismus rahatsızlığını tedavi ederek komple bu durumdan kurtulabilir. Dileyenler ise tüp bebek tedavisi uygulayabilir. Tüp bebek tedavisi için kişinin yumurta sayısı ve kalitesi de değerlendirilmektedir. Uygun bulunan kişiler başarılı ve sağlıklı bir şekilde gebelik gerçekleştirebilir.