Varikosel

Varisli damarlarla benzer özellik gösteren bir hastalık olan varikosel, sperm üretimini ve sperm kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Kaliteli sperm sayısını azaltmasıyla sonuçlanabildiğinden erkekten kaynaklı kısırlık nedenleri arasında yer almaktadır. Her varikosel vakası kısırlık ile sonuçlanmamaktadır. Zaman içinde gelişen bir rahatsızlık olup çoğu zaman semptom görülmediği takdirde tedaviye ihtiyaç duyulmamaktadır. Ancak semptom durumlarında cerrahi müdahalelere başvurulmaktadır.  

Varikosel Nedir?

Varikosel, testislerin dışında yer alan cilt torbasında (erbezi torbaları) bulunan toplardamarların şişerek genişlemesi ve buna bağlı olarak büyümesi durumudur. Genişleyen damarlar genellikle sol testiste görülmekte olup genellikle genç erkekleri etkilemektedir. Varikoselin neden oluştuğu kesin olarak bilinmemektedir. Ancak spermatik korddaki kan akışıyla ilgili olduğu düşünülmektedir. Kordda yer alan valflerin kan akışını engelleyebildiği ve buna bağlı olarak varikosel oluştuğu iddia edilmektedir. Semptom olarak genellikle bölgesel ağrıya sebep olmaktadır.

Varikosel Riskleri

Varikosel uzun vadede kısırlığa neden olabilmektedir. Şişmeye bağlı olarak oluşan sıcaklık ve basınç sperm üretimini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Sperm sayısında düşüşe sebebiyet verebildiği gibi hareketi de azaltmaktadır. Bir diğer riski ise testisin büzülmesine sebebiyet verebilir. Büzülme altında yatan neden tam olarak bilinmese de uzun vadede çevredeki dokularda hasar bıraktığı bilinmektedir.

Varikosel Kısırlığa Neden Olur Mu?

Varikosel, uzun vadede kısırlığa neden olabilmektedir. Testisler ve çevresindeki lokal ısıyı arttırarak sperm oluşumunu ve kalitesini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu durum kısırlık ile sonuçlanabilir. Ancak varikosel olan her erkek kısır değildir. Tedavi olmaya gerek olmadan baba olabilen kişiler de vardır.

Varikosel Ameliyatı

Varikosel hastalığında mikrocerrahi yöntemlerine başvurulmaktadır. Varikoselektomi olarak adlandırılan ameliyat en çok tercih edilen varikosel tedavisidir. Açık cerrahi olan bu ameliyat ile sorunlu damar sıkılaştırılarak veya bağlanarak tedavi edilir. Varikosel ameliyatları az risk taşıyan ameliyatlardır.

Varikosel Ameliyatı Sonrası

Varikosel ameliyatı tek günde biten, ayakta tedaviyle gerçekleştirilen bir ameliyattır. Kullanılan mikroskop yardımıyla ameliyatta çevre dokulara hasar verilmemektedir. Bu durum iyileşme sürecini hızlandıran önemli faktörlerden biridir. Ameliyat sonrasındaki 2 gün ardından kişiler normal yaşamına dönebilmektedir. İşlem sonrasında bir süre cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.