Yumurta Dondurma İşlemi

yumurta dondurma nedir

Yumurta dondurma işlemi bulunduğu dönemde anne olmak istemeyen ancak ilerleyen yıllarda kısırlık problemine karşılık yumurtalarını korumak isteyen kadınlar için tasarlanmıştır. Yumurta dondurma işlemi, laboratuvar ortamında kriyoprotektan adlı bir maddeyle muamelesinin ardından hızlı veya yavaş şekilde dondurulmasıdır. Her iki dondurma işlemi ardından da yumurtalar -196 derecede özel kaplar içerisinde, embriyo oluşumu için işleme alınana kadar bekletilir. Dünya genelinde uzun yıllardır uygulanan ve başarı oranı yüksek olan bir tedavi yöntemidir.

Yumurta Dondurma Nedir?

Yumurta dondurma ultrasonografi ile kadından alınan yumurtaların ya da üreme hücrelerinin laboratuvar ortamında koruyucu maddeler sayesinde dondurulma işlemidir. Farklı sebeplerden dolayı anne olmayı erteleyenlerin sıklıkla tercih ettiği bu yöntem ile kadınlar istedikleri zaman anne olabiliyor. Yumurta dondurma işlemi sayesinde hücrenin biyolojik aktiviteleri durdurulup fizyolojik ve canlılık özellikleri korunuyor.

Yumurta Dondurma Nasıl Uygulanır?

Yumurta dondurma işlemi 10- 15 gün süren bir süreçtir. Yumurtaları alınacak kişi, regl dönemiyle beraber kişiye özel belirlenen dozlar ile ilaç tedavisine başlar. Verilen ilaçlar küçük iğneler ile karından enjekte edilerek uygulanır. Bu basit bir işlem olduğundan kişi ilaçları kendisi uygulayabilir. İlaç kullanılan 10 gün boyunca kişinin rahim ve yumurtalıkları ultrasonla takip edilir. İstenilen büyüklüğe ulaşan yumurtaların alınabilmesi için çatlatma iğnesi uygulanır. İğne ardından 36 saat sonra genel anestezi altında yumurtalar kişiden alınarak, gerekli işlemler yapılması ardından -196 derecede saklanır.

Yumurta Dondurma Kimler İçindir?

Bu tedavi özellikle kanser tedavisi görecek kadınlar için önerilen bir yöntemdir. Radyoterapi ve kemoterapi yumurta sayısı ve kalitesini olumsuz yönde etkileyebilen tedavilerdir. Bundan dolayı ilerleyen yıllarda anne olmak isteyen kadınların sağlıklı yumurtaları dondurulur. Bu sayede ilerleyen yıllarda görülebilecek kısırlık ihtimalinde kişilerin anne olabilme ihtimali bulunur. Bunun yanı sıra yumurta dondurma neden yapılır sorusuna erken menopoz riski bulunan, yumurta rezervinde düşüş olan veya yeterli rezerve sahip olmayan, 35 yaşında olup sosyal şartlardan dolayı ilerleyen yıllarda anne olmak isteyenler için de yumurta dondurma işlemi uygulanmaktadır yanıtı verilebilir.

Yumurta Dondurma İşleminin Avantajları Nelerdir?

Yumurta dondurma işleminin en büyük avantajı kişiye ilerleyen yaşlarda da anne olabilme ihtimali sunmasıdır. Yumurtaların doğru şekilde çözdürülmesi ardından sağlıklı spermlerle döllenerek sağlıklı embriyolar oluşturma ihtimali oldukça yüksektir. Dondurma işlemi 5 yıldan uzun süre yapılabilmektedir. Ancak bu durum için işlem gerçekleştirilen merkeze bildiri yapılması gerekmektedir.

Yumurta Dondurma İşleminin Dezavantajı Var Mıdır?

Yumurta dondurma işleminin, işlem yaptıran kişi için herhangi bir sağlık riski bulunmamaktadır. Yumurtaların alınması ardından tüm işlemler laboratuvar ortamında gerçekleşmektedir. Tedavinin başarılı olabilmesi için çalışılan merkez son derece önemlidir. Dondurma işleminden çözdürme işlemine kadar tüm aşamalar titizlik istemektedir. Doğru bir çalışmayla yumurtaların canlı kalması sağlanır.

Belirtmekte fayda var ki yumurta dondurma işlemi %100 bir başarı sunmamaktadır. Sağlıklı bir gebelik süreci ve bebek için spermlerin kaliteli olması, anne rahminin durumunun embriyo tutunması için uygun olması ve hamilelik sürecinin sağlıklı bir şekilde geçirilmesi gerekmektedir.

Yumurta Dondurma İşlemi Ağrılı Mıdır?

Yumurta dondurma işlemi adet dönemi itibariyle yaklaşık olarak 10 gün süren bir işlemdir. İlaç tedavisi ile başlayan bu işlemde ilaç dozu kişiye göre ayarlanır. Yumurta dondurma işlemi yapılırken düşük doz bir anestezi uygulandığı için işlem yapılan kişi ağrı ya da sızı hissetmez.

Yumurta Dondurma Fiyatları

Yumurta dondurma işlemini dondurulmuş tüp bebek tedavisinden ayıran en önemli özellik dondurulanların embriyo değil yumurtalar olması. Bu kapsamda tüp bebek fiyatları ile yumurta dondurma ücreti hemen hemen aynı denilebilir. Yumurta dondurma fiyatları yumurtaları dondurma işlemi yapılan yerlere göre değişiklik gösterir.